Jod w ciąży – dla zdrowej pracy tarczycy mamy i rozwoju mózgu dziecka

Kathrin Ziegler/getty images

Ciąża to czas w życiu kobiety, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, szczególnie na minerały. Są one niezbędne do właściwego rozwoju płodu i funkcjonowania mamy. Należy do nich jod – w ciąży odpowiada za produkcję hormonów tarczycy i tworzenie się mózgu.

Na całym świecie nawet 1,8 miliarda osób ma zbyt mało jodu w diecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dodawanie jodu do soli, aby uzupełniać te globalne braki. Suplementacja jodu w ciąży jest również medycznie uzasadniona – jest on bardzo potrzebny zarówno przyszłej mamie, jak i płodowi.

Jod a ciąża – dlaczego jest potrzebny?

Ciąża to stan, który zmienia wiele procesów chemicznych w organizmie w taki sposób, aby umożliwić prawidłowy rozwój płodu. Tarczyca zaczyna pracować na zwiększonych obrotach – o 50% zwiększa produkcję tyroksyny, a to właśnie jod odżywia i stymuluje tarczycę do jej produkcji. Tyroksyna jest potrzebna do prawidłowej pracy tarczycy matki oraz zapewnienia odpowiedniego rozwoju tego organu u płodu. Transportowana jest do łożyska, aby dziecko na późniejszym etapie ciąży mogło samodzielnie wytwarzać hormony tarczycy. Zauważono również, że zwiększa się wydalanie tyroksyny z moczem matki. Jod w ciąży jest bardzo ważny na jej początku, ponieważ tyroksyna całkowicie odpowiada za rozwój układu nerwowego i mózgu płodu. Niedobór jodu w ciąży wywołuje hipotyroksynemię, która dla płodu skutkować będzie opóźnieniem umysłowym i zaburzeniami neurologicznymi.

Na temat wpływu jodu na ciążę przeprowadzono wiele badań. W większości z nich zauważono, że suplementacja jodu w ciąży i przed nią ma bardzo korzystny wpływ na rozwój neuropsychologiczny dziecka. W krajach dotkniętych niedoborami jodu w diecie (⅔ krajów Europy Zachodniej i Środkowej) przyjmowanie jodu znacznie ograniczyło lub całkowicie wyeliminowało ryzyko opóźnionego rozwoju umysłowego. Co więcej, suplementacja jodu u wszystkich kobiet w ciąży z państw dotkniętych niedoborami jodu jest uzasadniona, ponieważ korzyści z niej znacznie przewyższają ewentualne ryzyko.

W Polsce jeszcze przed II wojną światową zauważono, jak bardzo potrzebny jest jod przyszłym mamom. Zapobiegawczo zaczęto jodować sól, a od 1997 roku zobligowano do tego wszystkich jej producentów. Polska jest obecnie jednym z niewielu krajów europejskich, gdzie nie występuje duży problem z niedoborami jodu.

Ile jodu w ciąży jest potrzebne?

Dobowe zapotrzebowanie na jod w ciąży wynosi 250 µg, a dla kobiety karmiącej jest to aż 290 µg lub więcej. Taką ilość bardzo trudno jest dostarczyć w diecie, nawet pomimo spożywania soli jodowanej. Lekarze zalecają więc suplementację jodu w ilości 150 µg na dobę, najlepiej jeszcze przed planowanym zapłodnieniem. Takie postępowanie umożliwia zgromadzenie odpowiednich zapasów, które będą bardzo potrzebne w pierwszych tygodniach ciąży.

A co jeśli wystąpi nadmiar jodu w ciąży? Wykryto związek nadmiaru jodu w organizmie matki z chorobami, takimi jak Hashimoto, rak tarczycy czy jej nadczynność. U płodu wysokie stężenie jodu może wywołać niedoczynność tarczycy. WHO podaje, że nadmierne spożycie jodu wynosi 500 µg, w USA zaś górna granica normy to 1100 µg. Po przebadaniu grupy kobiet, które przyjmowały dawki 300 µg jodu na dobę w ciąży, nie zauważono oznak niepożądanych. Powszechnie lekarze są więc przekonani, że dawka suplementacyjna 150 µg jest całkowicie bezpieczna. Warto wyjaśnić również, jak wygląda suplementacja jodu w ciąży przy chorobie Hashimoto. Ze względu na dobro płodu, dawka 150 µg na dobę jest nadal zalecana, pomimo że jod nasila procesu immunologiczne. Nasilenie niedoczynności tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto wyrównywane jest lekami.

Jod w ciąży – brać czy nie?

Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Jeśli już wcześniej w badaniach laboratoryjnych pojawiały się niedobory jodu, jego suplementacja jest jak najbardziej wskazana, nawet w większych ilościach niż ogólnie zalecane. Dokładną dawkę wskaże lekarz. Przy chorobach tarczycy w ciąży dodatkowe przyjmowanie jodu musi być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, endokrynologiem, pod którego opieką znajduje się przyszła mama. Kobiety niemające problemów z tarczycą ani te, które nie wykazywały wcześniej niedoboru lub nadmiaru jodu, mogą przyjmować go w ilości zalecanej, a więc 150 µg na dobę. Chcąc być ostrożnym, warto wykonać badanie laboratoryjne na poziom jodu we krwi przy okazji standardowych badań ciążowych.

Od kiedy suplementować jod w ciąży? Najlepiej jest robić to jeszcze przed planowanym zapłodnieniem i przyjmować go razem z kwasem foliowym. Jeśli jednak ciąża jest już stwierdzona, suplementację można zacząć w dowolnym momencie – im wcześniej, tym lepiej.

Bibliografia:

1. Postępowanie w chorobach tarczycy u kobiet w ciąży, Zespół Ekspertów ds. Opieki Tyreologicznej w Ciąży, „Endokrynologia Polska” 2011, t. 62, nr 4, ISSN 0423–104X, s. 362–381.

2. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat selektywnej suplementacji kobiet ciężarnych w zakresie witamin i mikroelementów dotyczące suplementów diety Selecta Pregna 1 oraz Selecta Pregna 2, „Ginekologia Polska” 2013, nr 9, s. 119.

Zobacz film: Co wpływa na płodność?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 27.07.2020,
Opublikowano: 27.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej