Mleko dla noworodka – naturalne i modyfikowane. Jakie jest najlepsze?

Fot: Catherine Delahaye / gettyimages.com

Mleko dla noworodka to pierwsza żywność w życiu człowieka. Mleko matki jest najlepszym, optymalnym pokarmem, szczególnie bezpośrednio po urodzeniu i w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka. Tak zwana mleczna droga to najlepszy prezent dla dziecka w pierwszych chwilach startu w życie.

Pokarmem, który zapewnia wszystkie składniki niezbędne w pierwszym okresie życia człowieka, jest mleko. Karmienie piersią jest optymalnym sposobem żywienia noworodków. Jeśli karmienie naturalne jest z różnych przyczyn niemożliwe, trzeba sięgnąć po mleko modyfikowane dla noworodka, będące substytutem mleka ludzkiego.

Najlepsze mleko dla noworodka

Najlepszym mlekiem dla noworodka jest pokarm kobiecy, który, wytwarzany w wystarczających ilościach przez zdrową i dobrze odżywioną matkę, w pełni zaspokaja zapotrzebowanie dziecka na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Białko mleka kobiecego jest dostosowane do możliwości trawiennych dziecka – jego strawność i przyswajalność jest niemal całkowita. Badacze jednogłośnie twierdzą, że dzieci powinny być karmione wyłącznie naturalnym mlekiem przez pierwsze 6 miesięcy życia. Nie ma potrzeby i nie należy w tym czasie podawać innych płynów. Wyjątek stanowią zalecane witaminy, mikroelementy i, w razie potrzeby, leki. WHO rekomenduje przedłużenie okresu karmienia piersią do końca 2. roku życia dziecka.

Pierwsze mleko dla noworodka – siara

Pierwsze mleko dla noworodka to tzw. siara. Najlepiej nakarmić nią dziecko bezpośrednio po porodzie. Siara i mleko zawierają szeroką gamę związków aktywnych immunologicznie, które są niezbędne do ochrony noworodka przed patogenami. Siara uważana jest za najmocniejszy naturalny immunostymulant znany nauce. Ten gęsty i zwykle żółtawy płyn zawiera lekkostrawne i łatwo przyswajalne składniki odżywcze, które zapewniają noworodkowi odpowiednią ilość tłuszczów, węglowodanów, białek, witamin i składników mineralnych. Ponadto siara ułatwia oddanie smółki przez noworodka i rozwój prawidłowej flory jelitowej. Średnia kaloryczność 100 ml tego płynu wynosi 67 kcal.

Mleko modyfikowane dla noworodka

Jeśli z różnych przyczyn niemożliwe jest naturalne karmienie, należy wprowadzić specjalne dla noworodka mleko modyfikowane. Wśród mieszanek mlecznych dla najmłodszych dzieci stosuje się preparaty do początkowego żywienia (infant formula – IF). Mleko początkowe (oznaczone najczęściej cyfrą 1) podawane jest przez pierwsze 6 miesięcy życia (zwykle do czasu wprowadzenia pokarmów uzupełniających) i całkowicie pokrywa zapotrzebowanie żywieniowe dziecka.

Mleko modyfikowane nie jest produktem syntetycznym. Powstaje w większości przypadków z naturalnego mleka krowiego. Produkty zastępujące mleko kobiece powinny naśladować składem pokarm matki i sprawić, aby tempo i jakość rozwoju żywionych nimi dzieci były maksymalnie zbliżone do obserwowanych u ich rówieśników karmionych wyłącznie piersią.

Mleko zastępcze nie jest przygotowane tylko na bazie białka mleka krowiego. Jednakże w przypadku noworodków taki rodzaj mieszanek jest wskazany. Coraz większą popularnością cieszy się mleko kozie, ale w opinii niektórych badaczy nie należy go podawać niemowlętom poniżej 12 miesiąca życia.

Jakie mleko dla noworodka urodzonego przedwcześnie?

Mleko matki jest najodpowiedniejszym pokarmem, zarówno dla noworodka urodzonego o czasie, jak i dla wcześniaka. W przypadku dzieci z małą i bardzo małą masą urodzeniową oraz urodzonych przedwcześnie karmionych sztucznie podaje się specjalny rodzaj mleka, który zapobiega powstawaniu niedoborów żywieniowych. Dobrym mlekiem modyfikowanym dla takiego noworodka są tzw. preparaty po wypisie (post discharge formula – PDF). Są one bardziej kaloryczne i bogatsze w białko, sole mineralne, pierwiastki (zwłaszcza konieczne w tym czasie żelazo) i witaminy w porównaniu z mlekiem początkowym dla noworodków. Przez pierwsze 2 miesiące pobytu w domu przedwcześnie urodzone dzieci powinny być karmione właśnie takim rodzajem mleka, którego nie należy w tym czasie zmieniać na preparaty mleka modyfikowanego dla noworodków donoszonych. Niektórzy badacze są zdania, że mieszanki PDF należy stosować nawet do 9–12 miesiąca wieku korygowanego.

Ile mleka dla noworodka karmionego piersią?

Noworodka w pierwszym miesiącu życia spożywającego mleko naturalne należy karmić na żądanie, co oznacza, że częstość posilania się sterowana jest przez dziecko. Niemniej jednak noworodek powinien być przystawiany do piersi średnio 8–12 razy na dobę. W pierwszym miesiącu życia dziecko ssie pierś średnio co półtorej godziny. Jedno karmienie powinno trwać co najmniej 20 minut. Należy pamiętać, że zazwyczaj w pierwszych 3 dobach życia noworodek je niewiele. Bywa, że w trakcie jednego karmienia ilość pokarmu nie przekracza 20 ml.

Niekiedy dziecko trzeba budzić na karmienie, co jest szczególnie ważne w pierwszych dniach po urodzeniu, kiedy noworodki tracą nawet 10% masy urodzeniowej. Średnie spożycie energii w przeliczeniu na kg masy ciała na dzień w przypadku dzieci do 1 miesiąca życia dla chłopców wynosi 109 kcal, zaś dla dziewcząt 103 kcal.

Karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym

Sztuczne mleko dla noworodka najlepiej podawać 7 razy na dobę. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mają wolniejsze opróżnianie żołądka i metabolizm niż rówieśnicy karmieni piersią, dlatego należy pamiętać o zachowaniu co najmniej trzygodzinnych przerw między kolejnymi posiłkami. Porcja mleka modyfikowanego dla noworodka powinna wynosić:

  • w pierwszym tygodniu życia – 30–60 ml,
  • pod koniec pierwszego tygodnia – 60–70 ml,
  • w drugim tygodniu życia – 70–80 ml,
  • w trzecim tygodniu życia – 80–90 ml,
  • pod koniec pierwszego miesiąca – 90–110 ml.


Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

1. Witczak A., Jarnuszewska A., Zawartość wybranych mineralnych składników

żywieniowych w mleku modyfikowanym dla niemowląt dostępnym w szczecińskich

sklepach, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny”, 2011, 62(3), s. 257-262.

2. Szajewska H., Socha P., Horvath A. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci,

„Standardy Medyczne/Pediatria”, 2014, 11, s. 321-338.

3. Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin

do pierwszych urodzin, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2014.

4. Rak K.A., Bronkowska M., Immunologiczne znaczenie siary, „Hygeia Public Health”,

2014, 49(2), s. 249-254.

5. Jasik J., Karmienie naturalne – cenny dar i kamień milowy opieki nad noworodkiem,

„Rocznik Lubuski”, 2014, 40(2), s. 247-259.

6. Florea M., Laktacja i karmienie piersią. Przegląd piśmiennictwa, „Perinatologia,

Neonatologia i Ginekologia”, 2014, 7(3), s. 165-170.

Data aktualizacji: 27.03.2018,
Opublikowano: 13.03.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Zeta 07.10.2018r.

Jeżeli mleko z piersi powoduje kleisty efekt w ustach niemowlaka, to czy można ułatwić rozrzedzenie środowiska w ustach (po karmieniu) maluszka przegotowaną wodą np. kilkoma kroplami z pipety?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej