Kwas salicylowy w kosmetyce: toniki, kremy, maści, spirytus salicylowy i złuszczanie naskórka, czyli peeling kwasem salicylowym

Fot: aallm / stock.adobe.com

Kwas salicylowy w przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków na trądzik, przebarwiania i zmiany skórne, jak wypryski, zaskórniki. Związek wykazuje bowiem działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Peeling salicylowy to kuracja, która pozwala dogłębnie oczyścić skórę twarzy, zmniejszyć stany zapalne oraz różnego rodzaju nieestetyczne wykwity.

Kwas salicylowy należy go grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dlatego też jego działanie wykorzystywane jest w farmakologii oraz ziołolecznictwie. Jego acetylowaną pochodną jest kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna, wykorzystywana w medycynie głównie do leczenia gorączki oraz bólu.

Czym jest kwas salicylowy?

Beta-hydroksykwasy, czyli kwas salicylowy, to substancja o działaniu złuszczającym, którą w kosmetyce najczęściej wykorzystuje się do pielęgnacji cery trądzikowej. Może wykazywać drażniące działanie, dlatego należy ściśle przestrzegać zalecanego stężenia. Kwas bywa również składnikiem kosmetyków, gdzie pełni rolę konserwantu. W stężeniu do 30% w preparatach pielęgnacyjnych jest bezpieczny, nawet dla ciemnej skóry, dlatego związek może być używany jako środek regulujący hiperpigmentację skóry. Naturalnym źródłem kwasu salicylowego jest wierzba biała. W jej korze znajduje się czynna substancja zwana salicyną. Kwas ma postać białego proszku słabo rozpuszczalnego w wodzie, a dobrze w etanolu.

Spirytus salicylowy na trądzik

Kwas salicylowy stosowany powierzchniowo na skórę złuszcza naskórek, a także wykazuje działanie antybakteryjne. Aby wzmocnić jego działanie w walce z bakteriami, sporządza się spirytus salicylowy, czyli 2% roztwór kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wodzie. Nie jest on jednak polecany osobom z bardzo suchą skórą, ponieważ wykazuje on silne działanie wysuszające. Spirytus salicylowy stosuje się do odkażania ran, a także na trądzik, łojotok czy otarcia naskórka.

Peeling kwasem salicylowym – właściwości

Moc działania kwasów organicznych na skórę zależy wartości pH preparatu, a także jego stężenia. Zabieg kwasem salicylowym polecany jest osobom z cerą trądzikową, tłustą czy zaskórnikową. Peeling ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, przez co przyspiesza gojenie się ran, wyprysków i podrażnień. Kwas salicylowy dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu przenika przez warstwę łojową, co wspomaga oczyszczanie zaskórników i likwidację zanieczyszczeń skóry. Zabieg nie jest polecany osobom ze świeżymi ranami lub bliznami, alergią na składniki preparatu, poważnymi chorobami skóry czy infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi. Konsultacji z lekarzem wymagają fototypy skóry IV, V i V, ciąża oraz nałogowe palenie papierosów.

Peeling salicylowy – przebieg zabiegu

Przed nałożeniem kwasu salicylowego na twarz skóra musi zostać dokładnie oczyszczona. Cienką warstwę peelingu nakłada się na skórę, niekiedy wykonując delikatny masaż opuszkami palców. Po około 5 minutach kosmetyk zmywa się z twarzy ciepłą wodą. Przed zabiegiem nie należy się opalać ani przyjmować retinoidów.

Kosmetyki z kwasem salicylowym

Kwas salicylowy w kosmetyce wykorzystywany jest głównie jako składnik preparatów na trądzik i różnego rodzaju zmiany skórne. W pielęgnacji włosów związek wykorzystywany jest do produkcji szamponów do włosów z łupieżem lub łojotokiem.

  • Tonik i krem z kwasem salicylowym

Krem z kwasem salicylowym ma działanie antybakteryjne i przeciwtrądzikowe. Kosmetyk zalecany jest do pielęgnacji skóry z zanieczyszczeniami, zaskórnikami oraz wypryskami. Krem również delikatnie rozjaśnia przebarwienia, np. po oparzeniach słonecznych czy zmianach potrądzikowych. Właściwości kwasy salicylowego powodują, że kremy z ich dodatkiem przyspieszają gojenie się wykwitów oraz zmniejszają stan zapalny. Przed nałożeniem kosmetyku można przetrzeć twarz tonikiem z kwasem salicylowym. Spotęguje on działanie kosmetyku oraz dodatkowo oczyści z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum.

  • Maść salicylowa do leczenia chorób skóry

Maści salicylowe dostępne są w stężeniu od 2 do 20% i najczęściej tworzone są na bazie wazeliny żółtej. Kosmetyk łagodzi stan zapalny, zakażenia bakteryjne, usuwa martwy naskórek, a także przyczynia się do regulacji procesów odnowy skóry. Maść salicylową, np. z dodatkiem cygnoliny, stosuje się do leczenia chorób skóry, zwłaszcza łuszczycy. W leczeniu schorzenia efekty przynoszą także maści salicylowo-siarkowe.

  • Szampon z kwasem salicylowym

Szampon z kwasem salicylowym przeznaczony jest do stosowania na problemy z łupieżem i łojotokiem skóry głowy. Kosmetyk reguluje nadmierne rogowacenie naskórka, wygładza oraz regeneruje skórę. Szampon zmniejsza także uczucie świądu, które często towarzyszy przy problemach związanych z łupieżem. Preparat należy nałożyć na mokre włosy i wcierać przez chwilę w skórę głowy, wykonując przy tym delikatny masaż. Po wytworzeniu się piany, szampon wystarczy spłukać wodą i czynność powtórzyć.

Data aktualizacji: 17.12.2017,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej