Kontuzja barku Kamila Glika. Mogło go nie być na Mundialu

fot: Press Focus

Kamil Glik uszkodził bark podczas gry w siatkonogę na zgrupowaniu piłkarskim w Arłamowie. Kontuzja była na tyle poważna, że pod znakiem zapytania stanął wyjazd piłkarza na Mundial. 

Wszyscy spodziewali się, że Kamil Glik będzie reprezentował Polskę podczas Mundialu 2018. Niestety do czasu - choć dbano, by piłkarz się nie przemęczał (wcześniej przeciążył ścięgno Achillesa), to podczas gry w siatkonogę Glik uszkodził... bark. Zawodnik AS Monaco wykonał niefortunny przewrót i doznał poważnego urazu.

Adam Nawałka, trener polskiej reprezentacji, otwarcie mówił, że jeśli Kamil Glik nie dojdzie do siebie, to na pozycji obrońcy zastąpi go Marcin Kamiński. Na szczęście Glik doszedł do siebie i na Mundial 2018 pojechał.

Po niefortunnej grze w siatkonogę bark Kamila Glika oglądał lekarz reprezentacji Jacek Jaroszewski, który zdiagnozował kontuzję barku Kamila Glika jako poważną. To on jako pierwszy poddał w wątpliwość, czy piłkarz da radę pojechać na zawody. Glika oglądał także francuski ortopeda Pascal Boileau.

Uraz barku

Co dokładnie było piłkarzowi, który ostatecznie na Mundial pojechał? Kamil Glik miał poważną kontuzję barku, która wymagała rehabilitacji. Pierwsze objawy pojawiły się podczas meczu w siatkonogę - chociaż Glik grał dalej, czuł, że coś jest nie tak. 

Pierwsze objawy wybicia barku pojawiają się w chwili urazu – to silny ból i odczucie przemieszczenia kości ramiennej ze stawu. Zauważalna jest też zmiana kształtu stawu ramiennego, obrzmienie, zasinienie. Ruchy ręki są ograniczone, bolą. 

Do urazu barku dochodzi zwykle podczas sportów kontaktowych lub ekstremalnych, na skutek upadku lub uderzenia. 

Podczas urazu uszkodzeniu mogą ulec także struktury stawu, nerwy i mięśnie związane ze stawem barkowym. Wówczas pojawiają się dolegliwości takie jak:

  • zaburzenia czucia lub zanik czucia w uszkodzonym barku i jego okolicy – gdy uszkodzeniu ulega nerw pachowy,
  • zaburzenia czucia po bocznej stronie przedramienia – po uszkodzeniu nerwu mięśniowo-skórnego (jednego z nerwów długich splotu ramiennego),
  • wrażenie niestabilności stawu barkowego – w wyniku uszkodzenia obrąbka stawowego panewki (łatwo o jego uszkodzenie, ponieważ to struktura chrzęstno-włóknista),
  • ograniczenie ruchomości stawu – gdy zostanie uszkodzony stożek rotatorów, czyli grupa ścięgien i mięśni umożliwiająca pracę stawu ramiennego.

Polecamy: Wybity bark, czyli zwichnięcie stawu ramiennego: objawy, leczenie, rehabilitacja

Zobacz film: Rozgrzewka przed bieganiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wcześniej: ścięgno Achillesa

Kamil Glik borykał się już z inną kontuzją, a mianowicie przeciążonym ścięgnem Achillesa. W wyniku przeciążenia ścięgna może dojść do naciągnięcia, naderwania lub zerwania ścięgna. Każdy z tych urazów powoduje ostry ból.

Naciągnięte ścięgno jest wynikiem mikrouszkodzenia włókien. W momencie urazu włókna przesuwają się względem siebie za mocno, przez co tracą spójność. Dlatego też w wyniku naciągnięcia ścięgna powstaje stan zapalny. Podczas naderwania ścięgna dochodzi do rozerwania części włókien łączących mięsień z kością. Oprócz bólu pojawiają się wtedy często objawy takie jak: opuchlizna, zasinienie i krwiak. Zerwanie ścięgna jest całkowitym przerwaniem włókien ścięgnistych łączących mięsień z kością. Jego przyczyną jest zazwyczaj mocne przeciążenie lub uderzenie w napięte ścięgno (np. kopnięcie).

Więcej: Naciągnięte, zerwane lub naderwane ścięgno – leczenie. Budowa ścięgna

Na szczęście przeciążenie ścięgna Achillesa nie było przeciwwskazaniem, by Kamil Glik nie pojechał na Mundial 2018.


Data aktualizacji: 25.06.2018,
Opublikowano: 20.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Czytaj więcej
Stłuczenie nadgarstka – jak złagodzić ból?

Stłuczenie to obok złamania i zwichnięcia jedno z najczęstszych urazów nadgarstka. Ważne, żeby każdy ból skonsultować z lekarzem, ponieważ kość nadgarstka jest bardzo delikatną strukturą. Stłuczenie tej części ręki polega na zamkniętym uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry czy krwawienia. Z reguły dochodzi do niego w trakcie odruchowego podparcia się ręką podczas upadku. Jak rozpoznać tego rodzaju uraz? Na czym polega leczenie?

Czytaj więcej
Skręcenie kostki – ile trwa i jak przebiega leczenie? Stopnie urazu, metody rehabilitacji

Leczenie skręcenia kostki zwykle opiera się na metodach bezinwazyjnych, jak odpoczynek, stabilizacja i zabiegi fizykalne. Czas rekonwalescencji stawu skokowego zależy nie tylko od stopnia rozległości kontuzji, ale również od jakości i czasu udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Czytaj więcej
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj więcej