Krostki na języku czerwone lub białe, o czym mogą świadczyć?

Fot. Eri Tashiro / Getty Images

Krostki na języku to rzadko izolowany problem u dziecka. Często współistnieją również inne objawy, które pozwalają na określenie przyczyny tych zmian. Krostki czerwone są określane często mianem malinowego lub truskawkowego języka.

Zmiany na języku u dziecka występujące jako białe czy czerwone krostki mogą mieć wiele przyczyn. Czasami ciężko odróżnić od siebie różnego typu zmiany, bądź różne zmiany współistnieją ze sobą, a zalicza się do nich grudki, krostki, owrzodzenia czy plamki. U dzieci białe krostki mogą świadczyć o anginie czy leukoplakii. Czasami bardziej przypominają nalot skłaniający do rozpoznania grzybicy. Czerwone krostki mogą dawać obraz malinowego języka, współistniejącego z chorobą Kawasaki czy niektórymi chorobami zakaźnymi.

Białe krostki na języku u dziecka

Rodzic zgłaszający się z dzieckiem do lekarza najczęściej nie potrafi dokładnie określić charakteru zmiany, używając właściwej nomenklatury dermatologicznej. Wobec tego określenie „krostki”, użyte również w niniejszym artykule, odnosi się potocznie do wielu zmian w jamie ustnej, niekoniecznie będących krostkami, ale też nalotami, grudkami czy innymi wykwitami dermatologicznymi. Najczęściej rozsiane grudki czy białe krostki są mylone ze zwykłym białym nalotem na języku. U dzieci higiena jamy ustnej i skłonność do próchnicy to bardzo duży problem. Przekłada się to również na tworzenie się różnego typu nalotów na języku o białej lub żółtej barwie. Wynika to z nadmiernego gromadzenia się bakterii czy grzybów na języku dziecka. Najczęstszą infekcją grzybiczą w obrębie jamy ustnej są grzyby z rodziny Candida albicans. Czasami białe krostki na języku dziecka świadczą o osłabieniu odporności. To z kolei może świadczyć o niedoborach witaminowych czy chorobach ogólnoustrojowych. Nawet u dzieci nie można wykluczyć zakażenia HIV. Czasami białe krostki lub biały nalot na języku pojawiają się w sytuacji odwodnienia dziecka. Białe krostki na języku uwidaczniają się bowiem, gdy jest on zbyt suchy.

Białe krostki na języku u dzieci mogą być wynikiem leukoplakii, czyli przedrakowej zmiany. Najczęściej jest to zmiana dotycząca osób w średnim wieku, jednak coraz częściej można się z nią spotkać z nastolatkami palącymi papierosy. To jest bowiem główny czynnik powstawania zmian przedrakowych w jamie ustnej. Leukoplakia stanowi raczej plamy niż grudki o białym zabarwieniu, lokalizujące się na języku lub po wewnętrznej stronie policzków. Palenie papierosów sprzyja również rozwojowi grzybicy jamy ustnej.

Białe grudki na języku mogą być efektem zakażenia paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A. Angina to częsta choroba wieku dziecięcego, szczególnie u dzieci w wieku 5–15 lat. Jednak w przypadku anginy, poza zmianami na języku, przede wszystkim białe naloty lub krostki pojawiają się na migdałkach.

Czerwone krostki na języku u dziecka

Niewielkie czerwone krostki na języku świadczyć mogą o bakteryjnym zapaleniu gardła i jamy ustnej. U dzieci mogą wskazywać na płonicę, chorobę Kawasaki, niedobory witaminy B12 czy kwasu foliowego. Wszystkim tym chorobom i zaburzeniom towarzyszy tzw. malinowy czy truskawkowy język. Charakteryzuje się on powiększeniem brodawek językowych, co przypomina czerwone krostki na języku.

Czerwone grudki na języku mogą również świadczyć o mononukleozie zakaźnej, ospie wietrznej i półpaścu.

Objawy towarzyszące krostkom na języku u dziecka

Zarówno białe, jak i czerwone krostki na języku mogą świadczyć o różnych chorobach. Aby ukierunkować diagnostykę we właściwym kierunku, konieczne jest również określenie dodatkowych objawów. Krostki na języku towarzyszące infekcjom częściej współistnieją z gorączką. Objawami towarzyszącymi może być ból czy pieczenie języka, pękanie kącików ust, suchość błon śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych czy inne objawy współistniejące z określonym zakażeniem.

Zobaczcie, w jaki sposób można odróżnić anginę wirusową od bakteryjnej:

Zobacz film: Angina wirusowa i bakteryjna - jak rozpoznać? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 28.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej