Ketonal - ulotka. Jak działa lek i kiedy może być stosowany?

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Ketonal to jeden z silniejszych leków przeciwbólowych. Lek wydawany jest tylko na receptę. Stosują go pacjenci, którzy zmagają się silnych bólem w obrębie stawów czy kręgosłupa. Jak działa Ketonal i jak przyjmować go bezpiecznie?

Ketonal to lek zaliczany do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancją czynną w leku jest ketoprofen. Ketonal wykazuje działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. W jednej tabletce znajduje się 100 mg ketoprofenu. Dodatkowo w skład leku wchodzą skrobia, powidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna, talk oczyszczony, laktoza. Otoczka: hypromeloza, makrogol 400, indygotyna (E132), talk, tytanu dwutlenek (E171), wosk Carnauba. 

Ketonal – zastosowanie

Ketonal stosowany jest przede wszystkim w łagodzeniu objawów, które towarzyszą chorobom reumatycznym, ale nie tylko. Ketonal polecany jest głównie osobom, które chorują na reumatoidalne zapalenie stawów oraz chorują na osteoartrozę (choroba zwyrodnieniowa stawów). Ketonal stosowany jest także przez kobiety, które mają bardzo bolesne miesiączki oraz osoby, którym dokuczają bóle o umiarkowanym nasileniu.

Ketonal – przeciwwskazania do stosowania leku

Zdarzają się sytuacje, gdy Ketonal, choć wydaje się najlepszym rozwiązaniem nie może być podany choremu. Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Farmaceutyk nie może być podany także tym chorym, u których ketoprofen wywołuje duszności, ataki astmy oskrzelowej, obrzęk błony śluzowej nosa lub wywołuje zmiany skórne (obrzęk skóry lub swędząca wysypka) lub innego rodzaju reakcję alergiczną.

Warto pamiętać, że podobne reakcje mogą wywołać inne leki zaliczane do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zwłaszcza na bazie kwasu acetylosalicylowego. Tym samym osoby, które nie mogą ich przyjmować bardzo często nie mogą stosować również Ketonalu. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do podania leku są: ciężka niewydolność serca, ciężka niewydolność nerek, ciężka niewydolność wątroby, skłonność do krwawień, czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy. Lek nie może być stosowany u osób, u których w przeszłości występowało krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie lub perforacja w obrębie układu pokarmowego. Przeciwwskazaniem do przepisania Ketonalu mogą być także niektóre choroby układu pokarmowego (lek może zaostrzyć przebieg choroby Leśniowskiego-Crohna); astma, zapalenie błony śluzowej nosa (katar, niedrożność nosa, kichanie), przewlekłe zapalenie zatok, polipy nosa, nadciśnienie tętnicze, choroba tętnic obwodowych (zaburzenia krążenia w nogach lub stopach na skutek zwężenia lub niedrożności tętnic) lub naczyń mózgowych, cukrzyca, podwyższony cholesterol, palenie papierosów oraz podeszły wiek. U tych pacjentów decyzja o przepisaniu Ketonalu zawsze należy do lekarza.

Dużą ostrożność przy stosowaniu Ketonalu powinny zachować kobiety w ciąży. Lek może być przepisany jedynie na wyraźne wskazanie lekarza, ale tylko wtedy gdy kobieta jest I lub w II trymestrze ciąży. U kobiet w trzecim trymestrze ciąży podanie Ketonalu może być bardzo niebezpieczne. Leku nie mogą w ogóle przyjmować matki, które karmią dziecko piersią.

Warto zaznaczyć, że Ketonal wpływa na płodność. Lek może utrudnić zajście w ciąże, tym samym kobiety, które rozważają założenie rodziny, a przyjmują Ketonal powinny skonsultować się w lekarzem i rozważyć odstawienie leku i ewentualnie zastąpić go bezpieczniejszym zamiennikiem.

Ketonal – dawkowanie

Najczęściej zaleca się przyjmowanie jednej tabletki Ketonalu, w niektórych przypadkach dawkę można podwoić. Jednak dzienna dawka nie może przekroczyć 200 mg ketoprofenu. Przed zwiększeniem dawki lekarz powinien poinformować pacjenta o wszystkich ewentualnych powikłaniach. Ketonal należy przyjmować w czasie posiłku. Należy go popić 100 ml wody lub mleka. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków, które zobojętniają kwasy żołądkowe, co chroni przewód pokarmowy przed powikłaniami. Ketonal można przepisać tylko tym osobom, które mają co najmniej 15 lat. Lek należy przyjmować maksymalnie krótko i w miarę możliwie w jak najmniejszej dawce, to najlepszy sposób, aby uniknąć ewentualnych groźnych dla zdrowia powikłań. Czasem zdarza się, że Ketonal maskuje objawy zakażenia, np. gorączkę.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Ketonal – działania niepożądane

Ketonal, podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), może wywołać krwawienie z układu pokarmowego, owrzodzenie lub perforację (ta ostania sytuacja jest bardzo niebezpieczna, zdarza się, że prowadzi do śmierci pacjenta). Schorzenia te mogą się pojawić na każdym etapie leczenia bez objawów ostrzegawczych lub ciężkich zdarzeń dotyczących przewodu pokarmowego w przeszłości. Ryzyko takich powikłań jest największe u tych pacjentów, którzy przyjmują duże dawki leku lub miały wrzody żołądka, zmagają się z chorobą wrzodową, zwłaszcza powikłaną krwawieniem lub perforacją.

Ketonal może w niewielkim stopniu podnosić prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Warto pamiętać, że im dłużej lek będzie stosowany tym wyższe ryzyko wystąpienia powikłań.

Na początku stosowania Ketonalu u niektórych pacjentów pojawiają się nietypowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. krwawienie. W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej skonsultować się lekarzem. Czasem zdarza się, że u osób przyjmujących Ketonal pojawiają się ciężkie reakcje skórne (niektóre z możliwym skutkiem śmiertelnym, na szczęście obserwuje się je bardzo rzadko), w tym złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Pojawienie się wysypki, zmiany w obrębie błon śluzowych lub jakiekolwiek objawy nadwrażliwości wymaga przerwania kuracji i konsultacji z lekarzem.

Niekiedy Ketonal powoduje zaburzenie widzenia. W takich sytuacjach także zaleca się odstawienie leku i konsultacja z lekarzem.

Ketonal – interakcje z innymi lekami

Ketonal to silny lek, który może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Dlatego, osoby, które na stałe przyjmują jakieś preparaty powinny poinformować o tym lekarza. Ketonal może zmienić lub zaburzyć działanie:

  • innych leków przeciwbólowych (także z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
  • leków przeciwzakrzepowych, przeciwpłytkowych i trombolitycznych (leki stosowane w celu udrożnienia naczyń krwionośnych), takie jak kwas acetylosalicylowy, heparyna, warfaryna, klopidogrel lub tyklopidyna
  • litu (stosowany jest w leczeniu niektórych chorób psychicznych);
  • metotreksatu (preparat stosowany jest w leczeniu chorób nowotworowych);
  • leków moczopędnych;
  • leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi;
  • leków stosowanych w leczeniu depresji (tzw. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, SSRI);
  • kortykosteroidów (leki stosowane w leczeniu bólu, obrzęku, alergii, astmy, chorób reumatoidalnych i chorób skóry);
  • pentoksyfiliny (lek stosowany w leczeniu bólu mięśni na skutek choroby naczyń obwodowych);
  • probenecydu (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej i zwiększonego stężenia kwasu moczowego);
  • leków immunosupresyjnych, np. tych stosowanych przez pacjentów po przeszczepie,
  • leków przeciwcukrzycowych;
  • leków przeciwpadaczkowych;
  • leków stosowanych w chorobach serca (glikozydy naparstnicy, beta-adrenolityki);
  • niektórych antybiotyków, zwłaszcza z grupy chinolonów.
Data aktualizacji: 30.07.2019,
Opublikowano: 18.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej