Laserowa korekcja wzroku to zabieg dla każdego!

Fot: zoranm / gettyimages.com

Laserowa korekcja wzroku to zabieg chirurgiczny dedykowany krótkowidzom, dalekowidzom oraz pacjentom z astygmatyzmem. W chwili obecnej rozwój laserowej korekcji wzroku pozwala usunąć wadę wzroku u pacjentów od 21 nawet do 60 roku życia. O tym, jak wygląda taki zabieg mówią lek. med. Agnieszka Szoturma i dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil z kliniki okulistycznej Optegra.

Wizyta kwalifikacyjna to pierwszy i najważniejszy krok do zabiegu. Jak ona wygląda?

Lek. med. Agnieszka Szoturma, specjalista okulistyki z kliniki okulistycznej Optegra: Pacjent musi przejść przez 24 specjalistyczne badania diagnostyczne. To najbardziej rozbudowany zestaw badań w ramach kwalifikacji do zabiegu, zapewniający precyzję i najwyższe bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku. W trakcie wizyty jest wykonywany szereg badań, które mają wykluczyć czy pacjent nie ma współistniejących chorób okulistycznych, które mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Zdolność pacjenta do zabiegu jest określana również na podstawie wywiadu medycznego. Istnieją choroby, które są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu, wymagające konsultacji i diagnostyki u specjalistów, którzy leczą pacjenta na dane schorzenie. Wykonując pełną diagnostykę oraz znając indywidualne preferencje pacjentów, lekarz okulista proponuje najbardziej optymalną metodę korekcji.

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil, specjalista okulistyki z kliniki okulistycznej Optegra w Katowicach: Zabiegi laserowej korekcji wzroku, to jedne z najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie. Niezwykle dokładne badanie kwalifikacyjne oraz lata doświadczeń pozwalają zminimalizować ryzyko operacyjne. Lasery są precyzyjnymi i bezpiecznymi narzędziami powszechnie używanymi w chirurgii okulistycznej. Technologia lasera femtosekundowego nie tylko otrzymała nagrodę Nobla, ale również otworzyła nowy rozdział w chirurgii rogówki i soczewki oka. Zabiegi te są bezbolesne, dają trwały efekt. Zakres korygowanych wad jest bardzo szeroki. Dotychczas wykonano prawie 3 mln operacji tego typu na świecie.

lek. med. Agnieszka Szoturma: Nad bezpieczeństwem i przygotowaniem pacjenta do zabiegu czuwa personel medyczny, w skład którego wchodzi lekarz kwalifikujący, optometrysta i lekarz operujący. Zespół specjalistów współpracuje ze sobą na każdym etapie procesu diagnostycznego i terapeutycznego, począwszy od wizyty kwalifikacyjnej, po konsultacje z lekarzem operującym i zabieg, a kończąc na kompleksowej opiece pooperacyjnej. To powoduje, że pacjenci czują się bezpiecznie w naszych klinikach i mają zaoferowaną najwyższą jakość opieki medycznej.

Jak szybko można zauważyć poprawę jakości widzenia po zabiegu?

dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil: To wszystko zależy od metody, którą pacjent miał wykonywaną korekcję wzroku. Istnieją metody nowatorskie, jak Lentivu®, których technika znacznie skraca okres rekonwalescencji po zabiegu. Pacjenci operowani tą metodą zwykle wracają do codzienności już następnego dnia po zabiegu. Prowadzą bezpiecznie samochód, pracują przy komputerze, swobodnie wykonują codzienne obowiązki już w pierwszych dniach po zabiegu. U każdego pacjenta proces poprawy widzenia zachodzi indywidualnie. To wszystko jest zależne od uwarunkowań medycznych i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Są pacjenci, którzy potrzebują więcej czasu, aby zobaczyć wyraźnie z każdej odległości. Spotykam pacjentów, którzy zauważają, że widzą gorzej do bliży niż przed zabiegiem. To normalne. Ostrość wzroku stabilizuje się do kilku tygodni. Dlatego, tak ważne są wyznaczone wizyty kontrolne i stosowanie się do zaleceń specjalisty.

Wada wzroku może nie jest chorobą, ale jest uciążliwa. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do tego, że nie widzi bez okularów i nagle widzi, to jest chirurgia, która daje pacjentowi wiele satysfakcji i wiele radości. Nawet już w tych pierwszych momentach.

Kiedy przeprowadza się laserową korekcję wzroku? Na czym polega zabieg? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.10.2020,
Opublikowano: 08.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej