Kolka nerkowa: objawy, leczenie, co robić w razie ataku kolki nerkowej?

Fot: ruigsantos / fotolia.com

Kolka nerkowa objawia się nagłym i ostrym bólem, na który z reguły nie pomagają słabiej działające leki przeciwbólowe. Atak kolki nerkowej to charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Zalegające w nerkach kamienie powodują niedrożność dróg moczowych, a wraz z nią szereg przykrych dolegliwości.

Kolka nerkowa to typowy objaw kamicy nerkowej – choroby, która powoduje odkładanie się w nerkach złogów nierozpuszczalnych substancji, popularnie zwanych kamieniami. Kamica przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Problem zaczyna się w momencie, gdy kamienie są zbyt duże lub gdy zaczynają się przemieszczać z kielicha nerkowego w stronę moczowodów. Wówczas mogą one nie tylko podrażniać ściany przewodów moczowych, ale przede wszystkim doprowadzić do ich niedrożności, co grozi bolesnym zatrzymaniem moczu. Nagły i ostry atak kolki nerkowej powoduje ból trudny do wytrzymania – nie należy wówczas zwlekać z wezwaniem pomocy medycznej. Kamica nerkowa nie zawsze wymaga leczenia operacyjnego – w większości przypadków kamieni można pozbyć się w mniej inwazyjny sposób.

Zobacz film: Kiedy zalecany jest poród kamieni nerkowych? Źródło: 36,6.

Objawy kolki nerkowej (atak kolki nerkowej)

Atak kolki nerkowej spowodowany jest niedrożnością przewodów moczowych, które mogły zostać zablokowane przez kamień przemieszczający się z nerki w kierunku pęcherza. Atak kolki nerkowej daje szereg charakterystycznych objawów:

  • bardzo ostry ból w okolicy lędźwiowej, często promieniujący w dół: w stronę pęcherza, cewki moczowej i zewnętrznej powierzchni ud;
  • bolesne parcie na mocz;
  • potrzeba częstego oddawania małych ilości moczu;
  • nudności i wymioty;
  • wzdęcia brzucha;
  • gorączka;
  • możliwa krew w moczu.

Atak kolki powoduje ból trudny do wytrzymania. Długotrwałe zatrzymanie moczu może ponadto spowodować gorączkę i wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a także doprowadzić do niebezpiecznej infekcji bakteryjnej dróg moczowych. W przypadku ataku kolki nerkowej niezbędne jest wezwanie pomocy medycznej i podanie silnych leków przeciwbólowych. Zanim zostanie udzielona fachowa pomoc, wskazane jest podanie osobie chorej ogólnodostępnych leków przeciwbólowych i rozkurczowych, a także ogrzanie bolącego miejsca (okolicy lędźwiowej) przy użyciu termoforu lub ciepłego kompresu.

Jakie są przyczyny kolki nerkowej?

Bezpośrednią przyczyną kolki nerkowej jest kamica nerkowa. Nie ma konkretnie sprecyzowanych czynników odpowiadających za powstawanie tej choroby. Wytwarzaniu i zaleganiu kamieni w drogach moczowych sprzyja niewłaściwa dieta, występowanie niektórych chorób (np. nadczynność przytarczyc, dna moczanowa), przyjmowanie nadmiernych dawek witaminy D, niekiedy także bakteryjne zakażenia nerek. Kamica jest także często spotykanym schorzeniem u kobiet w ciąży. Ponadto kolka nerkowa w ciąży może pojawić się również pomimo braku kamieni – w wyniku chwilowego ucisku nerek przez rozrastającą się macicę.

Diagnoza i leczenie kolki nerkowej

Aby zdiagnozować kamicę nerkową (przyczynę kolki nerkowej), potrzebny jest dokładny wywiad lekarski oraz wykonanie badań obrazowych, które pozwalają stwierdzić obecność, wielkość i położenie kamieni. Należą do nich: ultrasonografia (USG) oraz rentgen (RTG) przeglądowy jamy brzusznej.

Zobacz też: Scyntygrafia nerek - czym jest?

Kolkę nerkową należy leczyć nie tylko objawowo, ale również przyczynowo. Leczenie objawowe polega na podaniu silnych leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Jest to jednak tylko rozwiązanie doraźne – dopóki bowiem w drogach moczowych zalegają kamienie, ataki kolki nerkowej mogą powracać. W przypadku niewielkich kamieni istnieje możliwość naturalnego wydalenia ich z organizmu wraz z moczem (jest to jednak długotrwały i bolesny proces). W tym celu pacjent powinien przyjmować leki rozkurczowe, które ułatwią wydalenie kamienia, a także nawadniać organizm dużą ilością płynów, co przyspieszy jego wypłukiwanie. W przypadku większych kamieni niezbędne jest jednak zastosowanie specjalistycznego leczenia.

Wybrana przez lekarza metoda usuwania kamieni zależy od ich wielkości, ilości i położenia. Do najpopularniejszych metod należą:

  • litotrypsja ureterorenoskopowa – kamienie usuwa się za pomocą specjalnego endoskopu wprowadzanego do dolnego odcinka dróg moczowych przez cewkę moczową i pęcherz moczowy;
  • litotrypsja pozaustrojowa – to metoda rozbijaniem kamieni wewnątrz organizmu za pomocą specjalnych fal uderzeniowych wytworzonych poza organizmem (fale elektromagnetyczne albo piezoelektryczne); zabieg tą metodą wykonuje się w znieczuleniu ogólnym: przeciwwskazaniem jest między innymi ciąża;
  • litotrypsja przezskórna – metoda zabiegowa, która polega na usuwaniu kamieni z górnego odcinka moczowodu za pomocą endoskopu wprowadzanego do układu kielichowo-miedniczkowego;
  • chirurgiczne usuwanie kamieni – wykonywane jest niezwykle rzadko, zwłaszcza w zaawansowanej postaci kamicy nerkowej, kiedy może dojść do poważnego uszkodzenia nerki.

Zobacz też: Na czym polega urografia?

Kamica nerkowa jest przypadłością, która ma tendencję do częstego nawracania. Aby jej uniknąć, należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu (min. 2 l płynów dziennie) i właściwej diecie. Zaleca się ograniczenie spożycia soli kuchennej oraz produktów mających w składzie substancje powodujące tworzenie się złogów (zwłaszcza białek zwierzęcych, szczawianów i związków purynowych). Wskazana jest także codzienna aktywność fizyczna.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 16.02.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej