Kupujesz leki w internecie? Uważaj na podróbki! Sprawdź, jak nie dać się oszukać 

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Podrabiane leki to aż 10 proc. obecnych na rynku farmaceutyków - wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia. Najwięcej fałszywek trafia do pacjentów po zakupach w internetowych aptekach. Które leki podrabiane są najczęściej i jak nie dać się oszukać?

Szacuje się, że nawet połowa leków kupionych przez internet jest podrobiona. Co gorsza, z roku na rok problem się nasila. Nie znaczy to jednak, że bezpieczne zakupy w sieci nie są możliwe.

Leki przez internet - czy bezpieczne?

Na fałszywe leki najłatwiej trafić w internecie. Dzieje się tak, ponieważ handel farmaceutykami w sieci odbywa się poza legalnym łańcuchem dystrybucji. Osoby, które decydują się właśnie na takie zakupy, powinny zachować szczególna ostrożność.

Zatem, jak kupować w sieci? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w Polsce mogą działać tylko takie apteki internetowe, które jednocześnie prowadzą działalność stacjonarną. Tylko oficjalna apteka daje nam pewność, że kupiliśmy właściwy i bezpieczny farmaceutyk.

A co z lekami, które trafiają do stacjonarnych aptek? O ich jakość dba Europejski System Weryfikacji Autentyczności Leków. Dzięki niemu udaje się wyłapać fałszywe środki i nie dopuścić, aby trafiły na rynek.

Zobacz także: Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Podrobione leki w internecie - skąd pochodzą?

Raport Europolu wskazuje, że najwięcej podrobionych leków trafia do Europy z Chin i Indii. W krajach rozwiniętych, gdzie kontrola farmaceutyków jest na wysokim poziomie odsetek podrobionych leków to zaledwie 1 proc. wszystkich sprzedawanych farmaceutyków. Znacznie gorzej jest w krajach rozwijających się. Tam fałszywki stanowią 30 proc. wszystkich leków.

Najczęściej podrabiane leki

W okresie pandemii COVID-19 do najczęściej podrabianych środków należą testy, które wykrywają obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, maski oraz rękawiczki ochronne, środki dezynfekujące - płyny, mydła antybakteryjne. Podrabiane są także leki antywirusowe, antymalaryczne oraz farmaceutyki na na artretyzm. Ale na tym nie koniec! Oszuści w "ofercie" mają także fikcyjne szczepionki na COVID-19.

Do najczęściej podrabianych leków należą także:

  • leki stosowane w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego;
  • leki przeciwbólowe;
  • leki antymalaryczne;
  • leki przeciwcukrzycowe;
  • leki kardiologiczne;
  • suplementy diety;
  • leki przeciwalergiczne;
  • leki na nadciśnienie.

Wartość biznesu farmaceutycznego szacowana jest na ok. 5 bilonów złotych. Szacuje się, że handel podrobionymi lekami daje aż 450-krotny zwrot z inwestycji. Tym samym leki będą podrabiane, dopóki będzie to opłacalne.

W czym może pomóc nam farmaceuta? Jak bezpiecznie stosować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 21.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej