Laserowe usuwanie owłosienia – na czym polega zabieg depilacji laserowej

Fot: Robert Przybysz / fotolia.com

Depilacja laserowa to jedna z metod trwałego usuwania zbędnego owłosienia. Przeprowadza się ją w gabinetach kosmetycznych, przy wykorzystaniu energii lasera, która wnika w cebulki włosowe, niszcząc je. Do najpopularniejszych rodzajów zabiegu należą: depilacja laserowa bikini, nóg, pach czy pleców.

Sposobów umożliwiających usunięcie zbędnego owłosienia jest wiele. Do metod czasowych, które pozwalają na pozbycie się włosów na czas od kilku dni do kilku tygodni, zalicza się:

Wadą pierwszych dwóch metod są krótkotrwałe efekty – włosy odrastają często już po 24 godzinach. Metody z ostatniej grupy pozwalają na zachowanie gładkiej skóry przez 2-4 tygodnie, jednak są bolesne. Alternatywą dla klasycznych, czasowych sposobów jest laserowe usuwanie owłosienia – jedyna (obok światła IPL) metoda pozwalająca na trwałe pozbycie się niechcianych włosów.

Depilacja laserowa – na czym polega?

Wiązki lasera emitowane na skórę w wybranym miejscu, wychwytują ciemny barwnik (melaninę), znajdujący się w cebulkach włosowych. Melanina pochłania światło lasera, dzięki czemu podgrzewa się i ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej długości impulsu laser stosowany do depilacji nie ogrzewa i nie uszkadza skóry. Z tego względu, laserowe usuwanie owłosienia uznawane jest za metodę bezpieczną i nieinwazyjną.

Depilacja laserowa – w domu czy u kosmetyczki?

Do niedawna zabieg depilacji laserowej możliwy był do przeprowadzenia jedynie w profesjonalnych gabinetach. Ze względu na rosnącą popularność metody na rynek trafiły jednak urządzenia, które umożliwiają wykonanie zabiegu laserowego w domu. Efekty ich stosowania mogą być podobne do tych, które oferują profesjonalne urządzenia stosowane w gabinetach.

Na korzyść domowej depilacji przemawiają:

  • możliwość poddania się zabiegowi w dowolnym czasie;
  • depilacja dowolnej części ciała bez skrępowania;
  • niższa cena – koszt urządzenia do depilacji laserowej to 1200-2000 złotych.

Do wad domowej depilacji laserowej zalicza się:

  • dłuższy czas pojedynczego zabiegu;
  • konieczność częstszego powtarzania depilacji;
  • brak możliwości samodzielnego dotarcia do trudno dostępnych miejsc, np. pleców;
  • brak możliwości konsultacji z ekspertem – większe ryzyko nieprawidłowego przeprowadzenia depilacji.

Depilacja laserowa przeciwwskazania – czy możliwa jest depilacja laserowa w ciąży?

Zarówno ciąża, jak i okres karmienia piersią bezwzględnie wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu depilacji laserowej. Pozostałe przeciwwskazania to:

  • poparzenia skóry,
  • łuszczyca,
  • bielactwo,
  • nieunormowana cukrzyca,
  • epilepsja,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • opalenizna,
  • stosowanie kremów lub maści z retinolem,
  • zażywanie leków lub ziół światłoczułych (np. nagietek, dziurawiec).

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej w gabinecie kosmetycznym?

Każdy zabieg depilacji laserowej powinien poprzedzony być konsultacją, podczas której oceniany jest stan oraz typ skóry, a także rodzaj włosów. Na podstawie ich podstawie kosmetolog dopasowuje parametry lasera. Przed przeprowadzeniem właściwego zabiegu może zostać przeprowadzona próba laserowa na niewielkim fragmencie skóry.

Zabieg może zostać przeprowadzony przy użyciu delikatnych środków znieczulających – maści lub kremów. Podczas depilacji wybrany obszar skóry naświetlany jest niewielką wiązką lasera. W zależności od tego, jak rozległy obszar ciała poddawany jest zabiegowi, może on trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin.

Po depilacji skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Objawy ten utrzymują się zwykle do 4 dni po zabiegu. W tym czasie należy:

  • unikać mydła i spirytusu – np. dezodorantów, perfum, toników;
  • unikać opalania;
  • nie złuszczać skóry.

Depilacja laserowa – ile razy trzeba powtarzać zabieg?

Dla uzyskania trwałych efektów depilację laserową należy przeprowadzić w serii 3-5 zabiegów. Wynika to z faktu, że laser działa jedynie na włosy znajdujące się w fazie wzrostu. Jednorazowo jest to zwykle około 1/3 włosów na ciele. Zabiegi przeprowadza się co 4-8 tygodni. Skuteczność depilacji laserowej w znacznej mierze zależy od koloru włosów i od karnacji skóry. Najszybsze i najlepsze efekty uzyskują osoby o jasnej karnacji i ciemnym owłosieniu.

Po zakończeniu serii zabiegów zaleca się przeprowadzanie zabiegów utrwalających raz do roku.

Ile kosztuje laserowe usuwanie owłosienia?

Koszt pojedynczego zabiegu depilacji wynosi zwykle:

  • Depilacja laserowa bikini: linia bikini 250-300 złotych; bikini głębokie 350-400 złotych.
  • Laserowa depilacja nóg: łydki 250-400 złotych; uda 350-500 złotych.
  • Depilacja laserowa pleców: 250-600 złotych.
  • Laserowa depilacja pach: 200-300 złotych.

Depilacja laserowa to, obok depilacji światłem IPL, jedyna metoda umożliwiająca trwałe usunięcie owłosienia. Zabiegi laserowe są nieinwazyjne i bezpieczne. Na ich niekorzyść przemawia jednak dość wysoka cena zabiegów.

Zobacz film: Jak działają peelingi enzymatyczne? Źródło: Wiem co kupuję

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej