Żadnych leków nie należy łączyć z alkoholem. Jednak każdy lek wykazuje inny mechanizm działania po jednoczesnym spożyciu alkoholu. W przypadku niektórych leków alkohol hamuje ich wchłanianie, a w przypadku innych potęguje działanie lub skutki uboczne. Przyjmując jakikolwiek lek, należy przed spożyciem alkoholu zapoznać się z zaleceniami na ulotce.
Leki przeciwbólowe z alkoholem
Leki przeciwbólowe dzieli się na nieopioidowe oraz opioidowe. Do tych pierwszych zalicza się m.in. paracetamol. Jednoczesne spożycie alkoholu z paracetamolem potęguje ryzyko uszkodzenia wątroby i obniża stężenie paracetamolu w organizmie. Wpływ alkoholu na metabolizm leków zależy od tego, czy jest pity okazjonalnie czy przewlekle, a także w jakiej ilości został spożyty. Każdy rodzaj alkoholu wchodzi w interakcję z paracetamolem. Natomiast uszkodzenie wątroby obserwuje się raczej przy przewlekłym piciu co najmniej 3 porcji alkoholu dziennie niż po okazjonalnym spożyciu. Dlatego też poza osłabieniem działania leku przyjęcie niewielkiej ilości alkoholu z paracetamolem nie niesie dużego ryzyka.
Połączenie alkoholu z aspiryną lub innym lekiem przeciwbólowym istotnie zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka. W związku z tym nawet niewielka ilość alkoholu może przyczynić się do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli więc zdarzy się, że ktoś chce napić się alkoholu mimo spożywanych leków, konieczne jest zachowanie co najmniej 2 godzin odstępu pomiędzy tymi substancjami.
Jednoczesne podanie opioidowych leków przeciwbólowych z alkoholem jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Zwiększa się bowiem ryzyko przedawkowania tych leków i depresji ośrodka oddechowego. Jest to połączenie potencjalnie śmiertelne.
Leki przeciwpsychotyczne a alkohol
Równoczesne stosowanie leków przeciwpsychotycznych i alkoholu może skutkować sumowaniem się wpływu obu substancji na ośrodkowy układ nerwowy, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. W szczególności z alkoholu należy zrezygnować podczas stosowania leków miorelaksacyjnych, w postaci np. baklofenu czy tyzanidyny. Rozluźniają one mięśnie, a w połączeniu z alkoholem działają depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Objawia się to np. utratą przytomności.
Leki nasenne wraz z alkoholem oddziałują na ośrodkowy system nerwowy, wywołując nadmierną sedację (zbyt głęboki sen). Ponadto przyjęcie leków nasennych z alkoholem może skutkować kumulowaniem się leku w organizmie i wywołaniem objawów w postaci zmian zachowania czy lunatykowania. Często, jeśli człowiek ma problemy z zasypianiem i poza lekami nasennymi spożywa alkohol, paradoksalnie zaburzenia snu pogłębiają się.
Wśród leków przeciwpsychotycznych należy zwrócić uwagę na leki przeciwdepresyjne. Część z nich zmniejsza tolerancję organizmu na alkohol. Natomiast sam alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych objawów niepożądanych, jak drgawki czy przełom nadciśnieniowy.
Co więcej, warto zachować co najmniej tygodniowy, a w przypadku niektórych leków, jak moklobemid, nawet dwutygodniowy odstęp pomiędzy terapią a spożyciem alkoholu.
Inne interakcje pomiędzy lekami a alkoholem
Ryzykowne jest spożywanie alkoholu z niektórymi lekami przeciwzakrzepowymi, jak np. warfaryną czy acenokumarolem. Zwiększa się ryzyko upadków, a co się z tym wiąże, trudniej jest opanować ewentualne krwawienia. Alkohol uszkadza wątrobę, wobec czego zaburza metabolizm leków przeciwzakrzepowych.
Bardzo duży odsetek społeczeństwa przyjmuje leki przeciwcukrzycowe. Jedną z najczęściej przepisywanych substancji jest metformina. Spożycie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów oraz osłabienia. Ponadto alkohol podczas terapii cukrzycy potęguje gromadzenie się kwasu mlekowego w tkankach obwodowych, zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy, ale przede wszystkim utrudnia kontrolę poziomu cukru we krwi, co podczas leczenia cukrzycy jest bardzo istotne. Alkohol hamuje glukoneogenezę w tkankach, czyli proces tworzenia glukozy z glikogenu, co w przypadku stosowania pochodnych sulfonylomocznika czy insuliny może grozić śmiertelnym spadkiem poziomu glukozy we krwi.
W interakcje z alkoholem może wejść wiele popularnie stosowanych leków na nadciśnienie, alergię, wysoki poziom cholesterolu. Niebezpieczne jest nawet połączenie alkoholu z lekiem stymulującym funkcje seksualne.