Motocykl - karetka wyjeżdża na ulice. Wszystko przez to, że korytarzy życia już nie ma

Fot. Judith Haeusler / Getty Images

Łódź. Ratownicy medyczni będą jeździć motocyklem wyposażonym w niezbędny sprzęt medyczny. Tylko w ten sposób będą mogli szybko dotrzeć na miejsce wypadku samochodowego. Niestety kierowcy coraz rzadziej tworzą tak zwane korytarze życia, aby karetka mogła swobodnie przejechać.

W łódzkim pogotowiu ratownicy postanowili nie liczyć na zachowanie kierowców. Od 27 kwietnia 2018 roku do wypadków na autostradzie będzie jeździł ratownik motorem - żółtym, z napisem ambulans, syreną alarmową i niezbędnym sprzętem medycznym.

Polecamy: Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca

Wszystko przez zachowanie kierowców - nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zachowanie na drodze ma kluczowe znaczenie dla życia poszkodowanych. Każda minuta jest cenna przy ratowaniu życia, a w poważnych wypadkach drogowych zwykle obrażenia pacjentów są poważne.

Informowaliśmy Was o problemie, o którym głośno zrobiło się po wypadku z dnia 18 marca na autostradzie A2, na wysokości miejscowości Nowostawy Dolne (woj. łódzkie). Zderzyły się cztery samochody, a karetka nie mogła dotrzeć na miejsce - kierowcy, zdesperowani by nie stać w długiej kolejce aut, zaczęli zawracać i jechać pod prąd. Często jechali poboczem lub środkiem, a karetka nie mogła przejechać.

Więcej: Korytarzy życia na autostradzie już nie ma, czyli jak zachowują się kierowcy 

Karetka motor - zasady działania i wyposażenie

Emilia Ornat z Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska w rozmowie z TVN24.pl opowiada o zasadach działania ratownika na motorze:


Wyjeżdża on równolegle ze zwykłą karetką. Na miejsce najczęściej dociera dwa razy szybciej. Nie tylko dlatego, że ma lepszy silnik. Na przedarcie się do miejsca zdarzenia potrzebujemy dużo mniej miejsca. 

Warto wiedzieć: Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Zadaniem ratownika na motorze jest rozpoczęcie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ma on do dyspozycji podstawowy sprzęt, który w zupełności wystarczy, jak zapewnia Emilia Ornat:

Sprzęt jest nieco uproszczony, ale w pełni użyteczny przy ratowaniu ludzi


Karetka - motocykl wyjedzie na ulice w dniu 27 kwietnia. Jednak nie zapłaci za to NFZ, tylko Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska. W ustawie o ratownictwie medycznym nie ma zapisu o motorze, stąd wkład fundacji. 

Nowy patrol będzie jeździł głównie do wypadków drogowych, jak mówi Adam Stempka, rzecznik łódzkiego pogotowia w rozmowie z TVN24.pl:

Planujemy umieścić nowy patrol w pobliżu Strykowa, gdzie krzyżują się autostrady A1 i A2.

Więcej informacji znajdziecie na TVN24.pl: Ten motocykl to karetka 

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 10.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej