Mapa smogu - jak sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni?

Fot.: rh2010 / stock.adobe.com

Smog występuje w określonych warunkach pogodowych. Zimą, podczas bezwietrznej pogody, jest on szczególnie dokuczliwy. Kto jest najbardziej narażony i jak sprawdzić, czy w naszej okolicy normy zanieczyszczeń zostały znacznie przekroczone?

Smog to nic innego jak związki chemiczne, pyły i wilgotne powietrze. Czynniki te są silnie alergizujące i mogą powodować astmę, zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową, paraliż układu krwionośnego, nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Przed smogiem powinny się chronić kobiety ciężarne, ponieważ jego oddziaływanie może powodować niską masę urodzeniową dziecka, a także wady wrodzone.

Co wywołuje smog? 

Głównie tak zwana niska emisja, czyli spaliny, które pochodzą z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami źródła emisji pyłu PM10 to w 52 proc. zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, w 17 proc. z przemysłu, 10 proc. zanieczyszczeń wytwarzają samochody, 9 proc. energetyka, 4 proc. pochodzi z rolnictwa, pozostałe 8 procent to inne źródła. Rakotwórczy benzo[a]piren wytwarzany jest aż w 87 procentach przez niewłaściwe ogrzewanie domów!

Niska emisja wynika głównie z ogrzewania domów za pomocą węgla lub innych paliw, które nie spełniają standardów emisyjnych. W piecach można palić także śmieci, muł i miał węglowy (zawierające siarkę, chlor i popiół), który w wielu krajach traktowany jest jako odpad i nie jest sprzedawany ze względu na szkodliwość dla środowiska.

W krajach Unii Europejskiej poziomy informowania i alarmowania o smogu (PM10) są dużo niższe niż w Polsce. Dla przykładu w Szwajcarii poziom informowania to 75, w Wielkiej Brytanii 101, a we Włoszech czy Finlandii nawet 50, podczas gdy w Polsce to... aż 200 μg/m3. Poziomy alarmowe także są dużo niższe niż u nas w kraju, gdzie jest to wartość 300 μg/m3 (najwyższy jest na Słowacji, 150 μg/m3).

Zobacz film: Mapa zanieczyszczeń powietrza. Źródło: 36,6

Mapa smogu, czyli jak sprawdzić czy jesteśmy zagrożeni?

W Internecie powstają mapy smogu, czyli miejsca, gdzie możemy sprawdzić informacyjnie, jak wysokie jest stężenie PM10, PM2,5 oraz benzenu w powietrzu. Wysokość stężenia pyłów w powietrzu możecie sprawdzić tutaj: https://tvnmeteo.tvn24.pl/smog.

Mapy smogu aktualizowane są na bieżąco, na podstawie danych ze stacji pomiarowych. Stacje te znajdują się we wszystkich miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. W Polsce mamy łącznie 305 stacji pomiarowych. Szczegółową lokalizację wszystkich stacji można zobaczyć pod adresem: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/maps/measuringstation/Z.

Zobacz film: Smog - jak sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 24.01.2018,
Opublikowano: 20.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej