Kamica nerkowa – charakterystyka, przyczyny, objawy i profilaktyka 

Fot: Drobot Dean / fotolia.com

Kamica nerkowa to choroba układu moczowego, której objawem jest odkładanie się w nerkach złogów osadu zbędnych produktów przemiany materii, popularnie zwanych kamieniami. Kamica może mieć przebieg bezobjawowy, częściej jednak u pacjentów pojawia się bolesna kolka nerkowa.

Nerki spełniają ważne zadanie w organizmie: ich funkcją jest filtracja krwi, czyli oczyszczanie jej z substancji szkodliwych lub trujących. Zbędne produkty przemiany materii wraz z moczem są następnie wydalane z organizmu. 

Czasem jednak ilość substancji szkodliwych jest zbyt duża i przekracza tzw. próg rozpuszczalności w organizmie. W takiej sytuacji dochodzi do tworzenia się osadów, które gromadzą się na dnie kielicha nerkowego. 

U osoby zdrowej osady te ulegają z reguły samoistnemu rozpuszczeniu i są usuwane z organizmu przewodami moczowymi. Czasem jednak zdarza się, że nadmiar osadu nie ulega rozkruszeniu, a jego cząsteczki stają się jądrem przyszłych kamieni nerkowych. 

Wokół początkowo niewielkich porcji osadu gromadzi się wówczas coraz więcej materiału, powodując rozrost kamieni. Niekiedy konieczne może okazać się leczenie operacyjne.

Zobacz też: Ból nerek - objaw kamicy

Kamica nerkowa: 4 rodzaje choroby

Kamica nerkowa to choroba, która znacznie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Statystycznie zazwyczaj dotyczy ona pacjentów w wieku średnim: ok. 30.–50. roku życia. 

Kamica nerkowa jest także często spotykanym schorzeniem kobiet w ciąży. W tym okresie bowiem może dochodzić do zastoju moczu w organizmie, a także zwiększa się podatność na bakteryjne infekcje układu moczowo-płciowego (np. zapalenie pęcherza). 

Czynniki te sprzyjają rozwojowi kamicy, ponieważ znajdujące się w moczu bakterie nadają mu odczyn zasadowy. To zaś przyspiesza proces wytrącania się soli wapnia, niezbędnych do powstania kamieni. 

W moczu osoby zdrowej istnieją ponadto naturalne substancje, których zadaniem jest niedopuszczenie do powstawania osadów (tzw. inhibitory). Z różnych przyczyn mogą one jednak nie spełniać swoich funkcji prawidłowo.

Ze względu na rodzaj substancji budulcowych kamieni możemy wyróżnić jej następujące rodzaje:

  • kamica szczawianowa (kamienie zbudowane ze szczawianu);
  • kamica moczanowa (kamienie zbudowane z kwasu moczowego)
  • kamica fosforanowa (kamienie zbudowane z fosforanu wapnia);
  • kamica cystowa (przyczyną jej powstawania są cysty w nerkach).

Jak zadbać o nerki? Zobaczcie:

    Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

    Jakie są przyczyny kamicy nerkowej?

    Bezpośrednia przyczyna powstawania kamicy nie jest znana. Nie sposób dokładnie wytłumaczyć, dlaczego jedne osoby mają tendencję do odkładania się kamieni, a inne nie. Można jednak wyróżnić następujące czynniki wpływające na wzrost ryzyka zachorowania:

    • odwodnienie (przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, przebywanie w gorącym klimacie, przegrzanie organizmu itp.);
    • nieprawidłowy skład moczu (zwłaszcza podwyższone stężenie kwasu moczowego, fosforanów, szczawianów itp.);
    • skłonność do nawracających infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych w obrębie układu moczowo-płciowego;
    • niektóre choroby nerek;
    • stosowanie niektórych leków (zwłaszcza substancji z dużą dawką wapnia, witaminy C lub D);
    • długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, unieruchomienie;
    • długotrwałe powstrzymywanie moczu (zastój moczu);
    • przypadki występowania kamicy nerkowej w rodzinie.

    Na rozwój kamicy wpływają także czynniki genetyczne. Istnieje również bardzo duże prawdopodobieństwo (do 50%), że kamienie wystąpią ponownie u osoby, która już wcześniej leczyła się na kamicę.

    Kamica nerkowa: objawy

    Kamica nerkowa może mieć przebieg bezobjawowy, wówczas osoba chora dowiaduje się o niej z reguły przypadkowo, np. podczas badania ultrasonograficznego (USG), wykonywanego w celu zdiagnozowania innych schorzeń. Kamienie zaczynają dawać dolegliwości bólowe, dopiero gdy próbują uwolnić się z wnętrza kielicha nerkowego do przewodu moczowego. Powodują wówczas zablokowanie moczu, silny ból oraz obrzęk nerki.

    Zobacz też: Objaw Goldframa w schorzeniach nerek

    Do najbardziej rozpoznawalnych objawów kamicy nerkowej należą:

    • ataki kolki nerkowej (silny ból z okolicy brzucha lub boku);
    • parcie na mocz, częste oddawanie bardzo małych ilości moczu; utrudnione lub uniemożliwione oddawanie moczu;
    • nudności, wymioty;
    • osłabienie, uczucie niepokoju, bladość;
    • gorączka, dreszcze, spadki ciśnienia tętniczego, możliwe omdlenia;
    • zmiana zabarwienia moczu: krwiomocz.

    Kolka nerkowa daje na tyle silne dolegliwości bólowe, że na ogół trudno je wytrzymać – niezbędne jest wezwanie pomocy medycznej lub natychmiastowe zgłoszenie się na izbę przyjęć i zażycie specjalistycznych leków uśmierzających ból. Kolka nerkowa ma jednak tendencję do nawracania.

    Diagnoza i leczenie kamicy nerkowej

    Nawet 70% zachorowań na kamicę można wyleczyć farmakologicznie. W rzadkich przypadkach zaawansowanej postaci choroby niezbędne jest operacyjne usunięcie kamieni. Istnieją także mniej inwazyjne metody leczenia, które polegają na rozdrabnianiu kamieni wewnątrz organizmu, a następnie usuwaniu ich. 

    Jak wygląda operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym? Zobaczcie:

    Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

    Zobacz też: Scyntygrafia nerek - na czym polega?

    Do tego typu metod należy między innymi tzw. litotrypsja przezustrojowa – zabieg polegający na rozbiciu kamienia przy użyciu tzw. fali wstrząsowej. Wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Rozbity kamień jest następnie w sposób naturalny wydalany przez organizm z moczem. U chorych z kamicą nerkową zalecana jest ponadto odpowiednia dieta oraz codzienne przyjmowanie dużej ilości płynów: ok. 2,5 l na dobę.

    Data aktualizacji: 15.12.2018,
    Opublikowano: 05.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (3)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany

    Mariusz 09.05.2019r.

    A wiecie moze gdzie moge przebadac kamienie nerkowe tak zeby ulozyc sobie pod to diete konkretna?

    Kleo 29.05.2018r.

    Ważne, żeby preparat miał pnącza perzu, łuski cebuli, kozieradkę, liście brzozy. To są rośliny o sprawdzonym działaniu, najlepiej oczywiście działają ich mieszanki.

    Agniecha 31.01.2018r.

    U mnie moja babcia, rodzice i ja mam problemy z nerkami. Miałam 2 nawroty kamicy nerkowej, więc teraz dbam o profilaktykę :) zmieniłam dietę, ograniczyłam sól i piję fitolizynę w paście (rozpuszczalną). Nie ma co prawda mojego ulubionego smaku ;) ale jest mega skuteczna i dzięki niej nawet złogów małego piasku już nie mam.

    Zobacz wszystkie 3 komentarzy
    Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

    W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

    Czytaj więcej
    Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

    Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

    Czytaj więcej
    Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

    Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

    Czytaj więcej
    Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

    Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

    Czytaj więcej
    Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

    Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

    Czytaj więcej
    Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

    Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

    Czytaj więcej
    AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

    AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

    Czytaj więcej
    Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

    Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

    Czytaj więcej
    Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

    Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

    Czytaj więcej
    Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

    W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

    Czytaj więcej