Ketonal - mocny lek bez recepty, skład i dawkowanie

mat. prasowe

Ketonal to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W jego składzie jest ketoprofen – silnie działająca substancja czynna. Ketonal mogą zażywać wyłącznie dorośli i młodzież po 15 roku życia. Jak działa ten lek?

Jak działa Ketonal?

Ketonal jest silnym lekiem łagodzącym dolegliwości bólowe i hamującym stany zapalne. W razie potrzeby można go zastosować jako środek przeciwgorączkowy, jednakże to działanie nie jest tak silne jak pozostałe. Z racji szeregu przeciwwskazań i informacji o środkach ostrożności zawartych w ulotce nie może być podawany dzieciom poniżej 15 roku życia. Mogą go natomiast przyjmować osoby dorosłe i w podeszłym wieku. Dawkowanie Ketonalu jest ściśle określone przez producenta leku. Chory może przyjąć jedynie określoną dawkę na dobę.

W składzie Ketonalu jest ketoprofen – substancja należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jej działanie opiera się na zahamowaniu syntezy enzymu odpowiedzialnego za drażnienie receptorów bólowych i powstawanie obrzęków. Ketoprofen zmniejsza tę syntezę, czego skutkiem jest osłabienie bólu.

Kiedy można stosować Ketonal?

Ketonal łagodzi bóle o umiarkowanym natężeniu. Wśród przypadłości, na które może pomóc ten środek, wymienia się;

  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • schorzenia o charakterze zwyrodnieniowym różnego pochodzenia;
  • bóle stomatologiczne;
  • urazy mechaniczne;
  • bóle głowy różnego pochodzenia.

Ketonalu nie wolno stosować w ciąży, ponieważ przenika on przez łożysko i może spowodować nieprawidłowości w jej przebiegu. Lekarz może go podać ciężarnej tylko w przypadku szczególnych wskazań i nigdy w pierwszym trymestrze. Leku nie podaje się mamom karmiącym.

Dawkowanie Ketonalu

Ketonal jest silnym lekiem przeciwbólowym, stąd też zaleca się szczególną ostrożność w jego stosowaniu. Dawkowanie Ketonalu to nie więcej jak 3 tabletki na dobę, a zatem 1 tabletka co 8 godzin. Mowa tutaj o Ketonalu Active, który jest ogólnodostępny. W sprzedaży bez recepty nie ma bowiem dawki forte, która jest dwukrotnie mocniejsza. Tabletkę należy popić przynajmniej połową szklanki wody. Ketonal najlepiej zażywać podczas posiłku, ponieważ może on podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego.

Dawka maksymalna, biorąc pod uwagę Ketonal Active dostępny bez recepty, to 200 miligramów na dobę. Większa może być uznana za dawkę śmiertelną. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Interakcje Ketonalu z innymi lekami i skutki uboczne

Ketonal wchodzi w interakcje z wieloma lekami, dlatego przed jego zażyciem warto porozmawiać ze specjalistą na temat przyjmowanych na stałe środków. Substancji czynnej zawartej w leku nie powinno się łączyć z innymi lekami przeciwbólowymi, zwłaszcza należącymi do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Trzeba uważać również, gdy chory przyjmuje leki trombolityczne lub przeciwpłytkowe, ponieważ Ketonal może osłabiać lub nasilać ich działanie.

Ketonal, jak i inne leki z apteki o podobnym działaniu, może powodować skutki uboczne. Do najczęściej występujących zalicza się zmianę parametrów krwi. Producent wymienia również osłabienie, zawroty głowy oraz senność, która może wpływać na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Czy Ketonal jest bezpieczny?

Ketonal Active jest lekiem w 100% bezpiecznym. W innym wypadku nie byłby ogólnodostępny. Jego skutki uboczne i interakcje z innymi lekami mogą nieco przerażać, ale zostały one wymienione przez producenta wyłącznie w celach ostrożności. Wielu pacjentów ma tendencję do stosowania leków na zapas, co nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli współistnieją u niego inne choroby przewlekłe. Zachorowania lub zatrucia z powodu przyjmowania Ketonalu to bardzo rzadkie przypadki, lecz muszą one być ujęte w ulotce, ponieważ wymagają tego polskie przepisy. Lek Ketonal jest mocnym środkiem przeciwbólowym, dlatego warto zażywać go świadomie i zgodnie ze wskazaniami producenta.

Data aktualizacji: 01.07.2020,
Opublikowano: 01.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej