Modafinil – jak działa i kiedy go stosować?

Fot: Seb Oliver / gettyimages.com

Modafinil to lek, który poprawia koncentrację i zmniejsza zmęczenie. Pomaga utrzymać stan czuwania, ułatwia zapamiętywanie, a także przyczynia się do poprawy nastroju. Kiedy można stosować Modafinil i jak robić to bezpiecznie?

Modafinil to substancja, która od wielu lat stosowana jest w leczeniu narkolepsji. Od pewnego czasu sięgają po nią też osoby zupełnie zdrowe. Preparat stosowany jest przede wszystkim przez osoby, które chcą poprawić swoją wydajność i szybciej przyswoić nowe informacje. Modafinil szczególną popularnością cieszy się wśród studentów w okresie sesji, ale nie tylko. Często sięgają po niego także wojskowi czy sportowcy, którzy chcą poprawić swoją koncentrację i pozbyć się zmęczenia. Niektóre badania pokazują, że osoby, które przyjmowały preparat mogły obejść się bez snu nawet przez siedemdziesiąt godzin. Co ciekawe nie musiały one później tego odsypiać.

Modafinil – jak działa?

Modafinil to psychostymulator. Zwiększa produkcję dwóch neuroprzekaźników (związków, które przenoszą informacje między komórkami nerwowymi) – dopaminy i noradrenaliny. Po zażyciu lek znacząco poprawia wydolność fizyczną, ułatwia koncentracje oraz zapamiętywanie, pomaga także pozbyć się zmęczenia. Mimo że Modafinil uruchamia te same procesy co narkotyki (np. kokaina czy amfetamina) to jego działanie jest zgoła inne. W przeciwieństwie do innych leków czy substancji o takim działaniu jest bezpieczny dla organizmu – i co najważniejsze – nie uzależnia. Nie wywołuje też uczucia euforii.

Preparat przyjmuje się tuż po przebudzeniu. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 100-200 mg. Działanie leku utrzymuje się przez ok. piętnaście godzin. Warto jednak zaznaczyć, że ostateczna decyzja zawsze będzie należała do lekarza. Od jego oceny i stanu pacjenta będzie zależała nie tylko dawka oraz to jak długo będzie trwało leczenie.

Modafinil – czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Liczne badania pokazują, że w przeciwieństwie do innych leków o działaniu pobudzającym Modafinil nie uzależnia i nie wywołuje nadmiernej pobudliwości. Mimo że lek wydaje się być bezpieczny, to tak samo, jak w przypadku każdego innego leku mogą pojawić się skutki uboczne, które – w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Do najczęściej występujących dolegliwości należą:

  • podwyższone ciśnienie krwi (osoby, które mają problemy z ciśnieniem krwi przed zażyciem leku powinny skonsultować się z lekarzem);
  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności;
  • nerwowość czy rozdrażnienie;
  • problemy ze snem;
  • brak apetytu.

Zażywanie leku niezwykle rzadko prowadzi do rozwoju poważnych problemów ze zdrowiem. Należą do nich m.in. choroby skóry i tkanki podskórnej (np. rumień wielopostaciowy), zaburzenia ze strony układu nerwowego (drgawki), zaburzenia psychiczne (myśli samobójcze, objawy mani oraz psychozy). Przyjmowanie Modafinilu może mieć niekorzystny wpływ na układ krążenia. U niektórych osób preparat może wywołać zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, kardiomiopatię, a nawet niewydolność serca.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Modafinil – przeciwwskazania

Zdaniem ekspertów z European Medicines Agency Modafinil może być stosowany jedynie w leczeniu nadmiernej senności, czyli narkolepsji. Preparat mogą zażywać jedynie ci pacjenci, którzy ukończyli co najmniej osiemnaście lat.

Preparatu nie powinny stosować osoby starsze, które zmagają się z chorobą wątroby lub mają problemy z sercem (Modafinil może zaburzyć działanie leków stosowanych u pacjentów z nadciśnieniem, a także tych, które regulują pracę wątroby). Przeciwwskazaniem do przepisania leku są także zaburzenia psychiczne.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że lek może wchodzić w rekcję z innymi farmaceutykami. Zażycie Modafinilu może być niebezpieczne dla pacjentów, którzy przyjmują leki przeciwdrgawkowe, warfarynę (lek przeciwzakrzepowy), propranolol oraz te na bazie omeprazolu. Zdarza się, że Modafinil wchodzi w reakcje z antykoncepcją hormonalną. Tym samym decyzje o wydaniu leku może podjąć tylko lekarz.

Badania pokazują, że Modafinil może wchodzić w reakcje z farmaceutykami stosowany w leczeniu przeziębienia. Szczególną ostrożność trzeba zachować jeśli lek jest na bazie pseudoefedryny lub efedryny. Połączenie Modafinilu z tymi substancjami może przyczynić się do wzrostu ciśnienia krwi oraz tętna. Osoby, które przyjmują Modafinil nie powinny też wypijać zbyt dużej ilości kawy w ciągu dnia. Zawarta w kawie kofeina również może znacząco podnieść ciśnienie i tętno.

Warto zaznaczyć, że lek okazał się bardzo skuteczny w leczeniu w nadpobudliwości u dzieci (ADHD). Jednak ze względu na wysoką toksyczność leku i zmiany skórne, które wywoływał u pacjentów Modafinil nie został dopuszczony do użytku.

Modafinil – gdzie kupić?

Preparat może być wydany jedyne na wyraźne wskazanie lekarza i dostępny jest jedynie w aptekach. Osoby, które zdecydują się zakupić lek z nielegalnych źródeł muszą się liczyć z tym, że nie będą miały pewności, co tak naprawdę kupiły i czy preparat, który trafił w ich ręce jest bezpieczny i nie spowoduje żadnych uszczerbków na zdrowiu.

Data aktualizacji: 29.07.2019,
Opublikowano: 22.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej