Leczenie niepłodności – u kobiet, mężczyzn

Fot.: Photographee.eu / stock.adobe.com

Leczenie niepłodności rozpoczyna się od zmiany stylu życia oraz rezygnacji z nałogów. Wybór najskuteczniejszej metody leczenia niepłodności u mężczyzn i u kobiet zależy od przyczyn problemu. Mogą nimi być m.in. zaburzenia hormonalne, infekcje układu moczowo-płciowego czy niedrożność jajowodów. 

Niepłodność jest problemem dotykającym niemal co piątej pary, ale dzięki nowoczesnym metodom leczenia niepłodności w aż 75% przypadków udaje się począć i urodzić dziecko. Wybór metody leczenia uzależniony jest od przyczyn niepłodności. Diagnostykę należy rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ po ukończeniu przez kobietę 30. roku życia szanse na ciążę stopniowo zmniejszają się.

Metody leczenia niepłodności męskiej

W leczeniu niepłodności mężczyzn wykorzystywane są metody uzależnione od przyczyn problemu, do których zalicza się:

  • chemioterapię i radioterapię,
  • szkodliwy wpływ metali ciężkich lub substancji chemicznych,
  • wrodzone i nabyte wady jąder,
  • zakażenia przenoszone drogą płciową,
  • zmiany hormonalne,
  • obecność przeciwciał niszczących plemniki,
  • choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, zaburzenia czynności nadnerczy lub tarczycy, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego,
  • czynniki genetyczne,
  • niezdrowy tryb życia, np. nałogowe palenie, stres, dieta uboga w selen i cynk,
  • zażywanie niektórych leków lub narkotyków,
  • problemy z potencją.

Niepłodność wymaga odpowiedniej diagnostyki, dzięki której możliwe jest dobranie najlepszej terapii.

W leczeniu niepłodności męskiej stosowane są metody chirurgiczne, farmakologiczne i hormonalne.

Operacyjne leczenie niepłodności u mężczyzn

Metody chirurgiczne niezbędne są w przypadku:

  • żylaków powrózka nasiennego – zabieg pozwala przywrócić płodność poprzez udrożnienie naczyń limfatycznych i tętnic jądrowych,
  • niedrożności nasieniowodów,
  • nieruchliwości plemników – przeprowadza się wówczas zapłodnienie wspomagane mikrochirurgiczne. Zabieg polega na połączeniu nieruchliwych plemników z otrzymaną w wyniku biopsji komórką jajową.

Farmakologia w leczeniu męskiej niepłodności

Farmakologiczne leczenie niepłodności u mężczyzn niezbędne jest w przypadku stanów zapalnych układu rozrodczego, ejakulacji wstecznej oraz działania przeciwciał niszczących plemniki. Jeśli przyczyną są zaburzenia hormonalne, lekarz może zdecydować o zastosowaniu hormonu uwalniającego gonadotropiny GnRH lub innych hormonów.

Niepłodność u kobiet – przyczyny

Do najczęściej występujących przyczyn niepłodności u kobiet zalicza się:

  • niedrożność jajowodów – 30–35% przypadków,
  • zaburzenia hormonalne – 25% przypadków.

Niedrożność jajowodów zwykle jest efektem zakażeń narządów płciowych drobnoustrojami lub bakteriami, w tym rzeżączką.

Zaburzenia hormonalne prowadzą do zahamowania owulacji lub nieprawidłowego przebiegu owulacji, a także do rozwoju zespołu policystycznych jajników. Schorzenie to powoduje wzrost ilości męskich hormonów w jajnikach, obumieranie pęcherzyków owulacyjnych oraz powstawanie torbieli. Przyczyn zaburzeń hormonalnych jest wiele, ale najczęściej są one efektem nadmiernego wysiłku fizycznego, niewłaściwego odżywiania, znacznej niedowagi, stresu, nadużywania alkoholu czy zaburzeń funkcjonowania przysadki mózgowej, kory nadnerczy lub tarczycy.

Rzadszą przyczyną niepłodności u kobiet jest endometrioza, czyli przedostawanie się i wczepianie w ściany jamy brzusznej fragmentów błony śluzowej macicy. Wpływ na płodność mogą mieć także wady budowy narządów rodnych czy stosowanie niektórych leków, np. antydepresantów. Jedną z najrzadszych przyczyn niepłodności kobiecej jest trombofilia wrodzona, której towarzyszy mutacja genu. Uniemożliwia ona zagnieżdżenie się zarodka.

Leczenie niepłodności u kobiet

Metody leczenia niepłodności kobiecej dobierane są indywidualnie. W diagnostyce stosuje się badanie cykli menstruacyjnych, ultrasonografię (USG) przezpochwową, oznaczenia poziomu hormonów, a także laparoskopię i histeroskopię. Przy podejrzeniu wad budowy układu rozrodczego konieczne jest wykonanie histerosalpingografii (HSG), czyli badania, które polega na podaniu kontrastu do jajowodów i wnętrza macicy oraz wykonaniu zdjęć rentgenowskich (RTG).

Terapia niepłodności u kobiet może obejmować podawanie leków hormonalnych, leczenie schorzeń lub zabiegi operacyjne. Wszelkie nieprawidłowości w budowie narządów rodnych usuwane są podczas zabiegów laparoskopowych lub histeroskopowych. Jeśli żadna z metod nie jest skuteczna, stosowane są techniki wspomaganego rozrodu, np. sztuczna inseminacja, zapłodnienie pozaustrojowe, transfer zarodków lub zygot do jajowodów, dojajowodowe przeniesienie gamet.

Leczenie niepłodności a naprotechnologia

Naprotechnologia to metoda leczenia niepłodności, która powstała 30 lat temu. Jej celem jest wskazanie przyczyn niepłodności oraz wyeliminowanie ich poprzez stosowanie odpowiednich wytycznych. W metodzie tej podaje się hormony i przeprowadza zabiegi chirurgiczne. Istotna jest też dokładna obserwacja wydzielin, czasu owulacji oraz długości trwania cyklu menstruacyjnego.

Naprotechnologia jest nieskuteczna, jeśli przyczyną niepłodności są:

  • ciężkie zmiany wynikające z endometriozy,
  • zaburzenia funkcji nabłonka plemnikotwórczego,
  • ciężkie uszkodzenia jajowodów,
  • poważne, niemożliwe do usunięcia wady układu rozrodczego kobiety lub mężczyzny.

Zobacz film: Naprotechnologia jako naturalna metoda leczenia niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 20.11.2017,
Opublikowano: 20.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej