Metody leczenia zapalenia zatok

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6.

Sposobów leczenia zapalenia zatok może być bardzo wiele. Wybór metody  powinien zależeć od czynnika, który wywołał chorobę. Dlatego, tak ważne jest indywidualne podejście do pacjenta i dokładna diagnostyka.

W przypadku pana Sebastiana zastosowano endoskopowy zabieg chirurgiczny zatok przynosowych i nosa zewnętrznego, który ma wyeliminować stan zapalny. W skutek urazu mężczyzna miał pęknięty nos oraz skrzywioną przegrodę nosową. Przez długie lata nie mógł swobodnie oddychać, zmagał się przewlekłym zapaleniem zatok, dokuczały mu bóle głowy, miał również problemy ze snem. Podczas zabiegu, u pana Sebastiana lekarze, z pomocą nawigacji śródoperacyjnej, naprawili przegrodę oraz wyprostowali skrzywiony nos.

Problem z zatokami miała także pani Iza. Jednak w jej przypadku, winne było zwężenie ujścia zatok. Ta drobna wada anatomiczna sprawiała, że nie mogły się one prawidłowo oczyścić. Tym samym, pani Iza nie mogła oddychać przez nos, bardzo dużo odchrząkiwała, bo wydzielina z zatok ściekała po tylnej ścianie gardła. Dodatkowo przy większym wysiłku, nie mogła złapać oddechu.

W jej przypadku najlepszym rozwiązaniem okazało się balonikowanie. Przez nos do ujścia zatok wprowadza się mały cewnik, zakończony bardzo wytrzymałym balonikiem. Następnie, kiedy lekarz umieści go w miejscu zwężenia, napełnia się go powietrzem od kilku do kilkunastu atmosfer. Po usunięcia cewnika stan zapalny stopniowo zanika, a ujście zatok pozostaje otwarte i drożne.

Na działanie zatok bardzo duży wpływ mają polipy, które niekiedy tworzą się w jamie nosa. Problem z polipami miała m.in. pani Ewa. Narośl uniemożliwiała jej normalną parce, powodowała problemy z oddychaniem przez nos. Dodatkowo, dokuczał jej katar, często łapała infekcje górnych dróg oddechowych.

Pani Ewie zaproponowano usunięcie polipów nosa z wykorzystaniem tzw. shavera. Urządzenie wycina i wysysa uciążliwą tkankę. Zabieg jest bardzo krótki i praktycznie bezbolesny. Po usunięciu polipów nos jest znowu droży, a pacjent niemal od razu czuje różnicę.



Data aktualizacji: 28.03.2018,
Opublikowano: 26.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej