Maść majerankowa na katar u niemowlaka i inne zastosowania

Fot: Diana Miller / gettyimages.com

Maść majerankowa była popularnym lekiem na katar w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, a obecnie wraca do łask. Nie ma skutków ubocznych i można ją stosować nawet u noworodka lub w ciąży.

Maść majerankowa zawdzięcza swoje działanie obecności eterycznego olejku majerankowego, który posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dlatego tak dobrze radzi sobie z katarem.

Zobacz także: Maść propolisowa – działanie i zastosowanie. Jak ją zrobić w domu?

Co to jest maść majerankowa?

Maść majerankowa jest naturalnym, dwuskładnikowym lekiem o delikatnym działaniu. Zawiera 1% ekstraktu ziela majeranku i wazelinę. To bardzo tani i łatwo dostępny lek o wielu zastosowaniach.

Maść majerankowa – właściwości

Maść majerankowa zawdzięcza swoje właściwości obecności olejku majerankowego. Wykazuje on zdolność zabijania bakterii, wirusów i grzybów oraz działanie przeciwzapalne. Korzystnie wpływa też na dolegliwości układu pokarmowego.

Zobacz także: Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie

Jakie zalety ma maść majerankowa?

Największą zaletą leku jest jego prostota, naturalność i delikatność. Dzięki temu maść majerankowa nie wywołuje skutków ubocznych i może być stosowana u niemowląt, dzieci czy kobiet w ciąży. Polecana jest też osobom z przewlekłymi nieżytami górnych dróg oddechowych, gdyż w przeciwieństwie do większości leków może być stosowana przez długi czas i nie wpływa niszcząco na śluzówkę nosa.

Jak skutecznie pozbyć się kataru? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6.

Maść majerankowa na katar u niemowląt, dzieci i dorosłych

Kiedyś bardzo popularna maść majerankowa z czasem zaczęła ustępować miejsca nowoczesnym i silniej działającym lekom. Po wielkim bumie na krople obkurczające śluzówkę nosa i antybiotyki powoli jest na nowo docenienia jako lek na katar, jako że nie powoduje szkodliwych skutków ubocznych (niszczenie, wysychanie śluzówki) i może z niej korzystać praktycznie każdy – również niemowlęta.

Maść majerankowa może być stosowana na zatoki, nie należy jednak na niej nadmiernie polegać, ponieważ zawarte w niej składniki lecznicze w nikłym stopniu mogą przeniknąć do ich wnętrza. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie inhalacji z naparu z majeranku lub dodatkiem kilku kropli olejku majerankowego. Łagodzą one również choroby oskrzeli.

Jakie inne zastosowanie może mieć maść majerankowa?

Maść majerankowa może być stosowana w przypadku rozmaitych zmian skórnych i na błonach śluzowych. Jej działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne sprawia, że może pomagać w walce z opryszczką. Niektórzy zalecają też stosowanie maści majerankowej jako środka na blizny – konieczne jest jednak bardzo długie stosowanie tego preparatu, aby uzyskać jakiekolwiek efekty. Działa ona silniej jako środek zapobiegający ich tworzeniu się, ponieważ zmiękcza skórę, przyspiesza gojenie ran i ziarninowanie się skóry.

Ze względu na właściwości przeciwzapalne i ściągające oraz przyspieszające gojenie można ją stosować również w przypadku owrzodzeń, oparzeń, odmrożeń, ukąszeń owadów oraz wszelkich zapaleń i pęknięć naskórka.

Maść majerankowa jest też skutecznym środkiem na hemoroidy. Wykazuje ona działanie przeciwgrzybicze, dlatego można nią smarować zmiany skórne o tej etiologii. Działanie to jest jednak bardzo łagodne, więc jeśli dolegliwości nie mijają, należy sięgnąć po silniejsze środki. Z tego względu może być ona również skuteczna w leczeniu zajadów.

Maść majerankowa – dawkowanie

W leczeniu kataru maść majerankową powinno się nakładać dookoła dziurek od nosa 2–3 razy dziennie w trakcie trwania infekcji. Leku nie należy podawać do wnętrza nozdrzy, gdyż hamuje on naturalne mechanizmy usuwania wydzieliny. Jeżeli objawy nie ustępują w przeciągu kilku dni lub się nasilają, należy zwrócić się do lekarza, gdyż maść może się okazać zbyt łagodnym preparatem.

Maść majerankowa nie jest przeznaczona do stosowania wewnętrznego wbrew obiegowej opinii, że można ją stosować na kolki lub problemy z układem trawiennym. Majeranek rzeczywiście ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, działając antyseptycznie, żółciopędnie i pobudzając wydzielanie soków trawiennych, jednak w takich wypadkach lepiej sięgnąć po napar z ziela. Głównym składnikiem maści majerankowej jest wazelina, która, choć nie jest trująca, to nie powinna być zażywana doustnie.

Maść majerankowa – przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania maści majerankowej jest uczulenie na majeranek lub wazelinę.

Producent wskazuje na to, że nie jest ona zalecana u niemowląt, czyli u dzieci poniżej 1. roku życia. Nie prowadzono bowiem żadnych badań na tej grupie wiekowej, a ze względu na niedojrzałość skóry tak małego dziecka istnieje obawa przed stosowaniem wszelkich ziół i wyciągów ze względu np. na alergię. Jednak od pokoleń majeranek stosuje się właśnie u niemowląt, kiedy inne możliwości terapeutyczne są ograniczone. Najczęściej zamiast noska stosuje się maść majerankową na stopki dziecka, by zachować efekt olejków aromatycznych. Mechanizm działania i ewentualny efekt terapeutyczny nie jest wyjaśniony.

Maść majerankowa – podsumowanie

Choć maść majerankowa wykazuje wszechstronne działanie, należy pamiętać, że jest ono bardzo łagodne. Dlatego, choć z jednej strony jest wyjątkowo bezpiecznym lekiem, to nie należy się po niej spodziewać spektakularnego działania. Jeśli katar lub inne dolegliwości, na które jest stosowana, się nasilają, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Skąd się bierze katar? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto.

Bibliografia:

http://rozanski.li/703/majeranek-majorana-w-praktycznej-fitoterapii/

Makowska M. i Alkiewicz J., Leki roślinne w leczeniu wybranych schorzeń dróg oddechowych, “Nowa Pediatria”, 5, 2000, s.11–13.

Baranowska A. i Szyszko-Perłowska A., Pielęgnowanie dziecka chorego, Radom, 2006.

Data aktualizacji: 12.12.2019,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

lek. Agnieszka Widera 10.04.2018r.

Dzień dobry, standardowa maść majerankowa nie zawiera w swoim składzie hormonów. Producent wskazuje na to, że nie jest ona zalecana u niemowląt, czyli u dzieci poniżej 1. roku życia. Nie prowadzono bowiem żadnych badań na tej grupie wiekowej, a ze względu na niedojrzałość skóry tak małego dziecka istnieje obawa przed stosowaniem wszelkich ziół i wyciągów ze względu np. na alergię. Jednak od pokoleń majeranek stosuje się właśnie u niemowląt, kiedy inne możliwości terapeutyczne są ograniczone. Najczęściej zamiast noska stosuje się maść majerankową na stópki dziecka, by nie smarować delikatnej skóry twarzy, ale zachować efekt olejków aromatycznych zawartych w maści.

ASI 16.03.2018r.

nie prawdziwe informacje, maść może być stosowana od roku i absolutnie nie kobiety w ciąży !!! Zawiera hormony !!!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej