Kiedy oko zawodzi. Co powinno sprowokować do wizyty u specjalisty?

mat. prasowe

Oczy to jedne z tych narządów, które nawet jeśli chorują, bardzo długo nie dają żadnych objawów. Pojawienie się pierwszych dolegliwości może oznaczać, że choroba jest już mocno rozwinięta. Co powinno zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej konsultacji z okulistą?

W leczeniu większości schorzeń ogromną rolę odgrywa profilaktyka, czyli regularne wykonywanie badań. To samo tyczy się chorób oczu. Niestety, jak pokazują badania, 65 proc. Polaków nie bada oczu regularnie. Co szósty nigdy nie był u okulisty lub optometrysty, a 19 proc. nie wie, czy dobrze widzi – wynika z badań zrealizowanych na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku.

Ból i pieczenie oczu. Co to może oznaczać?

Bolą cię oczy i głowa? Czujesz dyskomfort, „piasek” pod powiekami? Masz zaczerwienione, piekące oczy? To tylko część objawów, które powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty. Jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości jest zespół suchego oka. Jakie daje objawy?

Zespół suchego oka to dolegliwość wynikająca z niedostatecznego wydzielania łez, zaburzeń w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego lub z nadmiernego odparowywania łez. Chorzy bardzo często skarżą się na szczypanie, zaczerwienienie oczu lub – paradoksalnie – nadmierne łzawienie. Doraźnie pomogą krople do oczu, tzw. sztuczne łzy.

Skąd się bierze „suche” oko?

Zespół suchego oka to dolegliwość, która może bardzo mocno uprzykrzyć życie. Najczęściej diagnozowana jest u osób po 40 roku życia, których oczy naturalnie zaczynają wydzielać dużo mniej łez. Przypadłość znacznie częściej dotyka kobiety po menopauzie oraz te panie, które przyjmują antykoncepcję hormonalną (czasem zdarza się, że pigułki zmniejszają ilość wytwarzanych łez i zmieniają ich skład).

  • zanieczyszczenie powietrza;
  • klimatyzacja;
  • noszenie soczewek kontaktowych;
  • palenie papierosów;
  • pływanie w chlorowanej wodzie;
  • praca przy komputerze.

Zespół suchego oka znacznie częściej diagnozowany jest u osób, które chorują na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, kolagenozy, trądzik różowaty, nowotwory złośliwe lub mają problemy z tarczycą.

Co jeszcze powinno skłonić do wizyty u specjalisty?

Zdaniem specjalistów badanie wzroku należy wykonywać co roku. O regularnych wizytach u specjalisty powinny pamiętać przede wszystkim osoby, które skończyły czterdzieści lat. Systematycznie wykonywane badania potrafią odpowiednio wcześnie wykryć schorzenia, które pozostawione bez leczenia mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Do okulisty warto się wybrać jeśli:

  • zbyt często mrugamy;
  • mrużymy oczy w czasie czytania lub oglądania telewizji;
  • borykamy się nawracającymi stanami zapalnymi powiek lub spojówek;
  • dokuczają nam częste bóle głowy;
  • ostrość lub pole widzenia się zmniejszyły.

Do rozwoju zespołu suchego oka przyczyniają się także:

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 21.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Pokaż jak dbasz o swój wzrok - wygraj wyciskarkę i krople do oczu Systane®

Czytaj więcej
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok? 

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów. Od tego jak się odżywiamy uzależnione jest nasze samopoczucie, zdrowie i forma. Dieta nie pozostaje również bez znaczenia dla najważniejszego ze zmysłów - naszego wzroku. Jaka dieta jest dobra na…oko?

Czytaj więcej
Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?

Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?

Czytaj więcej
Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.

Czytaj więcej
Słodkie oczy. Do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca jest najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Nazywana niechlubnie największą, niezakaźną epidemią, jest diagnozowana u co jedenastego dorosłego na świecie. W Polsce oprócz dwóch milinów zdiagnozowanych chorych żyje niemal milion osób nieświadomych swojego stanu. Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Co zaskakujące, najczęściej pomagają ją wykryć regularne badania……… okulistyczne.

Czytaj więcej
Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?

Zaczerwienienie, ból, swędzenie i częste mruganie – wielu dorosłych dobrze zna dyskomfort oczu. Kojarzony z pracą przed monitorem i przemęczeniem, w rzeczywistości powodowany jest przez wiele czynników i może dotknąć również dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie - co powinien wiedzieć rodzic o zespole suchego oka?

Czytaj więcej
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?

Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj więcej
Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?

Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!

Czytaj więcej
Po co nam łzy? I skąd się biorą?

Łzy pomagają nam rozładować napięcie, oczyszczają oczy, a więc przynoszą szeroko rozumianą ulgę. Łzy to fizjologiczna reakcja organizmu, która pełni ważną funkcję ochronną oczu, a nie jak często uważamy – przejaw naszych emocji.

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka

Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka jest coraz powszechniejszym problemem społecznym. Jak sobie pomóc i do czego może doprowadzić nieleczony zespół suchego oka?

Czytaj więcej