Każdy ma prawo do świeżego powietrza i nieskażonego środowiska, takie uzasadnienie wyroku podał sąd. Ministerstwo Środowiska ma zamiar odwołać się od wyroku, który nakazuje przekazanie 35 tys. złotych ze Skarbu Państwa na cele charytatywne. Jak twierdzi Aleksander Brzózka, rzecznik MŚ, smog nie jest zjawiskiem, które zwalczyć można w ciągu jednego roku. Dodał, że program walki ze smogiem jest - "Czyste Powietrze". Faktycznie - jest i to całkiem ambitny - zakłada on likwidację 3 milionów pieców przez 10 lat, tymczasem do tej pory rozpatrzono zaledwie 20 tys. wniosków.
Wygląda na to, że przed Ministerstwem Środowiska kolejne procesy - obecnie do sądu trafił zbiorowy pozew, pod którym cały czas podpisują się kolejne osoby, które nie zgadzają się na życie w zadymionym środowisku. Pozew dotyczy niewystarczających działań polskiego państwa w walce ze smogiem.
Więcej na ten temat znajdziecie na TVN24: Smog w Warszawie. Jerzy Stuhr wygrał proces sądowy
Jerzy Stuhr, dziennikarz Mariusz Szczygieł i tłumacz Tomasz Sadlik to nie pierwsze osoby, które wygrały ws. smogu. Wcześniej państwo pozwała Grażyna Wolszczak i wygrała. Więcej informacji znajdziecie tutaj: Pozew za smog. Skarb Państwa musi zapłacić - Grażyna Wolszczak wygrała w sądzie
Jak smog wpływa na zdrowie?
Smog jest cichym zabójcą - zawiera on pyły PM2,5 oraz PM10, które działają bardzo negatywnie na organizm, doprowadzając nawet do rozwoju nowotworów. Smog sprawia, że czy tego chcemy czy nie, jesteśmy palaczami - mieszkańcy Krakowa mogą "palić" nawet 7 papierosów dziennie! Przez to rozwijają się nowotwory płuc, także u osób, które nigdy nie paliły. Ale po kolei.
Pyły PM10 zatrzymują się w płucach i oddziałują tylko na drogi oddechowe. Ich obecność w drogach oddechowych może powodować kaszel, zadyszkę, a także problemy z oddychaniem. Mogą także zaostrzyć przebieg astmy czy alergii. Zdarza się, że smog podrażnia oczy i wywołuje zapalenie spojówek.Pyły PM2,5 są tak małe, że z pęcherzyków płucnych przenikają do krwi i infekują cały organizm. Mało tego! W składzie smogu znajdziemy także benzoapiren, metale ciężkie dioksyny i furany.
Warto wiedzieć: Czy zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do uszkodzenia mózgu u dzieci w okresie prenatalnym
Kto odpowiada za tak dramatyczne powietrze w Polsce? Niestety bardzo długo nie było regulacji prawnych dotyczących materiału grzewczego oraz jakości pieców grzewczych. Za smog odpowiada niska emisja, czyli niewłaściwe ogrzewanie. Palenie śmieci, palenie mułem i miałem węglowym, a także spaliny samochodowe, pył ze starych klocków hamulcowych, przemysł. Obecnie wprowadzony program "Czyste powietrze" zakłada, że stare piecie, tak zwane kopciuchy, zostaną zastąpione nowymi, bardziej ekologicznymi. Obowiązuje także zakaz palenia śmieci i każdy z nas ma obowiązek zgłosić, jeśli taki proceder zauważy.
Więcej na temat smogu: Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles
Czy smog występuje tylko zimą? Otóż nie. Sprawdźcie na filmie: