Które leki w połączeniu z alkoholem są szczególnie niebezpieczne?

Fot. Feverpitched / Getty Images

Niekiedy wystarczy odczekać kilka godzin od dawki leku, w innym przypadku nawet 2 tygodnie, by pozwolić sobie na spożycie alkoholu. Nieprzestrzeganie zaleceń i łączenie leków z alkoholem może mieć poważne konsekwencje, nawet zagrażające życiu czy zdrowiu.

Żadnych leków nie należy łączyć z alkoholem. Jednak każdy lek wykazuje inny mechanizm działania po jednoczesnym spożyciu alkoholu. W przypadku niektórych leków alkohol hamuje ich wchłanianie, a w przypadku innych potęguje działanie lub skutki uboczne. Przyjmując jakikolwiek lek, należy przed spożyciem alkoholu zapoznać się z zaleceniami na ulotce.

Zobacz film: Prawda czy mit. Alkohol po antybiotyku jest groźny? Źródło: 36,6

Leki przeciwbólowe z alkoholem

Leki przeciwbólowe dzieli się na nieopioidowe oraz opioidowe. Do tych pierwszych zalicza się m.in. paracetamol. Jednoczesne spożycie alkoholu z paracetamolem potęguje ryzyko uszkodzenia wątroby i obniża stężenie paracetamolu w organizmie. Wpływ alkoholu na metabolizm leków zależy od tego, czy jest pity okazjonalnie czy przewlekle, a także w jakiej ilości został spożyty. Każdy rodzaj alkoholu wchodzi w interakcję z paracetamolem. Natomiast uszkodzenie wątroby obserwuje się raczej przy przewlekłym piciu co najmniej 3 porcji alkoholu dziennie niż po okazjonalnym spożyciu. Dlatego też poza osłabieniem działania leku przyjęcie niewielkiej ilości alkoholu z paracetamolem nie niesie dużego ryzyka.

Połączenie alkoholu z aspiryną lub innym lekiem przeciwbólowym istotnie zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka. W związku z tym nawet niewielka ilość alkoholu może przyczynić się do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli więc zdarzy się, że ktoś chce napić się alkoholu mimo spożywanych leków, konieczne jest zachowanie co najmniej 2 godzin odstępu pomiędzy tymi substancjami.

Jednoczesne podanie opioidowych leków przeciwbólowych z alkoholem jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Zwiększa się bowiem ryzyko przedawkowania tych leków i depresji ośrodka oddechowego. Jest to połączenie potencjalnie śmiertelne.

Leki przeciwpsychotyczne a alkohol

Równoczesne stosowanie leków przeciwpsychotycznych i alkoholu może skutkować sumowaniem się wpływu obu substancji na ośrodkowy układ nerwowy, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. W szczególności z alkoholu należy zrezygnować podczas stosowania leków miorelaksacyjnych, w postaci np. baklofenu czy tyzanidyny. Rozluźniają one mięśnie, a w połączeniu z alkoholem działają depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Objawia się to np. utratą przytomności.

Leki nasenne wraz z alkoholem oddziałują na ośrodkowy system nerwowy, wywołując nadmierną sedację (zbyt głęboki sen). Ponadto przyjęcie leków nasennych z alkoholem może skutkować kumulowaniem się leku w organizmie i wywołaniem objawów w postaci zmian zachowania czy lunatykowania. Często, jeśli człowiek ma problemy z zasypianiem i poza lekami nasennymi spożywa alkohol, paradoksalnie zaburzenia snu pogłębiają się.

Wśród leków przeciwpsychotycznych należy zwrócić uwagę na leki przeciwdepresyjne. Część z nich zmniejsza tolerancję organizmu na alkohol. Natomiast sam alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych objawów niepożądanych, jak drgawki czy przełom nadciśnieniowy.

Co więcej, warto zachować co najmniej tygodniowy, a w przypadku niektórych leków, jak moklobemid, nawet dwutygodniowy odstęp pomiędzy terapią a spożyciem alkoholu.

Inne interakcje pomiędzy lekami a alkoholem

Ryzykowne jest spożywanie alkoholu z niektórymi lekami przeciwzakrzepowymi, jak np. warfaryną czy acenokumarolem. Zwiększa się ryzyko upadków, a co się z tym wiąże, trudniej jest opanować ewentualne krwawienia. Alkohol uszkadza wątrobę, wobec czego zaburza metabolizm leków przeciwzakrzepowych.

Bardzo duży odsetek społeczeństwa przyjmuje leki przeciwcukrzycowe. Jedną z najczęściej przepisywanych substancji jest metformina. Spożycie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów oraz osłabienia. Ponadto alkohol podczas terapii cukrzycy potęguje gromadzenie się kwasu mlekowego w tkankach obwodowych, zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy, ale przede wszystkim utrudnia kontrolę poziomu cukru we krwi, co podczas leczenia cukrzycy jest bardzo istotne. Alkohol hamuje glukoneogenezę w tkankach, czyli proces tworzenia glukozy z glikogenu, co w przypadku stosowania pochodnych sulfonylomocznika czy insuliny może grozić śmiertelnym spadkiem poziomu glukozy we krwi.

W interakcje z alkoholem może wejść wiele popularnie stosowanych leków na nadciśnienie, alergię, wysoki poziom cholesterolu. Niebezpieczne jest nawet połączenie alkoholu z lekiem stymulującym funkcje seksualne.

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 07.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej