Lubisz się opalać? Sprawdź, jakich błędów nie popełniać

Fot. Buena Vista Images / Getty Images

O tym, że opalanie może być niebezpieczne wiedzą chyba wszyscy. Mimo to amatorów słonecznych kąpieli nie brakuje. To właśnie oni powinni wiedzieć, co i jak robić, aby ich skóra była nie tylko ładnie opalona, ale przede wszystkim zdrowa. Jakich błędów nie popełniać?

Nieprawidłowe przechowywanie kremów

Najbezpieczniejsza dla nich temperatura to od 5 do 25 stopni. Kosmetyki trzymane w niższej lub wyższej temperaturze po prostu się psują. Może się zdarzyć, że po nałożeniu krem nie zadziała i poparzymy sobie skórę. Złe przechowywanie sprawia, że zmienia się skład kosmetyku. Posmarowanie się takim kremem może podrażnić lub wywołać reakcję alergiczną.

Dlatego będąc na plaży krem dobrze jest zakopać w piasku lub schować do torby termicznej. To drugie rozwiązanie sprawdzi się także podczas podróży samochodem. Jeśli jednak lecimy samolotem, należy zabrać krem do bagażu podręcznego (jeżeli będzie miał więcej niż 100 ml - lub będzie w sprayu - zabierze go nam obsługa lotniska), ponieważ w lukach bagażowych zazwyczaj panuje niska temperatura i krem też może się zepsuć.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak przygotować skórę do opalania:

Zobacz film: Jak przygotować skórę do opalania? Źródło: Stylowy Magazyn.

Za mało i za rzadko

Większość z nas po krem z filtrem przeciwsłonecznym sięga dopiero na plaży, a to błąd. Posmarować trzeba się jeszcze przed wyjściem na dwór, przecież słońce wszędzie „grzeje” równie mocno, nie tylko na plaży. Do tego nakładamy na skórę zdecydowanie za mało kosmetyku. Zdaniem specjalistów ilość kremu nałożona na opuszek palca powinna wystarczyć na zaledwie dwa centymetry kwadratowe skóry. Oznacza to tyle, że dorosła osoba w ciągu tygodnia powinna zużyć jedno 150 ml opakowanie. Zapominamy także o tym, że jedna aplikacja kremu to zdecydowanie za mało. W zależności od faktora – określa on ile minut można bezpiecznie przebywać na słońcu, tj. krem z filtrem 30 chroni przez ok. 300 minut, czyli 5 godzin – nakładanie na skórę trzeba powtarzać.

Warto mieć na uwadze, że nie ma czegoś takiego jak wodoodporne kremy z filtrem. Po wyjściu z wody należy posmarować się ponownie. Jeśli kąpaliśmy się w morzu dobrze jest zmyć ze skóry sól, którą zostawiła na niej morska woda. Dlaczego? Sól szybko się krystalizuje, a tym samym przyciąga promienie słoneczne, co może się skończyć poparzeniem.

Czytaj etykiety

Ale nawet pamiętanie o tych zasadach nic nie zdziała, jeśli wybierzmy zły krem. Niektóre kosmetyki chronią naszą skórę jedynie przed promieniami UVB, tymczasem dla naszej skóry najniebezpieczniejsze są te oznaczone UVA. Dlatego przy wyborze kremu trzeba dokładnie sprawdzić, czy kosmetyk zapewni nam ochronę także przed tymi drugimi.

Niezwykle ważne jest to, aby nie używać kremów, których nie zużyliśmy do końca w poprzednie wakacje. Upływ czasu mógł sprawić, że niektóre zawarte w nim substancje chemiczne przestały działać lub zmieniły się ich właściwości, a tym samym zamiast chronić mogą tylko zaszkodzić.

Jakie kosmetyki zabrać ze sobą na wakacje? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jakie kosmetyki zabrać ze sobą na wakacje? Źródło: 36,6.

Ostrożnie z kosmetykami

Jeśli planujemy się opalać czy dłużej posiedzieć na słońcu trzeba rozważniej przyjrzeć się kosmetykom, które stosujemy na co dzień. Mało kto zdaje sobie sprawę, że niektóre środki, np. na bazie ziół czy leki na trądzik mogą działać fototoksycznie  i wywoływać groźne podrażnienia czy reakcje alergiczne.

Godzina ma znaczenie

Ciemniejsze zabarwienie skóry, które daje nam przebywanie na słońcu to tak naprawdę reakcja obronna organizmu. Po upływie 15-20 minut – tyle możemy bezpiecznie przebywać na słońcu – skóra zaczyna wytwarzać melaninę, która zatrzymuje promienie i nie pozwala im przedostać się w głębsze warstwy skóry, by nie doprowadzić do ich uszkodzenia.

Tym samym, aby te straty były jak najmniejsze, poza stosowaniem odpowiednich kremów z filtrem, nie można wystawiać skóry na słońce wtedy, gdy świeci ono najmocniej. Specjaliści podkreślają, że największe szkody możemy sobie zafundować wychodząc na słońce między 10 a 16. To wtedy promieniowanie jest najmocniejsze. Przebywania na słońcu, a zwłaszcza opalania się w tych godzinach muszą unikać osoby, które mają bardzo jasną, wrażliwą oraz podatną na podrażnienia skórę.

Jak opalać się bezpiecznie? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 10.07.2018,
Opublikowano: 27.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej