Mikrodermabrazja diamentowa, korundowa czy tlenowa? Opis zabiegów, wskazania, efekty

Mikrodermabrazja to zabieg polegający na kontrolowanym, mechanicznym usuwaniu naskórka, warstwa po warstwie. Można wykonać go w gabinetach kosmetycznych i centrach medycyny estetycznej. 

Podczas zabiegu mikrodermabrazji złuszczana jest górna (rogowa) warstwa naskórka. Dzięki temu, w głębokich warstwach skóry, rozpoczynają się procesy tworzenia i namnażana nowych, pełnowartościowych komórek – przede wszystkim elastyny i kolagenu. Przemieszczając się do góry, ku wierzchnim warstwom skóry, zastępują one komórki uszkodzone. Zabieg może być stosowany na niemalże całym ciele. Do najpopularniejszych obszarów poddawanych mikrodermabrazji, należą:

  • twarz,
  • szyja,
  • ramiona,
  • plecy,
  • dekolt.

Mikrodermabrazja – cena zabiegu

Cena pojedynczego zabiegu na twarz wynosi zwykle od 100 do 150 złotych. Mikrodermabrazja większych obszarów ciała, np. pleców to zazwyczaj koszt około 200 złotych. Warto pamiętać, że dla uzyskania najlepszych efektów, konieczne jest poddanie się serii 3-6 zabiegów.

Mikrodermabrazja – efekty i wskazania

Mikrodermabrazja polecana jest osobom, które zmagają się z niedoskonałościami skóry. Może być również przeprowadzona na skórze normalnej, by poprawić jej wygląd, napięcie i nawilżenie. Podstawowe wskazania do zabiegu to:

Podczas zabiegu usuwane są martwe komórki naskórka, a wraz z nimi szkodliwe, patogenne drobnoustroje, znajdujące się w porach skóry. Ścieranie powoduje intensywną stymulację mikrokrążenia w skórze, pobudza produkcję kolagenu i elastyny i odnowę skóry właściwej. Po zabiegu mikrodermabrazji skóra jest oczyszczona, odmłodzona, bardziej elastyczna, gładka. Koloryt skóry jest wyrównany. Mikrodermabrazja pozwala na lepsze wchłanianie substancji aktywnych, które zawarte są w kosmetykach. Polecana jest także przed poddaniem się zabiegom laserowym: fotoodmładzaniu, usuwaniu rozszerzonych naczynek lub przebarwień.

Urządzenie do mikrodermabrazji, a rodzaje zabiegu

W zależności od urządzenia wykorzystywanego do przeprowadzenia zabiegu, wyróżnia się 3 rodzaje mikrodermabrazji: diamentową, korundową oraz tlenową.

  • Mikrodermabrazja diamentowa wykonywana jest przy użyciu głowicy, na powierzchni której znajdują się bardzo małe, naturalne lub syntetyczne, diamenty. Podczas zabiegu urządzenie przesuwa się po skórze, złuszczając ją. Jednocześnie pompa, będąca częścią głowicy, pochłania usuwany naskórek. Dzięki temu podczas zabiegu nie powstaje pył. Mikrodermabrazja diamentowa trwa zwykle około 60 minut. Po jej zakończeniu skóra może być nieznacznie podrażniona i delikatnie zaczerwieniona. Ten rodzaj mikrodermabrazji polecany jest przede wszystkim osobom z wrażliwą i delikatną skórą.
  • Mikrodermabrazja korundowa – na głowicy aparatu do mikrodermabrazji umieszczone są mikronizowane kryształki tlenku glinu (korundu). Podczas zabiegu są one wypychane z urządzenia pod dużym ciśnieniem. Strumień kryształów uderza o powierzchnię skóry i usuwa w ten sposób warstwę rogową naskórka. Złuszczone komórki, podobnie jak w przypadku metody diamentowej, są natychmiastowo zasysane przez urządzenie. Mikrodermabrazja korundowa pozwala na głębsze oczyszczenie i silniejsze złuszczenie skóry niż w przypadku mikrodermabrazji diamentowej. Zabieg trwa zwykle około godziny. Po jego zakończeniu skóra może być mocno zaczerwieniona i podrażniona. Zabieg polecany jest przede wszystkim do skóry z przebarwieniami, rozstępami lub bliznami.
  • Mikrodermabrazja tlenowa (nazywana także oxydermabrazją) złuszcza naskórek przy pomocy soli fizjologicznej i tlenu. Obydwa składniki wyrzucane są z aparatu do mikrodermabrazji pod dużym ciśnieniem. Uderzając o skórę, usuwają one martwe komórki. Co więcej, metoda ta pozwala na głębokie dotlenienie i odżywienie skóry. Zabieg trwa zwykle około 30 minut. Mikrodermabrazja tlenowa nie podrażnia skóry. Polecana jest zwłaszcza do skóry dojrzałej, gdyż, dzięki zastosowaniu tlenu, to właśnie ta metoda pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów w odmładzaniu i skóry i redukcji zmarszczek.

Mikrodermabrazja w domu

Na rynku kosmetycznym można znaleźć preparaty służące do samodzielnego przeprowadzenia zabiegu mikrodermabrazji. Zwykle są to maseczki lub peelingi. Ich działanie opiera się najczęściej na kwasach, które pozwalają na chemiczne złuszczenie martwych komórek. Niektórzy producenci oferują także urządzenia do domowej mikrodermabrazji diamentowej. Ich działanie zbliżone jest do aparatów spotykanych w gabinetach kosmetycznych. Ich cena waha się zwykle pomiędzy 500 a 1000 złotych.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji

Zabiegu mikrodermabrazji nie można przeprowadzać w następujących przypadkach:

  • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze zakażenia skóry (np. opryszczka, liszajec),
  • nowotwory skóry,
  • trądzik ropowiczy,
  • terapia retinoidami,
  • znamiona na skórze,
  • przeczosy, nadżerki i otwarte rany.

Mikrodermabrazja to bezpieczny zabieg, który można przeprowadzić niemalże u każdego (także u kobiet w ciąży). Z powodzeniem mogą korzystać z niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 18.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej