Krople do nosa na katar i alergię – czy można je kupić bez recepty?

Fot. MJ Prototype / Getty Images

Wybór odpowiednich kropli do nosa uzależniony jest od problemu klinicznego, wieku pacjenta, a w przypadku kobiet od faktu, czy są w ciąży, czy nie. Na rynku dostępnych jest wiele kropli do nosa – np. ze sterydem, antybiotykiem, srebrem czy alfa-mimetykiem.

Krople do nosa to jedna z form leków na katar stosowanych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Niekiedy krople do nosa mają postać aerozolu. Większość kropli do nosa jest sprzedawana bez recepty, jednak te ze sterydem czy z antybiotykiem najczęściej wymagają recepty. Zadaniem kropli do nosa leczenie objawowe kataru, zmniejszenie obrzęku, przekrwienia i wysięku. Krople do nosa mogą mieć działanie nawilżające i regenerujące śluzówkę nosa. Nie każdy rodzaj kropli do nosa nadaje się dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży.

Krople do nosa – jakie są ich rodzaje?

Wśród kropli do nosa wyróżnia się różne grupy. Można tu wymienić krople do nosa z alfa-mimetykiem, z antybiotykiem, sterydem, srebrem czy innymi związkami. Skład wybieranego specyfiku zależy od tego, jakie ma być docelowe przeznaczenie kropli do nosa. Rodzaj kropli powinien być dostosowany do potrzeb pacjenta i problemu, z jakim się boryka. Niektóre krople do nosa mogą być stosowane wyłącznie doraźnie, przez maksymalnie 7 dni. Inne można stosować przewlekle, a przynajmniej przez dłuższy okres. Rodzaj kropli do nosa powinien być również dostosowany do grupy wiekowej. Inne leczenie obejmuje dzieci (w tym szczególnie niemowlęta), a inne osoby dorosłe.

Zobaczcie, jak można domowymi sposobami złagodzić objawy kataru:

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6

Krople do nosa na zatoki i na katar

Krople do nosa to jedna z form preparatów stosowanych na katar wynikający z zapalenia zatok, infekcji nosogardła czy alergii. W aptekach wiele środków tego typu dostępnych jest bez recepty. Najczęściej chorzy sięgają po krople na bazie ksylometazoliny, która działa obkurczająco na śluzówkę jamy nosowej, zmniejsza obrzęk i wysięk, poprawia drożność nosa. Konieczne jest dostosowanie stężenia ksylometazoliny do grupy chorych. Nie stosuje się kropli na bazie ksylometazoliny u kobiet w ciąży czy niemowląt poniżej 3. roku życia. Ponadto u dzieci stosuje się odpowiednio niższe stężenia ksylometazoliny. Dla dzieci i kobiet w ciąży najlepsze krople do nosa to te, które nie zawierają alfa-mimetyków, sterydów czy innych substancji czynnych. Dlatego też w tych grupach zaleca się raczej krople do nosa lub aerozole na bazie soli fizjologicznej czy hipertonicznych roztworów soli lub wody morskiej. Można również sięgnąć po olejki eteryczne, takie jak np. olejek eukaliptusowy.

Nawilżające krople do nosa

Krople zawierające substancje obkurczające śluzówkę nosa czy zmniejszające wysięk przyczyniają się do zwiększenia ryzyka przesuszenia śluzówki i występowania niewielkich krwawień z nosa. Z tego powodu bardzo ważnym elementem terapii nieżytu nosa są krople do nosa o działaniu nawilżającym i regenerującym śluzówkę. Krople nawilżające ze srebrem i innymi substancjami pomocniczymi doskonale regenerują śluzówkę i zapobiegają niepożądanym skutkom miejscowych sterydów czy alfa-mimetyków.

Krople do nosa ze sterydem

Sterydy stosowane do nosa działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, obkurczając naczynia krwionośne. Najczęściej stosowane są w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa i przewlekłym zapaleniu zatok. W przeciwieństwie do alfa-mimetyków, stosowane są w stanach przewlekłego nieżytu nosa. Sterydy polecane są szczególnie osobom, które nadużywają kropli np. na bazie ksylometazoliny, co może prowadzić do zaniku błony śluzowej nosa przy stosowaniu dłuższym niż 7 dni. Sterydy do nosa cechuje nieco większe bezpieczeństwo. Mogą być stosowane dopiero po 3. roku życia. Sterydy do nosa nie są jednak dostępne bez recepty. Warto wiedzieć, że krople do nosa ze sterydem mogą wywołać działania niepożądane, do których zalicza się podrażnienie błony śluzowej nosa, zapalenie gardła czy bóle głowy. Ponadto stosowanie kropli sterydowych sprzyja infekcjom grzybiczym. Sterydy stosowane w formie kropli do nosa nie wywołują uogólnionych działań niepożądanych.

Krople do nosa z antybiotykiem

U niemowląt i małych dzieci stosuje się niekiedy krople do nosa z antybiotykiem. Są to najczęściej krople przygotowywane na receptę. Nie wywołują takich działań niepożądanych jak ogólnodostępne krople do nosa. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zapalenia zatok przynosowych u dzieci zdecydowanie skuteczniejsze będzie miejscowe stosowanie antybiotyku w formie nebulizacji niż w formie kropli do nosa, gdyż krople działają miejscowo, nie docierając najczęściej do błony śluzowej zatok. Badania nie potwierdziły przewagi skuteczności tej formy leczenia nad stosowaniem antybiotyku ogólnie, lecz niewątpliwą zaletą jej stosowania jest uniknięcie ogólnoustrojowych powikłań antybiotykoterapii.

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 20.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej