Katar u dziecka. Czy zawsze wymaga leczenia? 

Fot: Imgorthand / gettyimages.com

Katar - teoretycznie nie powinien być poważnym schorzeniem, jednak może utrudnić życie. Zwłaszcza u małego dziecka, które nie potrafi samodzielnie oczyścić nosa. Przewlekły katar jest uciążliwy, powoduje podrażnienia skóry wokół nosa, a także może spowodować inne problemy gardłem. Czy katar trzeba leczyć? 

Katar u małego dziecka zawsze wymaga uwagi rodzica. Niemowlęta nie są w stanie samodzielnie oczyścić nosa, a więc rodzice muszą odciągać im katar za pomocą gruszki lub specjalnego aspiratora. 

Warto także takie dziecko układać na brzuchu, żeby katar nie ściekał po gardle i nie podrażniał go. Małym dzieciom można także podawać sól fizjologiczną oraz specjalnie dla nich przeznaczone preparaty. Przykładowo u dzieci powyżej 2. roku życia można zastosować Otrivin dla dzieci, czyli aerozol do nosa, który łagodzi podrażnienia otworów nosowych u dziecka, ułatwiając oddychanie i poprawiając samopoczucie. Nawilża delikatną błonę śluzową nosa u dziecka.

Zobacz także: Cała prawda o katarze! Sprawdź swoją wiedzę i obal popularne mity

Więcej informacji

Aerozol Otrivin dla dzieci zawiera chlorowodorek ksylometazoliny, najpowszechniejszą substancję udrożniającą nos. Udrożnia nos, obkurczając naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, co zmniejsza obrzęk i rozszerza otwory nosowe. Ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych.

Jak ulżyć dziecku?

Większość leków jest przeznaczona dla dzieci od 3. miesiąca życia lub od 2. roku życia, ale lekarz może zalecić ich stosowanie wcześniej, jeśli są ku temu przesłanki.

Niestety małe dzieci przeziębiają się o wiele częściej ze względu na niewykształcony układ odpornościowy. Małemu dziecku należy zapewnić dużo wypoczynku, dużo płynów i ciepłych napojów, które zapewnią szybszy powrót do zdrowia.

Komfort dziecka zwiększy regularne wietrzenie mieszkania, a także odpowiednia pozycja snu. Dzieci, które mogą spać już na poduszce, powinny wypoczywać z lekko uniesioną głową lub na brzuchu (tyczy się to mniejszych dzieci). Maluszka nie wolno przegrzewać, nos można płukać dodatkowo solą fizjologiczną (najlepiej roztworem hipertonicznym).

Jeśli pojawia się gorączka można sięgnąć po leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen). Ich dawkowanie jest zależne od wieku i masy dziecka. Pamiętajmy jednak, że gorączka dziecka i pojawiający się kaszel są objawami, które kwalifikują się na wizytę u lekarza. 

Katar - jego kolor może świadczyć o...

... rodzaju choroby.

Wodnista i bezbarwna wydzielina z nosa zwykle sugeruje alergię, lub infekcję wirusową. Zielona lub żółtozielona wydzielina może świadczyć o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Ważne, aby pamiętać, że to czas trwania infekcji może wskazywać na jej rodzaj - wirusowe trwają do 10 dni, natomiast przedłużające się wskazują już na zakażenie bakteryjne.

Czy katar zawsze trzeba leczyć? Cóż, warto uważnie przyglądać się dziecku i zrobić wszystko, aby przynieść mu ulgę w chorobie, także przy katarze. Oczywiście katar bez pojawiających się innych objawów nie jest przeciwwskazaniem, aby dziecko zostawało w domu i nie wychodziło na dwór. Jednak jeśli pojawia się kaszel, dziecko powinien osłuchać pediatra.

Partnerem tematu jest Otrivin. 

Otrivin dla dzieci, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny (Xylometazolini hydrochloridum). Wskazania do stosowania: nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Otrivin dla dzieci ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin dla dzieci jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na ksylometazolinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podobnie jak w przypadku innych leków zwężających naczynia krwionośne, produktu Otrivin dla dzieci nie należy stosować u pacjentów po zabiegach chirurgicznych prowadzonych drogą przeznosową, np. przezklinowym usunięciu przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v.IX.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Data aktualizacji: 30.01.2020,
Opublikowano: 23.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej