Masaż i fizjoterapia w ciąży – czy są przeciwwskazane?

Fot: steve mason / gettyimages.com

Masaż w ciąży, która przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań. Oczywiście nie można zbyt mocno masować brzucha. Najlepiej, by masaż brzucha ograniczył się do delikatnego wmasowania w skórę właściwych kosmetyków.

Wielu masażystów boi się podejmować masażu kobiet ciężarnych, ponieważ jest to stan, kiedy w każdym momencie mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości czy skurcze. Wielu fizjoterapeutów boi się nawet pracy z kobietami w ciąży. A jednak właściwie przeprowadzony masaż w ciąży czy fizjoterapia są jak najbardziej wskazane. Niosą wiele korzyści, jednak warto zapisać się na nie do ośrodka specjalizującego się w pracy z kobietami, gdzie masażyści wiedzą, jak masować brzuch w ciąży.

Masaż w ciąży – zalety

Masaż w ciąży obejmuje całe ciało. Przede wszystkim zaleca się w ciąży masaż ramion, pleców, głowy, nóg czy stóp. Masaż jest formą relaksacji pozwalającą na obniżenie napięcia mięśniowego, wyciszenie organizmu. Dzięki niemu kobieta potrafi zredukować stres, który w ciąży jest absolutnie niewskazany. Relaks przyczynia się do polepszenia jakości snu, kobiety rzadziej mają problem ze znalezieniem właściwej pozycji do wypoczynku. Pomaga także w wyrównaniu oddechu, regulacji krążenia krwi. Regularne masaże w ciąży zmniejszają ryzyko pojawienia się bólu głowy, wzrostu ciśnienia krwi. Poprawa krążenia przyczynia się do lepszej detoksykacji organizmu, ukrwienia skóry, przez co jest ona lepiej odżywiona i dotleniona. Rzadziej dochodzi do obrzęków, a bóle kręgosłupa są mniej nasilone. Istotna zaleta dla kobiet ciężarnych wiąże się również z uelastycznieniem skóry, co zapobiega rozstępom. Po porodzie daje to gwarancję szybszego powrotu skóry do stanu sprzed ciąży.

Przeciwwskazania do wykonywania masażu w ciąży

Żadna kobieta w ciąży nie powinna ukrywać przed masażystą czy fizjoterapeutą swojego stanu. Są bowiem liczne sytuacje, kiedy masaż nie jest wskazany. Pierwszym przeciwwskazaniem jest nieprawidłowy przebieg ciąży. Nie powinno się też decydować na masaż z powodu nadciśnienia, cukrzycy, nieprawidłowych wyników badań penalnych. Najlepiej, by na masaż w ciąży przychodziły kobiety z fizjologicznym przebiegiem ciąży. Jeśli kobieta cierpi z powodu chorób przewlekłych, powinna skonsultować zabiegi fizjoterapeutyczne ze swoim lekarzem. Jeśli coś jest nie tak, to niekoniecznie musi to stanowić przeszkodę np. dla masażu samego kręgosłupa, jednak warto, by fizjoterapeuta miał podkładkę dla pewnego wykonywania tego zabiegu. Jeśli ciąża nie przebiega prawidłowo, a pech chce, że podczas zabiegu fizjoterapeutycznego czy masażu akurat wystąpi plamienie czy skurcz przedwczesny, wiadomo, że kobieta będzie miała pretensje do masażysty, mimo że prawdopodobnie nie będzie to jego wina.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży?  Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Czy można masować brzuch w ciąży?

Odpowiedź na to pytanie może być różna, zależy od punktu widzenia. Z pewnością masaż brzucha w ciąży jest wskazany ze względu na to, że używane w tym celu kosmetyki, przeznaczone dla kobiet ciężarnych, zapobiegają tworzeniu się rozstępów. Masaż pozwala na uelastycznienie skóry. Nie wolno oczywiście uciskać powłok brzusznych, a jedynie delikatnie wmasowuje się kosmetyki w skórę. Fizjoterapeuta czy masażysta raczej skupiają się na innych partiach ciała, natomiast brzuch powinien być tylko delikatnie przesmarowany olejkami, chyba że kobieta się na to nie zgadza. Nie każda kobieta w ciąży toleruje dotyk tej okolicy. Skóra na brzuchu staje się dość wrażliwa i nie zawsze kobiety chcą, by je dotykano po brzuchu. Ponadto masaż brzucha może pobudzić ruchy dziecka, a to z kolei może wywołać niewielki skurcz. Sam masaż jednak nie doprowadzi do skurczów, poronienia czy do porodu przedwczesnego, szczególnie jeśli ciąża ma przebieg prawidłowy.

Fizjoterapia w ciąży

Fizjoterapia jest bardzo ważnym elementem, zarówno w ciąży fizjologicznej, jak i w patologicznej. W ciąży dochodzi przede wszystkim do zmiany środka ciężkości, wzrostu masy ciała, a to z kolei przyczynia się do znacznego obciążenia nie tylko kręgosłupa, ale całego układu ruchu. Fizjoterapia pozwala nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale również przygotować organizm do porodu. Indywidualnie dobrane ćwiczenia zmniejszają pogłębiającą się w ciąży lordozę lędźwiową, wzmacniają mięśnie dna miednicy i przykręgosłupowe, wspomagają krążenie i oddychanie. Ponadto fizjoterapeuta pomoże w znalezieniu odpowiedniej pozycji do snu i odpoczynku, która będzie łagodziła dolegliwości bólowe. Absolutnie nie należy bać się w ciąży nalepiania specjalnych taśm służących do kinesiotapingu, czyli metody wspomagającej terapię układu kostno-mięśniowego.

Data aktualizacji: 08.01.2019,
Opublikowano: 08.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej