Kwas kojowy na przebarwienia – w jaki sposób redukuje niedoskonałości skóry?

Fot.: CoffeeAndMilk / Getty Images

Kwas kojowy na przebarwienia jest bardzo skutecznym środkiem, który przywraca jednolity wygląd skórze. Jego działanie polega na hamowaniu tyrozynazy, czyli enzymu, który bierze udział w syntezie melaniny. Z kolei melanina jest odpowiedzialna za pigmentację, czyli kolor skóry.

Kwas kojowy jest używany nie tylko w leczeniu plam pigmentacyjnych, ale także innych zaburzeń związanych z przebarwieniami skóry, w tym tzw. ostudy – dolegliwości charakterystycznej dla kobiet, objawiającej się brązowymi i szarymi plamami na twarzy.

Kwas kojowy – jak działa?

Kwas kojowy jest środkiem pochodzenia roślinnego – oryginalnie pozyskiwany jest z grzybów z gatunku Aspergillus. Eliminuje przebarwienia, a także wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwutleniające. Często jest dodatkiem do potraw, zwłaszcza tych serwowanych w kuchni japońskiej (m. in. zupa miso). Pomaga też zachować kolor żywności, np. owoców, które mają tendencję do bardzo szybkiej utraty barwy. Należy pamiętać, że jest to substancja, która traci swoje właściwości, jeżeli zostanie wystawiona na działanie powietrza i promieni słonecznych – dlatego też kosmetyki, w tym kremy, muszą być przechowywane w szczelnych pojemnikach, najlepiej z ciemnego szkła.

W kosmetyce i farmaceutyce najczęściej wykorzystuje się związek chemiczny, który jest produktem ubocznym fermentacji ryżu w produkcji znanego alkoholu, jakim jest sake. Kwas kojowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, ponieważ usuwa:

  • przebarwienia pigmentacyjne,
  • objawy fotostarzenia się skóry,
  • przebarwienia powstałe w wyniku wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych lub te będące efektem częstych wizyt w solarium,
  • plamy starcze, potrądzikowe (kwas wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, stąd dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery skłonnej do trądziku) i powstałe przez stosowanie leków hormonalnych.

Ponadto poprawia on koloryt i strukturę skóry, a także wyraźnie ją rewitalizuje. Stosuje się go również na przebarwienia pozapalne.

Zobacz film: Przebarwienia na skórze. Źródło; 36,6.

Kwas kojowy na przebarwienia

Przywrócenie jednolitego kolorytu skóry przez zastosowanie kwasu kojowego na przebarwienia polega na wykorzystaniu jego właściwości rozjaśniających. Substancja nie działa na całość skóry, a jedynie miejsca objęte zmianami. Najlepsze efekty będą najszybciej widoczne u osób z jasną karnacją, które mają jedynie chwilowe problemy z pigmentacją, np. na skutek nadmiernego opalania się podczas wakacji. Jest to jeden ze skuteczniejszych środków na tego typu plamy. Badania potwierdzają, że już po około 3 miesiącach stosowania kosmetyków, których składową jest kwas kojowy, dochodzi do znacznej poprawy wyglądu.

Substancja ta ma właściwości przenikania do głębokich warstw skóry, gdzie hamuje proces wydzielania naturalnego barwnika. Nie tylko pozwala na rozjaśnienie plam powstałych np. na skutek działania hormonów, ale także redukuje piegi i plamy starcze. Ponadto jej działanie wspomaga witamina C, która jest często składnikiem tych samych kremów – odpowiada za prawidłową syntezę kolagenu. Kwas kojowy można też łączyć z innymi substancjami o działaniu wybielającym, np.: kwasem fitowym, kwasem laktobionowym, glukonolaktonem oraz m.in. kwasem glikolowym.

Ważne jest, aby razem z kosmetykiem zawierającym kwas kojowy stosować kremy i preparaty z filtrem UV. To właśnie promienie słoneczne odpowiadają w dużej mierze za powstawanie przebarwień. W związku z tym terapia rozjaśniająca nie powinna być prowadzona latem.

Kwas kojowy – efekty i działanie niepożądane

Efekty stosowania kwasu kojowego są szybko widoczne, ale należy pamiętać, że długotrwałe używanie tego typu kosmetyków może prowadzić do skutków ubocznych. U niektórych osób dochodzi do kontaktowego zapalenia skóry, które objawia się zaczerwienieniem, wysypką, a w ostrzejszych stanach także powstawaniem pęcherzy. Na szczęście działanie niepożądane nie jest częste, a jeżeli wystąpią niepokojące objawy, przede wszystkim należy odstawić kosmetyk i zasięgnąć porady lekarza.

W czym rozpuścić kwas kojowy?

Poza gotowymi kosmetykami, które są dostępne w drogeriach i w internecie, można sporządzić np. tonik z dodatkiem tej substancji w domu. Preparat na bazie kwasu kojowego powinien mieć stężenie od 1 do 4% (pH 1% roztworu wynosi 4). Substancję tę w czystej formie można kupić w postaci kryształków rozpuszczalnych w wodzie i etanolu. Należy wiedzieć, w czym i w jakich proporcjach rozpuścić kwas kojowy. Aby uzyskać stężenie 1% roztworu, trzeba rozpuścić łyżeczkę kwasu (około 1,45 g) w 150 ml wody.

Gotowym tonikiem należy przemyć twarz i pozostawić roztwór na skórze na około pół godziny. Jeżeli cera jest podatna na podrażnienia, można umyć twarz jeszcze przed upływem tego czasu. Zaleca się też przeprowadzenie wcześniejszego testu na mniejszym obszarze, ponieważ kwas charakteryzuje się możliwym działaniem alergizującym. Po przemyciu twarzy i usunięciu resztek toniku można dodatkowo nałożyć maskę o właściwościach rozjaśniających przebarwienia i regenerujących naskórek.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 02.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej