Luteina na oczy – źródła i dostępne preparaty. Jakie ma działanie?

Fot: Digital Vision / gettyimages.com

Luteina na oczy jest powszechnie dostępna w aptekach w formie kropel czy tabletek. Jest silnym przeciwutleniaczem. Ponadto wykazuje właściwości przeciwnowotworowe i zabezpieczające organizm przed chorobami układu krążenia. Pełni funkcję promieniochłonną i zapobiega starzeniu oraz uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem słonecznym i UV.

Luteina (3,3’-dihydroksy-β,ε-karoten) to nienasycony węglowodór polienowy należący do ksantofili, hydroksylowych pochodnych karotenów. Luteina to naturalny żółty barwnik znajdujący się w roślinach. Jest związkiem o licznych właściwościach prozdrowotnych. Najbardziej znana jest luteina na oczy. Ogranicza stres oksydacyjny, dzięki czemu chroni tkankę oka przed chorobami związanymi ze zwyrodnieniem plamki żółtej, barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki oka i zmianami indukowanymi światłem czy kataraktą.

Co to jest luteina na oczy?

Luteina jest żółtym barwnikiem o wzorze sumarycznym C 40 H 56 O 2 . W ludzkim organizmie pełni kilka ważnych funkcji. Stanowi podstawowy barwnik występujący w soczewce i centralnej części siatkówki, czyli plamce żółtej. Ma niepodważalne znaczenie dla oczu, gdyż odpowiada za widzenie centralne i zapewnia najwyższą ostrość wzroku. Jest też silnym antyoksydantem i stanowi filtr pochłaniający szkodliwe dla oka promieniowanie UVA  i  UVB. Badania donoszą, iż zmniejsza intensywność wysokoenergetycznego światła niebieskiego o 40–90%.

Luteina selektywnie gromadzona w siatkówce oczu chroni przed związaną z wiekiem degeneracją, która stanowi czynnik predysponujący do utraty wzroku, zwłaszcza u osób po 60 roku życia. Zapobiega zmianom wolnorodnikowym zachodzącym w siatkówce oka, zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki i zaćmie. Luteina chroni zewnętrzne segmenty fotoreceptorów przed stresem oksydacyjnym i pełni istotną rolę w usuwaniu reaktywnych form tlenu.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak dbać o oczy

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6.

Kto powinien dbać o suplementację luteiny na oczy?

Luteina przeznaczona jest ponadto na oczy długo wystawione na pracę przed monitorem komputera czy jazdę samochodem. O jej uzupełnienie powinny dbać osoby wykonujące pracę w sztucznym świetle i narażone na ekspozycję intensywnego światła słonecznego oraz w starszym wieku, gdyż stężenie luteiny maleje w miarę starzenia się człowieka (zmniejsza się tym samym gęstość warstwy barwnikowej siatkówki, stwarzając możliwość rozwoju patologii). Ludzie ci są szczególnie narażeni na pojawienie się problemów z ostrością widzenia, pieczenia i suchości oka. Luteina przywraca właściwe nawilżenie powierzchni oka. Ponadto zmniejsza zmęczenie wzroku i dyskomfort spowodowany łzawieniem. Łagodzi zaczerwienienie oczu i nadwrażliwość na światło. Ilość luteiny potrzebna do zmniejszenia tych objawów szacowana jest na 6–14 mg dziennie.

Źródła luteiny

Luteina nie jest syntetyzowana w organizmie człowieka, dlatego musi być dostarczana z dietą lub w postaci preparatów farmaceutycznych. Gdzie występuje najlepsza luteina na oczy? Jej naturalnymi źródłami są: kwiat aksamitek, kwiat słonecznika, ziele lucerny i ziele pokrzywy. Z kolei produkty spożywcze bogate w luteinę to m.in. zielone warzywa (jarmuż, szpinak, sałata, brokuły, kapusta, brukselka, zielony groszek, fasolka szparagowa), warzywa i owoce o żółtym i pomarańczowym zabarwieniu (dynia, pomidory, marchew, pomarańcze, kukurydza) oraz żółtka jaj. Najwyższą zawartość tego barwnika w owocach odnotowano w: nektarynkach, jeżynach, agreście, awokado, kiwi, malinach i czarnych porzeczkach. Luteina jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego są one potrzebne do jej efektywnego wchłaniania w jelicie cienkim. Specjaliści donoszą, że dobre rozdrobnienie składników pokarmowych zawierających luteinę zdecydowanie poprawia jej biodostępność. Stwierdzono również, że luteina krystaliczna, stosowana w suplementach diety, przyswajana jest przez organizm łatwiej niż z żywności.

Co zrobić, aby mieć zdrowe oczy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Preparaty z luteiną na oczy

Przeciętna dieta, z powodu licznych błędów żywieniowych, bardzo często nie dostarcza organizmowi odpowiednich ilości luteiny. W związku z tym należy podjąć suplementację tego związku. Najbardziej znany produkt stanowią krople do oczu z luteiną. Kosztują one od 15 do 25 zł. W aptece dostępnych jest wiele rodzajów tabletek na oczy z luteiną. W ich składzie można też często znaleźć beta-karoten, który jest znanym prekursorem witaminy A, odpowiadającej za prawidłowy proces widzenia. Ponadto znajdują się w nich witaminy E i C, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami, oraz cynk, a nierzadko także kwas DHA, czyli wielonienasycony kwas tłuszczowy typu ω-3. Stanowi on składnik błon strukturalnych siatkówki oka, dzięki czemu przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Zalecane dzienne spożycie nie powinno przekraczać 2 dawek zażywanych po jednej rano i wieczorem. Koszt tabletek na wzrok z luteiną szacowany jest na około 30–50 zł za 60 kapsułek w opakowaniu. Nie powinny być one stosowane przez kobiety w ciąży i matki karmiące.

Nieco mniejszą popularnością cieszą się witaminy na oczy z luteiną. Kompleksy witaminowo-mineralne skupiają się zwłaszcza na uzupełnieniu diety w odpowiednie składniki bioaktywne. Luteina stanowi w nich dodatkowy komponent o niewielkim stężeniu.

Jak dbać o oczy? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Jak dbać o swoje oczy? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Murillo E., Melendez-Martinez J.A., Portugal F., Screening of vegetables and fruits from Panama for rich sources of lutein and zeaxanthin, “Food Chemistry”, 2010, 122, s. 167–172.

2. Chilczuk B., Perucka I., Materska M., Buczkowska H., Zawartość luteiny, zeaksantyny i β-karotenu w liofilizowanych owocach wybranych odmian Cucurbita Maxima D, „Nauka. Technologia. Jakość”, 2014, 2(93), s. 139–150.

3. Hamułka J., Nogal D., Ocena oraz charakterystyka suplementów diety zawierających luteinę i zeaksantynę obecnych na polskim rynku farmaceutycznym, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny”, 2008, 59(1), s. 47–57.

4. Szostak W.B., Szostak-Węgierek D., Żywienie w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej, „Przegląd Lekarski”, 2008, 65(6), s. 308–311.

5. Kwiatkowska E., Luteina – źródła w diecie i potencjalna rola prozdrowotna, „Postępy Fitoterapii”, 2010, 2, s. 97–100.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 06.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej