Maść nagietkowa – uniwersalny lek na problemy skórne. Jak leczyć trądzik, żylaki, oparzenia i blizny

Fot: fotolia.com

Maść z nagietka to tradycyjny środek leczniczy, znany w medycynie naturalnej. Od lat stosowano maść nagietkową na żylaki, hemoroidy, oparzenia czy inne problemy skórne.

Maść nagietkowa sprawdza się zawsze wtedy, gdy skóra piecze, swędzi lub boli. Jest w pełni naturalna, więc nie wywołuje podrażnień ani skutków ubocznych. Z powodzeniem można stosować ją w codziennej pielęgnacji skóry problematycznej. Maść dobrze sprawdzi się również jako środek na nagłe urazy i lek na uciążliwe choroby skórne.

Maść nagietkowa – cena, skład i inne podstawowe informacje

Podstawowym składnikiem maści jest oczywiście nagietek. Maść wysokiej jakości zawiera w swoim składzie co najmniej 700 mg ziela w 1 g gotowego produktu.

Maść dostępna jest w każdej aptece i sklepach zielarskich. Jej cena wynosi zazwyczaj kilka złotych. Można również przygotować ją samodzielnie w domu.

Zobacz film i sprawdź właściwości i zastosowanie nagietka:

Zobacz film: Nagietek - właściwości i zastosowanie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Maść nagietkowa – zastosowanie

Spektrum działania maści nagietkowej jest niezwykle szerokie! Mogą ją stosować osoby w każdym wieku (nawet najmłodsi – maść nagietkowa dla niemowląt to niezastąpione wsparcie dla skóry dziecka!), o każdym typie skóry, na każde miejsce ciała, łącznie z okolicami intymnymi i oczami.

Maść sprawdza się w takich problemach skórnych, jak:

  • trudno gojące się rany,
  • oparzenia (w tym oparzenia słoneczne),
  • odmrożenia,
  • odleżyny,
  • ropne zapalenia skóry,
  • pękające naczynka,
  • siniaki i urazy,
  • obtarcia,
  • wybroczyny,
  • ukąszenia owadów,
  • podrażnienia skóry (np. po depilacji),
  • egzema,
  • skóra skucha,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • zajady,
  • blizny,
  • odciski.

Maść nagietkowa – działanie

  • Nagietek wykazuje szereg właściwości dobroczynnych dla skóry.
  • Działa antybakteryjnie i odkażająco.
  • Wspomaga regenerację skóry.
  • Przyspiesza proces gojenia się skóry.
  • Działa przeciwgrzybiczo.
  • Nawilża, odżywia i wspomaga regenerację skóry.
  • Przeciwdziała rozstępom.
  • Działa antyoksydacyjnie (przeciwdziała wolnym rodnikom).
  • Łagodzi stany zapalne.

Zobacz film: Kosmetyki z nagietka - kiedy warto po nie sięgnąć? Źródło: Klinika urody

Maść nagietkowa na trądzik

Maść nagietkowa na trądzik działa bardzo skutecznie. Jej właściwości antybakteryjne pomagają skórze szybko uporać się z nieestetycznymi zmianami. Oprócz tego maść z nagietka rozjaśnia potrądzikowe przebarwienia, nawilża skórę, przyspiesza gojenie się ran. Jak ją stosować? Niewielką ilość produktu nanosimy raz lub dwa razy dziennie na miejsca zmienione przez trądzik. Objawy trądziku znacznie zmniejszają się już po kilku dniach!

Maść nagietkowa na hemoroidy

Maść z nagietka jest nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna, dlatego stosowanie jej polecane jest nawet kobietom w ciąży! Maść z nagietka na hemoroidy należy nanosić kilka razy w ciągu dnia, w tym obowiązkowo po każdym skorzystaniu z toalety.

Maść z nagietka na żylaki

Jeżeli nasze nogi bolą, puchną oraz pokrywają się charakterystycznymi niebieskimi pajączkami, do swojej codziennej pielęgnacji wprowadźmy maść nagietkową. Zawarte w niej flawonoidy pozwalają wyregulować krążenie krwi i zmniejszyć ciśnienie. Jak stosować maść nagietkową na żylaki? Wystarczy, że raz dziennie dokładnie wmasujemy ją w umyte i osuszone nogi.

Maść nagietkowa na oparzenia i rany – pomoc w nagłych przypadkach

Maść z nagietka doskonale sprawdza się również jako środek wspomagający gojenie się ran. Działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, otaczając uszkodzoną skórę niczym opatrunek. Można ją stosować na następujące uszkodzenia i dolegliwości:

  • Na rany po upadkach i skaleczenia.
  • Na oparzenia (w tym oparzenia słoneczne).
  • Na ślady po ukąszeniach owadów.
  • Na opuchnięcia i stłuczenia.

Czym jest i na co pomaga nagietek? odpowiedź znajdziesz w naszym filmie: 

Zobacz film: Nagietek - zastosowanie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Maść nagietkowa na blizny – szybka regeneracja

Maść z nagietka pobudza skórę do produkcji kolagenu – dzięki temu znacznie zmniejsza widoczność blizn i rozstępów. Aby szybko pozbyć się nieestetycznych śladów na ciele lub twarzy, wystarczy 1 lub 2 razy dziennie smarować zmienione miejsce maścią z nagietka.

Jak zrobić maść nagietkową - przepis

W łatwy i szybki sposób możemy przygotować domowej produkcji maść z nagietka. Przepis wymaga użycia jedynie dwóch składników: kostki smalcu (najlepiej gęsiego) oraz dwóch sporych garści ususzonych kwiatów nagietka. Smalec należy rozpuścić w garnku, dodać do niego kwiaty, doprowadzić całość do wrzenia i odstawić do ostygnięcia na około 30 minut. Po tym czasie ponownie podgrzewamy miksturę tak, by nabrała płynnej formy, a następnie przecedzamy ją przez sitko do szczelnego pojemnika lub słoiczka. Gotowe! Maść przechowujemy w lodówce.

Przytoczone przykłady są jedynie niewielką namiastką właściwości niepozornej maści nagietkowej, pokazują jednak, że ten naturalny i bezpieczny lek powinien na nowo wrócić do naszych apteczek.

Data aktualizacji: 05.11.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej