Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?
Fot: fizkes / gettyimages.com
Zaczerwienienie, ból, swędzenie i częste mruganie – wielu dorosłych dobrze zna dyskomfort oczu. Kojarzony z pracą przed monitorem i przemęczeniem, w rzeczywistości powodowany jest przez wiele czynników i może dotknąć również dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie - co powinien wiedzieć rodzic o zespole suchego oka?
Zespół suchego oka dotyka blisko 340 milionów osób na całym świecie. Styl życia, środowisko, zmiany zachodzące w organizmie – to wszystko może przyczynić się do niedostatecznej ilości łez lub negatywnie wpłynąć na ich skład. Nieprawidłowe nawilżanie powierzchni oka dotyka osób w każdym wieku, także dzieci.
Zespół suchego oka u dziecka – skąd się bierze?
Poza tymi na ogół zarezerwowanymi dla dorosłych powodami zaburzeń w nawilżaniu powierzchni gałki ocznej ( menopauza i zmiany hormonalne, choroby i starzenie się, palenie papierosów), istnieje jeszcze kilka czynników, które - niezależnie od wieku – mogą prowadzić do wysuszenia gałki ocznej. Należą do nich przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, kąpiele w chlorowanej wodzie oraz niemożliwa do uniknięcia ekspozycja oka na zanieczyszczenia zawarte w powietrzu. Podobnie z elektroniką – w dzisiejszych czasach dzieci spędzają godziny wpatrując się w ekran smartfona czy komputera.
Nie sposób uchronić dziecko przed tymi czynnikami - warto zatem trzymać rękę na pulsie i zwrócić uwagę na zachowania sugerujące pojawienie się problemu. Jeśli malec skarży się na suchość, pieczenie, swędzenie czy ból oczu lub uczucie „piasku” (albo po prostu „czegoś”) pod powiekami, nie wolno tego zbagatelizować. Podobnie z okresowym rozmazywaniem się widzenia, nienaturalnie częstym mruganiem czy niemożnością skupienia oczu przez dłuższy czas na ekranie lub książce. ZSO objawia się również poprzez zaczerwienienie i obecność wydzieliny w oku. Niewykluczone więc, że rodzic sam wykryje problem, nim dziecko zdecyduje się o nim poinformować.
Jak pomóc dziecku?
W pierwszej kolejności należy umówić wizytę u specjalisty. Zbada on oczy naszego dziecka i wykluczy pozostałe możliwości. – To bardzo ważne, ponieważ samodzielna diagnoza może okazać się błędna, a sytuacja poważniejsza, niż mogłoby się wydawać. – wyjaśnia Tomasz Suliński ekspert marki Systane ® Complete. – Jeśli jednak potwierdzą się nasze przypuszczenia na temat ZSO, specjalista zaleci odpowiednie postępowanie oraz przepisze krople, które zapobiegną wysychaniu oczu dziecka. Leczenie jest objawowe i bywa długotrwałe. Możemy jednak uczynić terapię bardziej skuteczną poprzez zastosowanie nawilżaczy powietrza w domu, dbanie o higienę okolic oczu dziecka oraz ograniczenie stosowania klimatyzacji w aucie. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z dostępnych na smarfony i tablety aplikacji, które przyciemniają wyświetlacz i zmniejszają emisję niebieskiego światła, które przyczynia się do przemęczenia oczu, lub takich które przypominają o częstszym mruganiu.
Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®
Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.
Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów. Od tego jak się odżywiamy uzależnione jest nasze samopoczucie, zdrowie i forma. Dieta nie pozostaje również bez znaczenia dla najważniejszego ze zmysłów - naszego wzroku. Jaka dieta jest dobra na…oko?
Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?
Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.
Cukrzyca jest najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Nazywana niechlubnie największą, niezakaźną epidemią, jest diagnozowana u co jedenastego dorosłego na świecie. W Polsce oprócz dwóch milinów zdiagnozowanych chorych żyje niemal milion osób nieświadomych swojego stanu. Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Co zaskakujące, najczęściej pomagają ją wykryć regularne badania……… okulistyczne.
Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.
Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!
Łzy pomagają nam rozładować napięcie, oczyszczają oczy, a więc przynoszą szeroko rozumianą ulgę. Łzy to fizjologiczna reakcja organizmu, która pełni ważną funkcję ochronną oczu, a nie jak często uważamy – przejaw naszych emocji.
Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka jest coraz powszechniejszym problemem społecznym. Jak sobie pomóc i do czego może doprowadzić nieleczony zespół suchego oka?
Problemy ze wzrokiem zwykle tłumaczymy sobie zmęczeniem bądź niewyspaniem. Jak się okazuje, przyczyną wielu dolegliwości może być nieodpowiednio skomponowana dieta. Dowiedz się, w jakie produkty wzbogacić swój jadłospis, by mieć zdrowe oczy.