Joanna Krupa o zamrożeniu swoich komórek jajowych

Zobacz film: Joanna Krupa o zamrożeniu swoich komórek jajowych. Źródło: 36,6

Joanna Kupa nie ukrywa, że zdecydowała się na zabieg i zamrożenie swoich komórek jajowych. 

Modelka nie jest jeszcze gotowa na ciążę, ale nie wyklucza jej w przyszłości i nie chce żałować, że już za późno na macierzyństwo. Jak sama mówi, zdecydowała się na zamrożenie komórek jajowych, bo miała dość życia pod presją czasu. Teraz jest spokojna, a rodzina przestała naciskać na to, by zaszła w ciążę.

Krupa zamroziła 15 komórek, chciałaby mieć dwoje dzieci, chłopca i dziewczynkę. Nie planuje jednak oddać pozostałych komórek. Nie wiadomo jeszcze, ile z nich wykorzysta.

Czułabym się dziwnie, to jednak część mnie, to byłoby moje dziecko po części.

Na czym polega zabieg zamrożenia komórek jajowych?

Zabieg pobrania komórek jajowych rozpoczyna się od stymulacji hormonalnej pacjentki. Zastrzyki hormonalne wykonuje się poprzez punkcję jajnika w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu podczas zabiegu można pobrać od kilku do kilkunastu komórek jajowych.

Komórki jajowe po pobraniu pozbawiane są wody, a następnie zamrażane w ciekłym azocie, w temperaturze -200 stopni Celsjusza.

Zamrożone jajeczka a macierzyństwo

Nie z każdego zamrożonego jajeczka urodzi się dziecko. Dużo większe szanse mają zamrożone zapłodnione komórki jajowe, ale mało par decyduje się na taki zabieg. Szanse na zapłodnienie zamrożonego jajeczka to od 3 do 5 procent, przewagę mają kobiety młodsze.

Zobacz także: Dni płodne i niepłodne - jak obliczyć? Objawy, kalkulator i kalendarz

Cena zamrożenia komórek jajowych

W Polsce zabieg pobrania komórek jajowych i ich zamrożenia to koszt około 6 tysięcy złotych. Do tego dochodzi roczna opłata, zwykle kilkaset złotych, za przechowywanie jajeczek.

Data aktualizacji: 19.12.2017,
Opublikowano: 13.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej