Kwas laktobionowy – właściwości i możliwe zastosowanie

Fot.: PeopleImages / Getty Images

Kwas laktobionowy należy do grupy hydrokwasów i jest otrzymywany z naturalnie występującej laktozy. Określany jest jako substancja nowej generacji, a kosmetyki na jego bazie przeznaczone są szczególnie dla cery wrażliwej i problematycznej. Przynależy też do grupy polihydrokwasów, więc często o jego obecności świadczy symbol PHA.

Kwas laktobionowy jest dobrze przyswajany przez skórę, przez co nie powoduje tak wielu skutków ubocznych typu: zaczerwienienia, podrażnienia czy świąd. Przede wszystkim wspomaga proces złuszczania naskórka, przez co jest pożądaną substancją w kosmetyce.

Kwas laktobionowy – działanie

Podstawowe działanie kwasu laktobionowego związane jest z przyspieszeniem procesów złuszczania naskórka, co jest podstawowym zabiegiem, jeśli chodzi o poprawę kondycji skóry. W wyniku tego procesu komórki zostają aktywowane do produkcji włókien kolagenowych, przez co skóra staje się jędrna i elastyczna. Kwas laktobionowy ma właściwości wnikania w warstwy skóry głębokiej i pobudza powstawanie glikozaminoglikanów w tzw. dermie właściwej. Obecna w nim galaktoza sprawia, że ma on też działanie przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Jest ponadto silnym antyoksydantem, przez co chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Na skutek jego działania zrogowaciały naskórek ulega złuszczeniu, a zawarte w nim substancje dodatkowo pobudzają procesy regeneracji skóry, łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia oraz sprzyjają odbudowie jej warstwy ochronnej.

Prowadzone badania wykazują też skuteczne działanie kwasu laktobionowego w redukcji pajączków naczyniowych. Ponadto stosowany jest w łagodzeniu i leczeniu stanów zapalnych, związanych z:

Kwas laktobionowy w kosmetyce

Kwas laktobionowy wykorzystywany jest zarówno w kosmetyce, jak i w leczeniu chorób dermatologicznych. Jest dobrze tolerowany przez skórę, w związku z czym nie ma ograniczeń co do jego stosowania. Ponieważ nie wykazuje właściwości fotouczulających, w przeciwieństwie do innych substancji o działaniu złuszczającym można go stosować przez cały rok. Brak też przeciwwskazań odnośnie używania tej substancji razem ze sterydami czy retinoidami.

Stosowanie preparatów na bazie kwasu laktobionowego jest zalecane w pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, cery dojrzałej i naczyniowej, a także zniszczonej nadmierną ekspozycją na słońce i inne szkodliwe czynniki (m.in. wiatr, mróz czy klimatyzację). Jest wskazany do przyspieszenia procesów regeneracji naskórka po zabiegach dermatologicznych, w tym mezoterapii igłowej, peelingach chemicznych i laseroterapii.

Kwas przyspiesza proces gojenia się skóry, ale ma też silne działanie nawilżające, przez co poprawia się nie tylko kondycja, ale też wygląd cery. Ma bardzo pożądane obecnie właściwości odmładzające – spłyca zmarszczki i korzystnie wpływa na procesy związane z mikrokrążeniem.

Kwas laktobionowy – zabieg

Zabiegi kwasem laktobionowym można skutecznie przeprowadzić w domu,. Gotowe kosmetyki, które zawierają tę substancję, są do kupienia w większości drogerii w formie: toników do twarzy, żelu nawilżającego, kremów czy peelingów enzymatycznych. Peeling laktobionowy jest uważany za bezpieczny również dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Zabiegi z użyciem tego kwasu można też przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym. Stosuje się wówczas preparaty o wyższym stężeniu, przez co proces złuszczania jest intensywniejszy. Dodatkowo nakładany jest on na skórę w połączeniu z substancjami wspomagającymi jego działanie, np. ektoiną (chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami, zmiękcza ją i wygładza), olejem jojoba, masłem shea, witaminą E i gliceryną, która pomaga przeniknąć aktywnym substancjom w głąb skóry. Zabieg przeprowadzany w gabinecie trwa około godziny i składają się na niego zwykle: demakijaż, peeling enzymatyczny lub kawitacyjny, kwas laktobionowy, maska reaktywująca (również z kwasem) oraz maska algowa wzbogacona witaminą C. Całość kuracji to koszt około 150 zł, z tym że kurację należy powtarzać co 3–4 tygodnie.

Kwas laktobionowy – tonik

Roztwór do przemywania twarzy zawierający kwas laktobionowy można samodzielnie przygotować w domu. Aby otrzymać 5% tonik należy około 5 g kwasu (3 płaskie łyżeczki) rozpuścić w 95 ml hydrolatu. W celu otrzymania mocniejszego stężenia (10%) potrzebne jest 10 g substancji (3 duże płaskie łyżki) rozpuszczone w 90 ml hydrolatu. Aby struktura płynu była jednolita, należy intensywnie wstrząsnąć buteleczką z roztworem przed jej użyciem. Ponadto niskie pH (około 3 do 3,5) pozwala na przechowywanie kosmetyku przez około 3 tygodnie w temperaturze pokojowej, ale z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych.

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii? Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 22.05.2018,
Opublikowano: 02.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej