Laserowe zamykanie naczynek – co warto wiedzieć o zabiegu? Metody, wskazówki, przeciwwskazania

Fot. CasarsaGuru / Getty Images

Laserowe zamykanie naczynek to całkowicie bezpieczny zabieg, który umożliwia korygowanie zmian naczyniowych. Z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Niezależnie od tego, czy interesuje cię laserowe zamykanie naczynek na nogach, na twarzy czy też na innej części ciała, przeprowadza się go zawsze w bardzo podobny sposób.

Należy pamiętać, że zamykanie naczynek laserem likwiduje objawy, a nie przyczyny zmian skórnych. Oznacza to, że brak odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu może doprowadzić znów do powstania siatki pajączków.

Laserowe zamykanie naczynek – metody

Laserowe usuwanie naczynek to najskuteczniejsza metoda pozwalająca na pozbycie się pajączków. Do przeprowadzenia zabiegu najczęściej wykorzystywane są lasery Nd-Yag oraz IPL.

  • Zabieg laserem Nd-Yag na naczynka

Zabieg przy wykorzystaniu lasera Nd-Yag polega na tym, że pulsujący system wytwarza strumień, który podgrzewa hemoglobinę, a w wyniku kaskady następnych zjawisk fizycznych dochodzi ostatecznie do zamknięcia naczyń krwionośnych. Osoba wykonująca zabieg naświetla miejsca, w których żyły się ze sobą łączą oraz punkty na ich przebiegu, co powoduje trwałe usunięcie pajączków. Po kilku dniach następuje resorpcja, czyli trwałe wchłonięcie zmiany przez organizm. Podczas całego zabiegu uszkodzone zostają jedynie już popękane naczynia krwionośne. Laser Nd-Yag nie wywiera zatem złego wpływu na sąsiadujące tkanki.

Polecamy: Jak wzmocnić naczynia krwionośne? Przyczyny słabych naczyń krwionośnych

  • Zabieg laserem IPL na naczynka

Często wykorzystywany do zabiegu jest także laser IPL. Działa na naczynka przy użyciu energii świetlnej, doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku bardzo widocznych, gęsto rozmieszczonych pajączków. Ruchoma głowica emituje światło o określonej częstotliwości, co z kolei doprowadza do fototermolizy. Światło dociera w głąb naczynka, aby w następnej kolejności hemoglobina mogła je pochłonąć. Wiązka lasera przekształca się w ten sposób w energię cieplną, co powoduje odparowanie wody z tkanki, a następnie – wysuszenie i obumarcie ścian naczynek. Po tym zabiegu skóra bywa lekko zaczerwieniona.

Usuwanie pajączków z nóg - jak wygląda taki zabieg? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak się pozbyć pajączków na nogach? Źródło: Klinika urody.

Ile zabiegów zamykania naczynek laserem trzeba przeprowadzić, aby osiągnąć pożądane efekty? Jak twierdzą lekarze, w przypadku drobnych, pojedynczych naczynek wystarczy tylko jeden zabieg. Jeśli jednak policzki pokryte są gęstą siecią pajączków, zdarza się, że trzeba go powtórzyć nawet kilka razy.

Laserowe zamykanie naczynek na twarzy i nie tylko – skutki uboczne i wskazówki po zabiegu

Po zabiegu zamykania naczynek laserem może pojawić się lekkie pieczenie. Na skórze może wystąpić również zaczerwienienie i obrzęk – z reguły ślad po nich znika po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu.

Przez kilka dni po laserowym usuwaniu pajączków należy pamiętać o tym, aby traktować skórę wyjątkowo łagodnie, czyli:

  • po zabiegu nie wycierać danego miejsca gąbką i ręcznikiem,
  • osuszać dane miejsce jedynie poprzez przyłożenie do niego ręcznika,
  • nie używać kosmetyków na bazie alkoholu,
  • nie robić peelingów,
  • w żaden sposób nie podrażniać okolic, na których wykonywany był zabieg.

Później, po laserowym zamykaniu naczyń, należy pamiętać o tym, że:

  • trzeba nawilżać skórę preparatami dla cery naczynkowej 2 lub 3 razy dziennie,
  • nie należy się opalać przez 4 tygodnie po jego wykonaniu,
  • należy stosować przez miesiąc kremy z filtrem SPF 30–50+,
  • należy przez minimum 4–5 dni unikać czynników, które powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych, czyli np. gorących kąpieli, relaksu w saunie czy też ćwiczeń fizycznych,
  • po upływie 4–6 tygodni trzeba udać się do lekarza, aby ocenić efekty zabiegu i – ewentualnie – ustalić dalszy plan leczenia.

Jak się przygotować do laserowego usuwania naczynek?

Laser na naczynka można zastosować po odpowiednim przygotowaniu się do zabiegu. Przede wszystkim należy odpowiednio nawodnić organizm oraz dostarczyć mu odpowiedniej ilości płynów na dobę przed zabiegiem – trzeba zrezygnować wówczas również ze spożywania alkoholu oraz uprawiania sportów, które mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Polecamy: Teleangiektazje – jakie są przyczyny powstawania i jak się pozbyć pękających naczynek na nogach?

Laserowe zamykanie naczynek – wskazania

Usuwanie pajączków laserem rekomenduje się osobom, które borykają się z:

  • trądzikiem różowatym,
  • rumieniem,
  • wiotkością skóry,
  • płytko osadzonymi, widocznymi naczynkami,
  • naczyniakami płaskimi, starczymi, gwiaździstymi i krwionośnymi,
  • płytkimi i średnimi zmarszczkami.

Laserowe zamykanie naczynek – przeciwwskazania

Nie zawsze usuwanie naczynek laserem jest możliwe. Nie można przeprowadzać tego zabiegu zwłaszcza w przypadku:

  • chorób nowotworowych,
  • zaawansowanej cukrzycy,
  • ciąży i karmienia piersią,
  • epilepsji,
  • mechanicznych uszkodzeń skóry,
Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 22.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej