Makrosomia płodu: na czym polega? Przyczyny oraz skutki

Fot.: kjekol / Getty Images

Makrosomia płodu to nazwa zbyt dużej masy płodu w stosunku do jego wieku. Najczęściej o makrosomii płodu mówi się, gdy masa urodzeniowa dziecka przekracza 4–4,5 kg. Taki stan rzeczy może nieść wiele niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia dziecka, a także wpływać na przebieg i rozwiązanie ciąży.

Makrosomia płodu, zwana także hipertrofią wewnątrzmaciczną, jest stosunkowo częstym zaburzeniem płodu i może dotyczyć nawet 10% wszystkich ciąż. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do nadmiernej masy płodu, dlatego w pewnych sytuacjach lekarze zwracają dużą uwagę na profilaktykę makrosomii.

Makrosomia – co to jest?

Makrosomia, w skrócie LGA (z ang. large for gestational age), może być stwierdzona na etapie życia płodowego dziecka oraz bezpośrednio po jego urodzeniu. Makrosomia u noworodka występuje, gdy narodzone dziecko waży powyżej 4000g, lub gdy jego masa urodzeniowa jest większa niż 90. percentyl w stosunku do konkretnego wieku ciążowego. Obecnie uważa się, że odpowiednio zdiagnozowana makrosomia powinna uwzględniać wartość długości ciała, masy urodzeniowej do siatek centylowych odpowiednich dla populacji, w której urodziło się dziecko, rasy, płci oraz wieku ciążowego matki. Jak informują lekarze, wyróżnia się 3 kategorie makrosomii płodu. Makrosomia I stopnia zachodzi, gdy masa urodzeniowa ciała wynosi 4000–4500 g, makrosomia II stopnia, gdy masa urodzeniowa mieści się między 4500–5000 g oraz makrosomię III stopnia, gdy waga urodzeniowa noworodka przekracza 5000 g.

Makrosomia płodu – rozpoznanie oraz przyczyny

Makrosomia na etapie życia płodowego może zostać rozpoznana za sprawą standardowych badań wykonywanych w czasie ciąży. Diagnostyka hipertrofii wewnątrzmacicznej najczęściej opiera się na badaniu ginekologicznym, a także na ocenie masy ciała płodu za pomocą badania ultrasonograficznego jamy brzusznej (USG brzucha). Jak wyjaśniają ginekolodzy, najczęstszym objawem makrosomii płodu jest widoczne powiększenie macicy, znacznie odbiegające od zmian w przebiegu ciąży fizjologicznej (bez komplikacji).

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu makrosomii są ciąża przenoszona, wiek ciężarnej powyżej 35 lat, cukrzyca w ciąży, duży wzrost wagi w ciąży, poprzednie porody z masą urodzeniową noworodka powyżej 4,5 kg (makrosomia II i III stopnia), a także płeć męska płodu. Inną przyczyną makrosomii płodu może być wielorództwo lub nadciśnienie tętnicze. Uważa się, że wielkość płodu może wywołać wiele niebezpieczeństw w przypadku porodu naturalnego, zarówno u matki, jak i u noworodka. Nie istnieje żadne terapeutyczne postępowanie w przypadku wykrycia hipertrofii wewnątrzmacicznej. Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego sposobu ukończenia ciąży. Jeśli zdaniem lekarzy makrosomia płodu jest znaczna, prawdopodobnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest cięcie cesarskie.

Makrosomia płodu – możliwe powikłania po porodzie naturalnym

Należy pamiętać, że zaburzenie rozwoju płodu, jakim jest zbyt duża masa urodzeniowa noworodka, nie musi oznaczać problemów w późniejszym dojrzewaniu dziecka. Zdarza się, że noworodki ze zbyt dużą masą urodzeniową otrzymują 10 punktów w skali Apgar.

Wiele problemów może jednak sprawić naturalny poród dziecka o zbyt dużej masie, zwłaszcza makrosomii II lub III stopnia. Wydłużenie, a nawet zatrzymanie akcji porodowej w przypadku makrosomii płodu może wywołać nadmierne krwawienie z dróg rodnych, poważne uszkodzenia kanału rodnego (wtórny niedowład macicy, rozejście się spojenia macicy), a nawet zakażenie połogowe. Zagrożeniami są m.in. złamania kości oraz stawów. Zdaniem ginekologów najczęstszymi powikłaniami naturalnego porodu w przebiegu makrosomii płodu są złamania kości ramiennej i mostka, urazy stawu barkowego (splotu ramiennego), a także uszkodzenia nerwów (uraz nerwu przeponowego) noworodka, co może rzutować na nieprawidłowy rozwój dziecka w przyszłości.

Rzadsze powikłania makrosomii płodu

Wśród pozostałych ewentualnych powikłań płodu makrosomicznego, niezależnie od rodzaju porodu (naturalnego lub cięcia cesarskiego), może dojść do hipererytrocytemii, czyli zwiększonej ilości krwinek czerwonych krążących w krwiobiegu. Następstwami makrosomii płodu często bywają nadmierna ilość bilirubiny w krwiobiegu (na etapie życia płodowego oraz wieku niemowlęcego), zaburzenie gospodarki węglowodanowej (zbliżone do objawów hipoglikemii). W skrajnych sytuacjach hipertrofia wewnątrzmaciczna może wywołać poważne powikłania o charakterze neurologicznym. Najczęściej dochodzi do encefalopatii, która powoduje upośledzenie umysłowe noworodka, rzadziej jest przyczyną zgonu. Jak wyjaśniają lekarze, hipertrofia wewnątrzmaciczna w marginalnych przypadkach zaburza prawidłowy rozwój dziecka w późniejszym wieku. Skutkiem makrosomii może być nieprawidłowa tolerancja glukozy, wpływająca na zaburzenia (wahania) glikemii, nadciśnienie tętnicze, insulinooporność (brak wrażliwości tkanek na insulinę), cukrzycę typu 2, skłonność do nadmiernego przybierania na wadze, co w konsekwencji prowadzi do otyłości lub nadwagi. 

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: Fakty


Data aktualizacji: 19.03.2018,
Opublikowano: 16.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej