Maść tranowa – właściwości oraz zastosowanie lecznicze i kosmetyczne

Fot: Anke Thomass / fotolia.com

Maść tranowa posiada długą tradycję stosowania na choroby skórne, rany i oparzenia. Choć dzisiaj straciła na popularności, warto uzupełnić o nią swoja apteczkę, choćby dlatego, że posiada również niezwykłe właściwości kosmetyczne.

Maść tranowa wykazuje bardzo dobre działanie w przypadku łuszczycy, alergii czy trądziku. Równocześnie jest jednym z tańszych i łatwiej dostępnych preparatów przydatnych w leczeniu tych dolegliwości.

Co to jest maść tranowa?

Maść tranowa jest naturalnym lekiem przeznaczonym do użytku zewnętrznego. Zawiera 40% tranu oraz parafinę, lanolinę i wazelinę w zmiennych proporcjach. Warto wybierać maści zawierające jak najmniej parafiny, która może upośledzać wchłanianie substancji leczniczych z tranu.

Maść tranowa – działanie i właściwości

Zawarty w preparacie tran jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A i D3. Działa on przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i pobudza procesy regeneracji tkanek. Maść tranowa działa też intensywnie nawilżająco.

Zobacz także: Tran dla dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży – bogate źródło witaminy D i kwasów omega-3. Jakie ma właściwości i kiedy go stosować

Maść tranowa jest polecana także na trądzik. A trądzik to problem nie tylko dorosłych:

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Maść tranowa – zastosowanie lecznicze

Maść tranowa znalazła zastosowanie jako preparat leczący rozmaite choroby i dolegliwości skórne. Polecana jest w przypadku chorób autoimmunologicznych atakujących skórę, dlatego często stosuje się ją na łuszczycę. W przypadku tej choroby ważną rolę odgrywają natłuszczające oraz przeciwzapalne właściwości preparatu. Dodatkowo zawiera ona duże ilości witaminy D, której niedobory są skorelowane z procesami zapalnymi występującymi w łuszczycy. Na podobnej zasadzie może ona wspierać leczenie atopowego zapalenia skóry.

Maść tranowa jest też często stosowana na oparzenia. Jeżeli dojdzie do delikatnego oparzenia, niewymagającego interwencji lekarza, miejsce to należy intensywnie schłodzić, a następnie do czasu wygojenia smarować kilka razy dziennie. Nie tylko przyspiesza ona gojenie, ale również niweluje efekt nieprzyjemnego ciągnięcia wywołany w miejscu oparzenia i minimalizuje powstające blizny.

Maść tranowa jest skuteczna również w leczeniu powierzchownych ran skóry, delikatnych zadrapań, nacięć, odmrożeń i odleżyn.

Polecana jest także jako środek pomocniczy w leczeniu zajadów, czyli zapaleń kącików ust. Jeżeli dolegliwość ta nawraca, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może ona być wywołana przez grzyby, bakterie lub niedobory w diecie. Doraźnie zastosowanie maści z oleju rybnego szybko zwalczy tę przykra dolegliwość.

Maść tranowa – zastosowanie w kosmetyce

Lek ten znalazł zastosowanie również w kosmetyce, szczególnie w przypadku problemów związanych z wysychaniem i łuszczeniem się skóry.

Maść tranowa stosowana na trądzik działa na kilka sposobów. Jej właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne pozwalają pozbyć się już istniejących zmian, natomiast zdrowe tłuszcze umożliwiają przywrócenie równowagi w natłuszczaniu skóry.

Szczególnie polecane jest używanie maści tranowej na przesuszoną i pękającą skórę. Jej regularne aplikowanie na popękane pięty przynosi często lepsze rezultaty niż drogie kosmetyczne preparaty do stóp. Podobnie rzecz się ma w przypadku przesuszonych łokci czy kolan. Maść tranowa równie szybko przywraca formę i zdrowy wygląd popękanym ustom.

Maść tranowa jest tanim i bardzo skutecznym preparatem przeciwzmarszczkowym, dzięki dużej zawartości witaminy A i D.

Maść tranowa wpływa dobroczynnie nie tylko na skórę, ale również jej wytwory. Może być z powodzeniem stosowana zamiast odżywki na słabe, brzydkie czy rozdwajające się paznokcie – wystarczy nałożyć jej warstwę na parę minut. Przy okazji doskonale odżywia skórki wokół nich. Stosowana na przesuszone włosy przywraca im blask i zapobiega rozdwajaniu się końcówek, natomiast regularnie wmasowywana w skórę głowy wzmacnia kondycję włosów, zmniejsza ich wypadanie i stymuluje wzrost nowych.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni skóra człowieka:

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy.

Maść tranowa – stosowanie u niemowląt

Maść tranowa może być bezpiecznie stosowana u niemowląt i małych dzieci. Sprawdzi się jako lek na przesuszoną skórę czy odparzenia pieluszkowe. Jest także skuteczna jako środek w walce z ciemieniuchą – na godzinę przed kąpielą należy posmarować skórę głowy maścią tranową, następnie dokładnie ją umyć i wyczesać włosy miękką, dziecięcą szczotką, która usunie łuszczące się strupy.

Maść tranowa – stosowanie i przeciwwskazania

Maść tranowa przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. Zmienione chorobowo miejsca należy smarować 1–2 razy dziennie. Jest bezpieczna i może być stosowana u kobiet w ciąży, karmiących piersią i małych dzieci. Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania preparatu jest nadwrażliwość bądź alergia na któryś z jej składników – najczęściej lanolinę lub parafinę. Nie należy jej również stosować na głębokie rany skóry. Jeżeli dolegliwości, na które jest używana, nie ustępują bądź nasilają się, powinno udać się do lekarza.

Ponieważ maść tranowa wytwarzana jest z oleju rybnego, odznacza się specyficznym rybim zapachem, co stanowi problem dla niektórych osób. Z tego samego powodu warto stosować ją na noc, a nie w ciągu dnia.

Maść tranowa – gdzie kupić?

Maść tranowa jest dostępna w każdej aptece za kilka złotych.

Bibliografia:

http://rozanski.li/195/tran-oleum-jecoris-aselli/

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (13)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

marta 26.01.2023r.

ten krem o którym piszecie nadal jest jeszcze dostępny? wiecie może, gdzie można ten sevolium dostać? nie kojarzę go w ogóle z półek..

thomson 10.12.2020r.

nie wiedzialem ze on jest tak znany i ceniony. sam go dostalem przez przypadek i sie sprawdza od kilku miesiecy.

janny 16.07.2020r.

z tego co ja sama się orientuję to w sewolium masz 6 miesięcy przydatności więc jak na naturalny krem na trądzik to całkiem sporo. no i plus jest taki że nie zapycha.

Perzynka 03.07.2020r.

No niby wszystko w porządku, bo piszecie o roślinkach które niby jakoś są przebadane pod kątem krost i ich leczenia, ale jednak nadal mam pytanie: same naturalne składniki mają możliwość tak na prawdę usunąć przebarwienia i sam trądzik? Może z lekka głupiutkie pytanie, ale nie miałam nigdy takiego naturalnego kosmetyku. P.S. Ile mniej więcej taki kosmetyk może stać? Jakiś termin ważności jest czy nie bardzo?

Oliwia 15.11.2019r.

Drożdze nawilżają skórę, nagietek koi i nawilża, fiołek poprawia naczynka, łagodzi i ściąga :)

adi 12.11.2019r.

a co w ogóle robią drożdże, nagietek i fiołek? orientuje się ktoś?

Edyta Szafrańska 23.05.2019r.

Myślę że mamy podobne upodobania naszej skóry bo u mnie maść tranowa równiez nie przyniosła żadnego efektu przy trądziku. Inna sprawa jeżeli ją się stosuje na jakies miejsca sucha to faktycznie ładnie wygłada natomiast mi ona twarz zapychała i miałam więcej jeszcze trądziku. Lepiej jest kupić coś sprawdzonego co wiadomo że działa a takie maści z witamina a czy inne rzeczy po prostu nie dają sobie razy. Poza tym to fajnie jest zobaczyć co odpowiada i pomaga na trądzik przez takie domowe sposoby jak miód i cynamon czy własnie te drożdże. Jak będzie się je nakładało raz w tygodniu to dużego efektu nie będzie ale jak już ktos spróbuje codziennie na przykład nałożyć jakiś specyfik na twarz i nie musi być to koniecznie maska, ale będzie miała sprawdzony skład jak np sewolium to wartosię zastanowić czy nie lepiej po prostu iść w to co działa i nakładac to czesciej w formie jakiś żeli czy balsamów

sonia 10.05.2019r.

maść tranową stosuję razem z kremem z lukrecją, drożdżami, nagietkiem i bratkiem. ogólnie wszystko działa całkiem ok, bo nowe guzki nie pojawiają się już tak często, a te dawniejsze już znikają. :)

Magdalena 08.04.2019r.

No właśnie mam podobną sytuację, że tyle było chwalenia tej maści tranowej, a nic mi nie pomogła. Jak ten krem dokładnie działa Dorota? Warto zainwestować czy to kolejny bubel?

Dorotka 04.04.2019r.

Asia, u mnie niestety, ale maść tranowa nie dała rady sobie z moim trądzikiem. Teraz mam krem z ekstraktem z lukrecji, drożdżami, wyciągiem z fiołka. Też zdawało mi się, że maść tranowa mi pomoże, bo tak zachwalał mi ją farmaceuta a tu klops.

Asia 20.11.2018r.

Maść używam na zmiany trądzikowe. Nawilża skórę, nie ma suchych skórek wokół pryszczy. Przyspiesza
odbudowę naskórka po " brudnej robocie". Nie pachnie przyjemnie, ale gorzki lek najlepiej leczy!
Polecam spróbować!

Aga 27.10.2018r.

Ciekawe czy na luszczyce pomoże
Próbuję wszystkiego. .....
Lekarze przepisuja sterydy ale jak wiadomo nie są one tak do końca bezpieczne

Kasia 04.10.2018r.

Takie coś wogóle działa na trądzik bo gdzieś czytałam?
Przefcież parafina to nie jest najllepszy składnik.. w kremach się jej raczej unika;/ naturalne olejki chyba byłyby lepsze?

Zobacz wszystkie 13 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej