Koniec z profilaktycznymi zapisami na operację zaćmy. Ministerstwo szykuje zmiany 

Fot. Phil Fisk / Getty Images

Ministerstwo zdrowia chce, żeby w kolejce na operację zaćmy stali tylko pacjenci z istniejącym problemem. Dlatego potrzebna będzie weryfikacja - bez wizyty u okulisty nie będzie można zapisać się na operację. 

Do tej pory w kolejkę na operację zaćmy zapisywani byli wszyscy - wystarczyło skierowanie od lekarza rodzinnego lub okulisty. Kolejka była bardzo długa, a czas oczekiwania przekraczał dwa lata. Ministerstwo zdrowia chce to zmienić - od teraz w kolejkę mają być zapisywani pacjenci po konsultacji w szpitalu, w którym będzie przeprowadzana operacja. 

Ministerstwo zdrowia przekonuje, że pacjenci wiedząc o bardzo długiej liście oczekujących, zapisywali się na zapas. Oznacza to, że ci potrzebujący na zabieg oczekiwali za tymi, którym nie był on potrzebny, a zajmowali miejsce. W pierwszej kolejności operowani będą ci najbardziej potrzebujący, którzy widzą nie więcej niż 60 proc. tego, co powinien widzieć zdrowy człowiek. Wcześniej będą operowani także pacjenci, u których zaćma utrudnia diagnostykę innych chorób, w przypadku gdy pacjent był już na jedno oko operowany i powstała u niego różnowzroczność, a także wtedy gdy jest zawodowym kierowcą lub osobą niepełnosprawną intelektualnie. 

Polecamy: Czerniak oka – objawy, przerzuty i rokowanie

Nowe kryteria kwalifikacji do zabiegu obejmą także operacje wykonywane poza granicami kraju. Do tej pory zaćmę można było zoperować głównie w czeskich klinikach, które później występowały do NFZ po zwrot kosztów leczenia. 

Więcej na temat nowych zasad zapisów na operację zaćmy przeczytacie na TVN24.pl: Koniec z zapisami na operacje zaćmy "na zapas" 

Zaćma - co to za choroba

Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie jakości widzenia, a jedynym sposobem jej leczenia - operacja. Choroba dotyka ludzi w różnym wieku, jednak najczęściej występuje po 60. roku życia. 

Zaćma może być wrodzona lub nabyta. Podłożem tej drugiej mogą być takie czynniki, jak: cukrzyca, zapalenie twardówki lub rogówki oka, uszkodzenie gałki ocznej, guzy wewnątrzgałkowe, krótkowzroczność oraz atopowe zapalenie skóry.

Warto wiedzieć: Jaskra: definicja, rodzaje, objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy jest zabiegiem mało inwazyjnym, który polega na wszczepieniu nowej soczewki. Zwykle trwa to kilka godzin, po których pacjenci są wypuszczani do domu. Powszechnie stosowaną metodą usunięcia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, w której wykorzystuje się wibracje ultradźwiękowe. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – najczęściej kropelkowym lub okołogałkowym. Podczas operacji pacjent ma zachowaną świadomość. 

Wśród możliwych powikłań pooperacyjnych można wymienić, m.in.: astygmatyzm, krwotok nadnaczyniówkowy, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, odwarstwienie siatkówki oraz obrzęk plamki.

O przeciwwskazaniach do zabiegu przeczytacie tutaj: Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Wzrok bardzo łatwo jest zniszczyć. Zobaczcie, jak codzienne czynności mogą nam popsuć wzrok:

Zobacz film: Czy niebieskie światło telefonu naprawdę uszkadza wzrok? Źródło: Dzień Dobry TVN


Opublikowano: 13.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej