Masz nastoletnią córkę, która boryka się z cerą problematyczną? Te zabiegi mogą jej pomóc

Sasha_Suzi/getty images

Okres dojrzewania bywa trudny nie tylko ze względu na zachodzące zmiany psychiczne i emocjonalne. To również intensywny czas dla naszej skóry. Rozszerzone pory i zaskórniki, wypryski, ropne reakcje zapalne to typowe objawy trądziku pospolitego. O tym, jak pielęgnować problematyczną cerą nastolatka opowiedziała kosmetolog Kaja Rapińczyk.

Problematyczna cera w okresie dojrzewania

W okresie dojrzewania ciało młodego człowieka podlega wielu zmianom fizjologicznym, które znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie zewnętrznym. Duża ilość hormonów płciowych zwykle niekorzystnie odbija się na stanie skóry.

Dodatkowo związane jest to ze wzmożoną produkcją sebum, nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych i namnażaniem bakterii Propionbacterium Acnes

-tłumaczy Kaja Rapińczyk.

Szczególnie dla nastolatki piękna i gładka skóra ma ogromne znaczenie.

Domowa pielęgnacja cery problematycznej

Właściwa pielęgnacja skóry problematycznej jest bardzo istotna, zarówno ta w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym.

Do mycia twarzy i innych miejsc dotkniętych zmianami, powinno stosować się preparaty przeznaczone do tego typu cery. Ich specyfika oraz skład pozwoli na zminimalizowanie wydzielania się łoju, przywrócenie odpowiedniego pH skóry, otwarcie i oczyszczenie porów oraz przeciwdziałanie powstawaniu stanów zapalnych

-wyjaśnia kosmetolog Kaja Rapińczyk i dodaje, by nie robić tego zbyt często. Dlaczego?

Częste mycie może nasilać łojotok. W razie przesuszenia skóry należy stosować lekkie kremy nawilżające. Najlepsze są te o formule beztłuszczowej i mające lekką konsystencję, ponieważ nie są komedogenne, czyli nie zatykają porów i nie przyczyniają się do tworzenia zaskórników. Nie wolno wyciskać ani drapać zmian, bo pogarsza to ich gojenie i niestety powoduje powstawanie blizn

Pielęgnacja cery problematycznej w gabinecie kosmetologicznym

Jeżeli nastolatka boryka się z cerą problematyczną, oprócz domowej pielęgnacji, warto zasięgnąć opinii w gabinecie kosmetologicznym. Podczas konsultacji kosmetolog oceni skórę, określi typ cery i dobierze odpowiednie zabiegi.

Według Kai Rapińczyk najbardziej efektywnymi zabiegami dla cery problematycznej są:

  • Peeling kawitacyjny – jest zabiegiem bardzo skutecznym, a jednocześnie delikatnym. Zabieg polega na oczyszczaniu skóry za pomocą zjawiska kawitacji wywoływanego ultradźwiękami. W trakcie zabiegu wytwarzana jest fala ultradźwiękowa, która w połączeniu z wodą tworzy efekt kawitacji – wytwarzane są mikroskopijne pęcherzyki z rozrzedzonym gazem, które pękają, usuwając martwy naskórek. Efektem tak wykonanego peelingu jest usunięcie martwych komórek skóry i zanieczyszczeń z jej powierzchni oraz poprawa odżywienia, elastyczności i napięcia skóry. Zabieg można wykonywać o każdej porze roku.
  • Peelingi chemiczne - polegają na aplikacji na skórę jednego lub kilku środków złuszczających w celu uzyskania regeneracji części naskórka lub skóry właściwej. W wyniku zabiegu powstaje kontrolowane uszkodzenie tkanek, które po wygojeniu powoduje zmniejszenie lub zniknięcie kosmetycznych defektów. Ewentualne plamy pigmentacyjne i przebarwienia mogą ulec rozjaśnieniu. Peeling można stosować w każdym wieku, na wszystkie części ciała i o każdej porze roku. W zależności od problemu, wieku i typu skóry, następuje dobór odpowiedniego preparatu oraz optymalnego programu. Nowoczesne preparaty zawierają mieszanki różnych kwasów dzięki temu przy pomocy jednego zabiegu jest możliwe zwalczanie kilku problemów dermatologicznych oraz estetycznych, minimalizując działania uboczne.

Pielęgnacja cery po 20. roku życia

Jak zaznacza kosmetolog Kaja Rapińczyk, dwudziestolatki i nieco starsze pacjentki powinny skupić się na dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy, nawilżeniu, a także ochroną przed słońcem.

20 lat to idealny moment, aby rozpocząć intensywny proces pielęgnacji cery. W tym wieku nasza twarz jest gładka, jędrna i rozświetlona. Aby jak najdłużej cieszyć się piękną skórą, należy jak najwcześniej odpowiednio o nią zadbać i zabezpieczyć przed postępującymi procesami starzenia. Po 20. roku życia procesy odnowy komórkowej spowalniają, spada także ilość kolagenu w skórze, a cera jest bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia i promieniowanie UV. Warto włączyć do swojej pielęgnacji kremy nawilżające zawierające wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy, który działa powierzchownie i chroni warstwę rogową przed nadmierną utratą wody. Sprawia, że skóra staje się delikatna i aksamitna w dotyku

- mówi nasza ekspertka.

Idealnym zabiegiem dla kobiet w tym wieku jest oczyszczenie wodorowe, które polega na neutralizacji wolnych rodników znajdujących się na skórze.

Podczas zabiegu złuszczeniu ulega także warstwa rogowa naskórka, przez co skóra „zaczyna głęboko oddychać”. Wolne rodniki wiążą się z jonami wodoru, doprowadzając do powstania wody i czystego tlenu. Żadna inna cząsteczka, nie jest w stanie tak efektywnie zniwelować działania wolnych rodników. Skóra po zabiegu jest oczyszczona, dotleniona, nawilżona i przede wszystkim pełna blasku

-wyjaśnia kosmetolog.

***

Ekspert merytoryczny: Kaja Rapińczyk - Kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się tworzeniu kompleksowych programów zabiegowych zarówno pielęgnacyjnych na twarz i ciało jak również tych z zakresu medycyny estetycznej-w współpracy z lekarzem oraz w najnowszych metodach 3D z zakresu makijażu permanentnego, uzyskując jak najbardziej naturalny efekt podkreślający piękno człowieka. Bierze udział w licznych kongresach kosmetologicznych oraz szkoleniach stale poszerzając swoja wiedze. Ceniony ekspert medialny tv oraz radiowy. W swojej pracy zawodowej uważa, że najważniejsze jest holistyczne i indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Zobacz film: Jakie kosmetyki warto stosować na noc?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej