Kaszak na plecach: przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Fot.: kei907/ stock.adobe.com

Kaszaki na plecach to kuliste guzki, wypełnione gęstą, żółtą substancją. Pojawiają się najczęściej u dorosłych między 30. a 40. rokiem życia. Istnieje wiele przyczyn powstawania kaszaków na plecach. Zmiany te bardzo często są mylone z ropniami.

Kaszak na plecach (z łac. atheroma) to powszechna nazwa cysty naskórkowej, zwanej także torbielą naskórkową lub torbielą łojową. Jest to często spotykana zmiana naskórna, która zazwyczaj sama ustępuje. Jeśli kaszak utrzymuje się przez dłuższy czas lub powoduje nieprzyjemne dolegliwości, należy udać się do lekarza.

Dlaczego na plecach powstają kaszaki?

Istnieje wiele przyczyn pojawiania się kaszaków na plecach. Zdaniem lekarzy do powstawania kaszaków dochodzi w wyniku uszkodzenia mieszka włosowego, które najczęściej jest skutkiem przerwania skóry na plecach (otarcia, rany chirurgicznej). Uszkodzenie może doprowadzić do zamknięcia mieszka włosowego, co jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania kaszaków na plecach. Jako kolejną można wskazać pękanie gruczołów łojowych w wyniku stanu zapalnego skóry i trądziku.

Pęknięcie gruczołu łojowego sprzyja zamknięciu mieszka włosowego, co stwarza realne zagrożenie powstania kaszaka na plecach. Istotną rolę w rozwoju kaszaków na plecach odgrywają ponadto: podłoże genetyczne, ciemna karnacja, nadmierne opalanie się, brak odpowiedniej higieny osobistej, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Tworzenie kaszaków na plecach jest spowodowane nadmierną proliferacją naskórka w obrębie warstwy skóry właściwej.

Jak rozpoznać kaszaki na plecach? Objawy

Kaszaki na plecach zawsze występują w obrębie mieszków włosowych oraz zaczopowanych gruczołów łojowych. Zazwyczaj są bezbolesnymi guzkami na skórze pleców, zlokalizowanymi w obrębie powłok skórnych oraz tkanki podskórnej. Często przybierają kolor cielisty, biały lub żółty. Zdarza się, że w okolicy kaszaków u osób o ciemnej karnacji zauważalna jest wzmożona pigmentacja. Z uwagi na miejsce, w którym występuje, kaszak może zostać bardzo szybko i w prosty sposób zakażony. Zainfekowany, zmienia kolor z jasnego na czerwony i staje się bolesny. Tego typu objawy mogą świadczyć o stanie zapalnym, którego nie można bagatelizować.

Przez wiele osób kaszaki na plecach są określane jako twarde guzki na skórze o jednolitej strukturze, mające różną wielkość. Z reguły są one kuliste, mogą nieznacznie przesuwać się podczas uciskania. Z czasem w zaczopowanych gruczołach łojowych gromadzą się złuszczone warstwy naskórka wraz z sebum. Wtedy dochodzi do rozrastania się kaszaków, część zmian pęka. Wydobywa się z nich żółta, tłuszczowo-komórkowa substancja o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Kaszak na plecach a ropień lub tłuszczak

Z uwagi na miejsce występowania kaszaka trudno samemu poprawnie zdiagnozować powstałą zmianę. O pomoc w rozpoznaniu można poprosić bliską osobę. Najbezpieczniej jest jednak skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy występuje znaczna bolesność w obrębie potencjalnego kaszaka. Niewykluczone, że zmiana ma zupełnie inny charakter, a nawet oznacza trwający proces nowotworowy.

Tłuszczak, podobnie jak kaszak, ma tendencję do powiększania się, lecz w większości przypadków jest miękki podczas ucisku i nigdy nie jest bolesny. Nie występuje także żaden wyciek ropny z wnętrza zmiany naskórnej. Równie często kaszak na plecach jest mylony z ropniem. Ponadto kaszaka nie należy mylić z nerwiakowłókniakiem, który jest zmianą o charakterze mnogim, nierzadko rozsianym. Nerwiakowłókniaki w odróżnieniu od kaszaków są zawsze twarde.

Leczenie kaszaków na plecach

Najskuteczniejszą metodą leczenia kaszaków na plecach (zwłaszcza dużych zmian) jest ich chirurgiczne wycinanie, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka nawracania. Mniejsze zmiany można nacinać i drenować, jednak metoda ta cechuje się dużym ryzykiem nawracania zmian. Kaszaka na plecach można także usunąć poprzez wymrożenie, czyli krioterapię. Zabieg polega na kilkukrotnym zamrożeniu oraz rozmrożeniu chorego miejsca, co wpływa destrukcyjnie na patologiczne tkanki. Krioterapia jest szczególnie polecana osobom ceniącym nieinwazyjne metody leczenia.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Bibliografia

1. Fibak J., Chirurgia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.

2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

3. Kaszuba A. (red.), Leczenie chorób skóry, Urban & Partner, Wrocław 2009.

4. Kokot F., Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Data aktualizacji: 29.12.2017,
Opublikowano: 29.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej