Miłość platoniczna - czym jest i na czym polega związek platoniczny?

Fot: fiona_toke / stock.adobe.com

Miłość platoniczna to uczucie oderwane od sfery zmysłowości. W zależności od kontekstu, w jakim występuje to pojęcie, mamy do czynienia z głęboką, duchową więzią między ludźmi, związkiem osób niedojrzałych do życia erotycznego lub relacją niesymetryczną, w której miłość pozostaje nieodwzajemniona.

Miłość platoniczna zawdzięcza nazwę żyjącemu na przełomie V i IV w. p.n.e. greckiemu filozofowi Platonowi. Myśliciel za najdoskonalszą formę miłości uważał uczucie wykraczające nie tylko poza ramy fizyczności, ale wręcz poza granice zmysłowego poznania.

Miłość według Platona

Starożytni Grecy rozróżniali cztery rodzaje miłości - eros, storge, agape i philia. Ich charakterystyka pozwala na lepsze zrozumienie istoty miłości platonicznej, utożsamianej z pojęciem philia. Eros to przemożne pragnienie, niekoniecznie skierowane ku drugiemu człowiekowi. To tęsknota i dążenie ku czemuś, czego brak. Storge wynika z głębokiego uczucia przynależności. Może oznaczać trwałe więzy rodzinne, bezwarunkową miłość, jaka nieustannie pobudza do troski o kochane osoby. Agape to miłość altruistyczna, w której dobro obiektu uczuć przedkłada się nad własne potrzeby, nie oczekując wzajemności.

Na tle tych trzech rodzajów miłości, philia jawi się jako najdalsza sferze zmysłowej, całkowicie wolna od emocji i popędów - jest stanem umysłu, świadomym wyborem duchowej więzi z drugim człowiekiem.

To czyste, bezinteresowne uczucie, zrodzone z potrzeby dzielenia z kimś zainteresowań, współdziałania, wychodzenia naprzeciw czyimś potrzebom.

W philia partnerzy są wobec siebie wierni i lojalni, a także wspierają się nawzajem na drodze osobistego rozwoju. Według Platona najwyższą formą miłości jest bowiem umiłowanie wiecznych idei - przejście od fascynacji pięknem czy dobrem, jakie dostrzega się w rzeczywistości, ku poznaniu tych wartości w ich czystej formie. Miłość platoniczna jest zatem, w sensie ścisłym, dążeniem do objęcia umysłem wyabstrahowanych, idealnych bytów. Są nimi dobro czy piękno. Dążenie to realizuje się poprzez różne rodzaje miłości, pośród których najbliższą doskonałości jest philia - czysto duchowa więź z drugim człowiekiem, dająca otwarcie na świat idei.

Platońska koncepcja miłości okazała się niezwykle wpływowa. W starożytności myśl filozofa rozwijali tzw. neoplatonicy (m.in. Plotyn, Proklos), u progu średniowiecza (np. w myśli św. Augustyna) zaczęła stapiać się z filozofią chrześcijańską. W renesansie myśl Platona zreinterpretowano tak, by pogodzić ją z ówczesną moralnością. 

Ostatecznie pojęcie miłości platonicznej wyewoluowało jako termin opisujący uczucie pozbawione zmysłowego wymiaru, nakierowane na wyższe, ponadczasowe wartości.

Związek platoniczny

We współczesnym rozumieniu związku platonicznego akcentuje się brak pierwiastka cielesnego w relacji dwojga ludzi.

Ten rodzaj miłości przydarza się najczęściej osobom bardzo młodym, emocjonalnie niedojrzałym, niegotowym na więź erotyczną. Nastolatków wiąże zwykle bardzo intensywne, gwałtowne uczucie, któremu - mimo braku doświadczenia partnerów - nie sposób odmówić walorów miłości. Młodzi są sobą głęboko zafascynowani, spragnieni swojego towarzystwa, gotowi bezinteresownie troszczyć się o kochaną osobę. Ze względu na wiek nie dochodzi jednak między nimi do kontaktów seksualnych, nawet jeśli pojawia się już fizyczny pociąg.

Związek platoniczny może łączyć także ludzi dorosłych. Taki jest zwykle charakter początkowej fazy miłości, zanim dwie osoby zdecydują się na seksualne pożycie. Zdarzają się także długotrwałe relacje, które - mimo wzajemnej erotycznej fascynacji - wskutek wyboru partnerów pozostają pozbawione pierwiastka fizycznej bliskości. Są to zazwyczaj miłości niemożliwe do spełnienia - w sytuacji gdy dwoje ludzi pozostaje w innych związkach albo utrzymuje znajomość na odległość.

Uczucie platoniczne

O miłości platonicznej mówi się często w przypadku uczuć nieodwzajemnionych.

Tak pojętą platoniczną miłość zwykle przeżywają nastolatki, zakochując się w osobach nieosiągalnych: aktorach, muzykach itp. Ich uczucie pełne jest idealistycznych wyobrażeń na temat idola, marzeń i fantazji, które nie mogą zostać spełnione ze względu na niedostępność obiektu westchnień.

Nacechowana emocjonalną niedojrzałością fascynacja jest naturalnym etapem rozwoju młodego człowieka i może mieć wiele pozytywnych skutków. Stanowi bowiem silną motywację do pogłębiania zainteresowań, kształtuje wrażliwość, umiejętność kochania, która z czasem może zaowocować w budowaniu prawdziwych partnerskich relacji.

Platoniczna miłość przydarza się także ludziom emocjonalnie dojrzałym - jeśli ich uczucia nie zostaną odwzajemnione.

To tęsknota za kimś i gotowość do ofiarowania mu siebie w sytuacji, gdy ów drugi człowiek nie tęskni, nie pragnie, nie ma nic do zaoferowania, być może nawet nie wie o tym, że jest kochany, pozostając w związku z inną osobą.

Taki przypadek miłości platonicznej może być wyniszczający lub twórczy - w zależności od konstrukcji psychicznej zakochanego. Miłość nieodwzajemniona często staje się cierpieniem, przeradza się w obsesję, prowadzi do choroby, a nawet do samobójstwa. Bywa jednak, że mimo braku wzajemności staje się źródłem siły, motywacją do działania, do pokonywania własnych ograniczeń i stawania się lepszym człowiekiem. Mamy wówczas do czynienia z sublimacją uczucia, które nie może zrealizować się w partnerskiej relacji.

Znaczenie miłości platonicznej

Niezależnie od sposobu interpretacji pojęcia miłości platonicznej, w większości przypadków jest to uczucie, które - rozgrywając się w wymiarze duchowym - stanowi dla kochającej osoby wyzwanie, wzbogaca ją, przyczynia się do jej rozkwitu.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 03.01.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Panseksualizm - na czym polega? Co to jest?

Panseksualizm to orientacja psychoseksualna. Panseksualista to osoba, która odczuwa pociąg do drugiego człowieka - bez względu na płeć, orientację seksualną oraz tożsamość płciową.

Czytaj więcej
Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie

- Sprawcy przemocy czują się teraz najbardziej bezkarni, a ofiara jest odizolowana od pomocy z zewnątrz. Nie poskarży się koleżankom z pracy, bo ich nie widuje - mówi Agata Czaja-Michaud psycholog. Gdzie szukać ratunku? Poznaj tajne hasła i tajemniczy sklep internetowy, przez który ofiary przemocy domowej zamówią wizytę policji.

Czytaj więcej
Spędzisz najbliższe dwa tygodnie tylko z rodziną? Sprawdź, jak sobie poradzić z przymusową kwarantanną

Zamknięte szkoły, teatry, kina i praca w domu. Jak na nowo nauczyć się bliskości i przetrwać z rodziną czas kwarantanny czy izolacji w czasach koronawirusa? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad psychologa, dzięki którym możesz uniknąć kłótni i nieporozumień z najbliższymi osobami! 

Czytaj więcej
Jak oglądanie pornografii wpływa na osobę starszą, a jak na młodą?

Czytaj więcej
Specjalista podpowiada, jak pary - z długim stażem - mogą podkręcić atmosferę w sypialni?

Czytaj więcej
Jak zdradzają Polacy? - raport dotyczący zdrady wśród kobiet i mężczyzn

Zdrada to najczęstsza przyczyna rozstań Polaków. Towarzyszący jej żal, złość i rozczarowanie przekreślają wspólną wizję przyszłość. Jak zdradzają  Polacy? Przeczytaj wyniki najnowszego raportu.

Czytaj więcej
Jesteś po rozstaniu? Poczujesz się lepiej po 3 miesiącach

Rozpad związku to często traumatyczne przeżycie dla obojga partnerów. Często wiąże się z wyraźnymi wahaniami nastroju, utrzymującym się smutkiem, poczuciem żalu, porażki i osamotnienia. Jak przetrwać rozstanie? Przeczytaj rady Marzeny Mawricz, psycholożki. 

Czytaj więcej
Poliandria (wielomęstwo) – na czym polega i gdzie jest praktykowana?

Poliandria, zwana także wielomęstwem, to forma małżeństwa, w którym jedna kobieta ma kilku mężów jednocześnie i dla każdego z nich jest jedyną żoną. Obecnie istnienia takich związków nie dopuszcza prawo w żadnym z krajów, ale w niektórych regionach świata są nieoficjalnie praktykowane.

Czytaj więcej
Na czym polega związek kohabitacyjny? Kohabitacja a konkubinat

Związek kohabitacyjny tłumaczy się jako niezamężne pożycie z osobą przeciwnej płci i wspólne prowadzenie z nią gospodarstwa domowego. To obecnie dość często spotykana forma związku. Nie należy jej mylić z konkubinatem.

Czytaj więcej