Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn

Fot: thodonal / fotolia.com

Łysienie androgenowe nie jest tylko przypadłością mężczyzn. Z powodu utraty włosów cierpią również kobiety, ponieważ choroba ma, w większości przypadków, podłoże genetyczne. Schorzenie powoduje wrażliwość mieszków włosowych na androgeny.

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u około 70% mężczyzn i 40% kobiet. U panów zaczyna się od skroni (tworzą się tzw. zakola) i wierzchołka głowy i może doprowadzić do całkowitej utraty włosów. U pań występuje widoczne przerzedzenie włosów na szczycie głowy, ale raczej nie odnotowuje się przypadków kompletnego wyłysienia.

Androgenowe wypadanie włosów – przyczyny

Badania wykazały, że odpowiedzialny za utratę włosów jest testosteron, a zwłaszcza jego pochodna, czyli dihydrotestosteron (DHT). Hormony te odpowiadają za rozwój seksualny mężczyzn do wieku dojrzewania. Regulują libido oraz pracę gruczołów łojowych i apokrynowych (wydzielina jest przenoszona wzdłuż łodygi włosa na powierzchnię skóry), które są odpowiedzialne za wydzielanie potu. Im mężczyzna jest starszy, tym rola androgenów się zmienia. Wpływają one na porost włosów na twarzy, ograniczając ich ilość na głowie, co w medycynie określane jest „paradoksem androgennym”. W pierwszej kolejności zauważalne jest łysienie na skroniach i wierzchołku głowy. Dzieje się tak, ponieważ wspomniany wcześniej DHT prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, a przez to skraca czas życia włosa i przyspiesza łysienie. Spłycone mieszki włosowe nie są już w stanie „wyprodukować” nowego, silnego włosa, który zastąpiłby ten stary.

Zobacz także: Łysienie plackowate – objawy, przyczyny, leczenie

Przy ostrej formie łysienia androgenowego u mężczyzn pierwsze objawy mogą pojawić się już u nastolatków. Obserwuje się wówczas cofanie linii włosów na skroniach – tworzą się zakola, a następnym etapem jest przerzedzenie fryzury na wierzchołku głowy.

Zobacz film: Mezoterapia włosów – nowoczesna metoda walki z łysieniem. Źródło: 36,6

Łysienie androgenowe u kobiet

U kobiet mechanizm chorobowy jest bardzo podobny jak u mężczyzn. Testosteron jest bowiem produkowany w jajnikach i korze nadnerczy. W nieco mniejszym stopniu niż u mężczyzn za wypadanie włosów odpowiada enzym 5-alfa-reduktazy, który przekształca testosteron w DHT, dlatego kobiety rzadko łysieją całkowicie, ale mieszki włosowe ulegają spłyceniu i włosy stają się słabsze i cieńsze. Cykl życia włosa jest krótszy, a etap powstawania nowego dłuższy.

Łysienie androgenowe u kobiet może pojawić się już po 30 roku życia, nawet jeśli stężenie androgenów w organizmie jest tylko nieznacznie podwyższone. Przyczyną hiperandrogenizmu u kobiet może być zespół Cushinga (zaburzenia hormonalne), zespół policystycznych jajników, guzy nadnerczy i jajników, a także nadmiar męskich hormonów będący pochodną stosowania leków antykoncepcyjnych oraz zawierających androgeny. Łysienie może być przyspieszone lub pogłębione przez stosowanie nieodpowiednich szamponów, lakierów do włosów czy farb. Występuje też jako następstwo niektórych stanów chorobowych np.: cukrzycy, chorób tarczycy, przewlekłych schorzeń narządów czy anemii.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Nie ma obecnie terapii, która zapewniłaby sukces w leczeniu wszystkich przypadków androgenowego łysienia włosów. U mężczyzn stosuje się leki farmakologiczne – miejscowe i ogólnoustrojowe. Większość z nich ma za zadanie hamować aktywność i działanie enzymu 5-alfa-reduktazy i są to preparaty przeznaczone dla mężczyzn od 18 do 65 roku życia. Leki miejscowe to przede wszystkim substancje zawierające minoxidil, który stosowany miejscowo odwraca proces miniaturyzacji mieszków włosowych. Tego typu farmaceutyki zwiększają liczbę włosów mieszkowych, które ulegają przekształceniu w terminalne. Są to przede wszystkim płyny stosowane zewnętrznie na skórę głowy, których pierwsze efekty widać już po dwóch miesiącach kuracji. Część z nich dostępna jest bez recepty.

Leki doustne hamujące wypadanie włosów to przede wszystkim finasteryd i dutasteryd, również o działaniu blokującym enzym 5-alfa-reduktazy. Stosowane są także w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego, dlatego polecane dla mężczyzn, ponieważ wpływają na gospodarkę testosteronem.

Zobacz także: Przeszczep włosów: metody, efekty i zalecenia po przeszczepie

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet

Łysienie androgenowe kobiet trudniej leczyć. Efekt zależy od wczesnej diagnozy, ale także od gospodarki hormonalnej organizmu. Na proces może wpływać przyjmowanie doustnej antykoncepcji. Podobnie jak w przypadku mężczyzn stosuje się preparaty miejscowe i ogólne. W ramach wspomagania leczenia zaleca się stosowanie preparatów, w tym szamponów i odżywek wzmacniających cebulki włosa. Kobiety mogą również stosować minoxidil, który odwraca proces miniaturyzacji mieszków, jednocześnie je wydłużając. Leczenie hiperandrogenizmu u kobiet polega na przyjmowaniu leków antykoncepcyjnych, które mają działanie antyandrogenne, a także estrogenów, które powodują wzrost stężenia białka wiążącego androgeny.

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co kupuję

Data aktualizacji: 27.11.2019,
Opublikowano: 16.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej