Mezoterapia igłowa i bezigłowa – różnice, efekty, przebieg zabiegu i przeciwwskazania

Fot: Kalim / fotolia.com

Mezoterapia to zabieg, który możemy wykonać w gabinetach medycyny estetycznej. Pozwala on na poprawienie kondycji skóry, leczenie różnych dolegliwości dermatologicznych i spowolnienie procesów starzenia. 

Mezoterapia polega na wprowadzaniu określonego preparatu bezpośrednio w skóręW zależności od problemu może to być substancja lecznicza, regenerująca lub odżywcza. Klasyczna mezoterapia igłowa do zabiegu wykorzystuje się metodę nakłuwania skóry. Mezoterapia bezigłowa jest mniej inwazyjna. Przeprowadza się ją przy użyciu impulsów elektrycznych. Wskazaniem do wykonania zabiegu mezoterapii są m.in.:

  • zmarszczki i zwiotczała skóra twarzy, szyi, dekoltu;
  • odwodniona, poszarzała skóra twarzy;
  • cellulit;
  • rozstępy;
  • wypadanie włosów i łysienie;
  • trądzik
  • nerwobóle;
  • choroby stawów;
  • napięcie mięśniowe.

Mezoterapia igłowa – opinie, efekty, przebieg zabiegu

Klasyczna mezoterapia to zabieg przeprowadzany z użyciem igły. Przy jej pomocy płytko pod skórę, w odstępach 5-10 mm, wstrzykiwane są preparaty lecznicze (koktajle do mezoterapii). Substancje aktywne zawarte w preparatach stymulują metabolizm komórek w skórze. Dzięki temu zwiększa się naturalna produkcja kolagenu i elastyny. Przeprowadzenie serii zabiegów mezoterapii igłowej sprawia, że skóra staje się bardziej napięta, jędrna i nawilżona. Wśród efektów mezoterapii igłowej wymienia się m.in.:

  • odmłodzenie, odżywienie, regenerację skóry;
  • redukcję zmarszczek;
  • zmniejszenie cieni pod oczami (mezoterapia igłowa pod oczy);
  • ujędrnienie skóry;
  • redukcję przebarwień;
  • leczenie blizn i rozstępów;
  • leczenie i zapobieganie łysieniu i wypadaniu włosów (mezoterapia igłowa skóry głowy);
  • redukcję cellulitu.

Mezoterapia igłowa przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu jest to zabieg bezbolesny. Dla osiągnięcia pełnego efektu mezoterapię należy przeprowadzać w seriach 4-6 zabiegów w odstępach 7-30 dni.

Zobacz także: Medycyna estetyczna – młodszy wygląd bez skalpela. Przegląd najpopularniejszych zabiegów na twarz i ciało

Zobacz film: Kto ma prawo wykonać zabieg mezoterapii? Źródło: Bez skazy

Mezoterapia mikroigłowa

Odmianą klasycznego zabiegu z użyciem igły jest mezoterapia mikroigłowa. Efekty i przebieg tych dwóch zabiegów są podobne. Tym, co wyróżnia mezoterapię mikroigłową, są specjalne urządzenia, z których korzysta lekarz: dermaroller lub dermapen. Wyposażone są one w kilkanaście małych igiełek, które równocześnie nakłuwają skórę. Urządzenia te często wykorzystywane są do mezoterapii większych obszarów ciała, np. ud lub brzucha.

Mezoterapia igłowa – efekty niepożądane

Zabiegi przeprowadzane z wykorzystaniem igieł, mogą powodować niedogodności i skutki uboczne. Do najczęstszych należą:

  • ból,
  • krwiaki i sińce,
  • reakcja alergiczna,
  • obrzęk.

Mezoterapia bezigłowa – efekty, opis zabiegu

Zabieg ten, w odróżnieniu od dwóch poprzednich, jest bezinwazyjny dla skóry. Mezoterapia bezigłowa przeprowadzana jest przy użyciu impulsów elektrycznych. Przy ich pomocy lekarz poszerza ujścia mieszków włosowych, gruczołów łojowych oraz potowych. Zjawisko to nazywane jest elektroporacją – dzięki niemu zwiększana jest przepuszczalność skóry. Kolejnym etapem zabiegu jest elekroforeza, czyli transport substancji aktywnych w głąb skóry.

Zobacz także: Zabiegi odchudzające brzuch – ultradźwięki, masaż, mezoterapia

Po zabiegu mezoterapii bezigłowej skóra jest bardziej jędrna i nawilżona, zmarszczki zostają zredukowane. Zmniejszają się przebarwienia i rozstępy. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, mezoterapię bezigłową należy przeprowadzać w seriach 5-10 zabiegów w siedmiodniowych odstępach.

Na czym polega mezoterapia? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Mezoterapia - na czym polega zabieg? Źródło: Klinika urody.

Mezoterapia bezigłowa – efekty niepożądane

Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest znacznie niższe niż w przypadku klasycznego zabiegu. Efekty niepożądane mezoterapii bezigłowej są najczęściej związane z podrażnieniami powstałymi na skutek zastosowanych preparatów.

Koktajle do mezoterapii twarzy i szyi

Podczas mezoterapii do skóry wprowadzane są odżywcze i lecznicze substancje. Ich mieszanki nazywane są koktajlami. Do najczęściej stosowanych zalicza się:

  • Koktajl przeciwzmarszczkowy – zawiera argirelinę lub krzem organiczny, czyli substancje, które działają podobnie do botoksu.
  • Koktajl nawilżający – najczęściej opiera się on na kwasie hialuronowym lub kolagenie. Substancje te ujędrniają i nawilżają cerę, a także wypełniają zmarszczki.
  • Koktajl rozjaśniający bazuje zwykle na witaminach A, C, E. Mieszanki witaminowe pozwalają na redukowanie przebarwień i rozświetlenie skóry.
  • Koktajl antycellulitowy – dzięki L-karnitynie lub kofeinie redukuje tkankę tłuszczową i skórkę pomarańczową.

Jak wygląda zabieg mezoterapii twarzy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Mezoterapia skóry twarzy - na czym polega zabieg i kiedy warto go wykonać? Źródło: Klinika urody.

    Przeciwskazania do zabiegu

    Przeciwskazaniem do przeprowadzenia mezoterapii (igłowej lub bezigłowej) są:

    • ciąża i karmienie piersią,
    • choroby nowotworowe,
    • menstruacja,
    • choroby autoimmunologiczne,
    • wirusowe lub bakteryjne choroby skóry (np. opryszczka),
    • skłonność do bliznowców,
    • padaczka,
    • stan zapalny żył i naczyń chłonnych.

    Mezoterapia – cena

    Koszt uzależniony jest od wybranej metody, zastosowanego koktajlu oraz tego, jaki obszar ciała poddawany jest zabiegowi. Mezoterapia igłowa twarzy to zwykle koszt 200-300 złotych za jeden zabieg. Za mezoterapię bezigłową twarzy zapłacimy od 170 do 200 złotych. 

    Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii? Źródło: Bez skazy


    Data aktualizacji: 26.07.2018,
    Opublikowano: 18.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

    Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

    Czytaj więcej
    Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

    Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

    Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

    Czytaj więcej
    Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

    Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

    Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

    Czytaj więcej
    Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

    Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

    Czytaj więcej
    Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

    Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

    Czytaj więcej
    SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

    Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

    Czytaj więcej