Maseczka z aspiryny na trądzik, rozszerzone pory i przebarwienia - jak działa i jak ją przygotować?

Fot. Henglein and Steets / Getty Images

Maseczka aspirynowa polecana jest dla osób o cerze trądzikowej, przebarwionej lub z problemami skórnymi, jak: rozszerzone pory i zaskórniki. Kosmetyk, który można wykonać w domu, ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i złuszczające.

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) to popularny niesteroidowy lek przeciwzapalny, który stosuje się głównie w stanach gorączkowych i dolegliwościach bólowych (o umiarkowanym nasileniu), np.: bólach mięśni, zębów, głowy. Preparat leczniczy ma swoje zastosowanie również przy toczniu rumieniowatym układowym czy w przypadkach miażdżycy tętnic obwodowych.

Aspiryna - właściwości cenne dla skóry

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, to pochodna kwasu salicylowego, który jest powszechnie stosowany w kosmetyce, głównie do produkcji kosmetyków na zmiany skórne, takie jak: trądzik czy przebarwienia. Substancja jest wykorzystywana do produktów pielęgnacyjnych dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym, antygrzybicznym i złuszczającym.

Maseczka z aspiryny - na co pomaga?

Maseczka aspirynowa to domowy sposób na pielęgnację cery polecany dla osób z trądzikiem, rozszerzonymi porami lub przebarwieniami skórnymi. Aspiryna działa antybakteryjnie, przez co zmniejsza stany zapalne na skórze, hamując tym samym ich rozprzestrzenianie się. Dodatkowo lek łagodzi zaczerwienienia, przyspiesza gojenie się ran, a przez właściwości złuszczające - wygładza cerę.

Do wykonania domowego kosmetyku potrzeba jedynie kapsułki aspiryny i odrobinę wody. Maseczkę można dodatkowo wzbogacić o inne składniki, które wzmocnią jej działanie dodadzą nowych właściwości.

Zobaczcie także, jak wykonać domową maseczkę do cery naczynkowej:

Zobacz film: Domowa maseczka dla skóry naczynkowej. Źródło: Klinika urody

  • Maseczka z aspiryny na trądzik

Klasyczna wersja maseczki aspirynowej to kapsułki aspiryny i woda w proporcji 2:1, tj. 2 tabletki leku i 1 łyżka wody. Stężenie poszczególnych składników można zwiększać, uważając, aby zachować równomierne proporcje, czyli, np. 4 tabletki i 2 łyżki wody. Tabletkę należy rozgnieść na proszek i wymieszać z wodą. Do maseczki można dodać łyżkę jogurtu naturalnego, który dodatkowo złagodzi podrażnienia skórne. Gotową maseczkę wystarczy nałożyć na twarz, omijając okolice oczu, pozostawić na 10-15 minut, a następnie dokładnie spłukać letnią wodą.

  • Maseczka z aspiryny i miodu

Cera trądzikowa zwykle ma skłonności do przetłuszczania się, jednak nie jest to reguła. Posiadaczki cery z wypryskami mogą również cierpieć na problemy z przesuszaniem się skóry, które zwykle pojawiają się w wyniku nadmiernego stosowania kosmetyków wysuszających. Sposobem na pielęgnację tego rodzaju cery jest maseczka aspirynowa z dodatkiem miodu. Aspiryna złagodzi stany zapalne na skórze, z kolei miód głęboko odżywi i nawilży cerę. Do wykonania maseczki na twarz wystarczy do przygotowanej wcześniej podstawy (czyli 2 tabletek aspiryny i łyżki wody) dodać łyżeczkę miodu.

  • Maseczka z aspiryny na rozszerzone pory

Rozszerzone pory i zaskórniki to częsty problem cery trądzikowej, która często ma tendencję do przetłuszczania się. Skóra wówczas produkuje nadmierną ilość sebum, które zatyka ujścia mieszków łojowo-włosowych, powodują tym samym stany zapalne i tworzenie się nieestetycznych wyprysków. Domowym sposobem na rozszerzone pory jest soda oczyszczona, która odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, działa oczyszczająco, rozjaśniająco a także skutecznie wygładza strukturę skóry. Do maseczki aspirynowej wystarczy dodać łyżkę sody oczyszczonej i gotową pastę nałożyć na twarz. Należy jednak pamiętać, że składnik może powodować podrażnienia i nie jest zalecana przy cerach wrażliwych, naczyniowych bądź skłonnych do przesuszeń.

Maseczka z aspiryny a reakcje alergiczne

Maseczka z aspiryny na twarz może podrażniać wrażliwą skórę lub powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek domowej maseczki na twarz, należy zawsze przed zabiegiem wykonać próbę uczuleniową. Wystarczy odrobinę maseczki nałożyć na niewielki obszar skóry, np. za uchem i zmyj po kilku minutach. Jeżeli w przeciągu 24 godzin nie pojawią żadne niepokojące objawy, jak: zaczerwienienie, wysypka, rumień czy pieczenie, maskę można nałożyć na całą twarz, omijając oczywiście okolice oczu. W razie wątpliwości, dotyczących stosowania maseczki, zawsze bezpieczniej jest poradzić się dermatologa.

Maseczka z aspiryny przed i po

Maseczka z aspiryny polecana jest dla osób o cerze trądzikowej, skłonnej do przebarwień oraz rozszerzonych porów i zaskórników. Po zastosowaniu maseczki skórą może być lekko napięta a nawet piec, wówczas najlepiej zastosować delikatny krem łagodzący, np. na bazie pantenolu. Efektem stosowania domowej maski aspirynowej jest wygładzona i rozświetlona cera, z mniej widocznymi porami oraz wypryskami. 

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 24.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej