Jakie są skuteczne wcierki na porost i wypadanie włosów? Efekty stosowania wcierek

Fot. H Jones / Getty Images

Wcierki do włosów to rodzaj odżywki o wodnistej konsystencji, której nie nakłada się na włosy, a wmasowuje w skórę głowy. W drogeriach i aptekach dostępny jest szeroki wybór wcierek na porost i wypadanie włosów. Można je też przygotować samodzielnie w domu, wykorzystując naturalne produkty.

Zadbane włosy w znaczący sposób rzutują na atrakcyjność fizyczną. Zły stan bądź utrata włosów stanowią często spotykany problemem o znaczeniu zarówno estetycznym, jak i psychologicznym (pogorszenie samooceny i spadek pewności siebie, które mogą wpływać na relacje międzyludzkie). Poprawę kondycji włosów uzyskać można, stosując rozmaite środki pielęgnacyjne. Pozytywne działanie wykazują zarówno kupione, jak i domowe wcierki na porost włosów czy przeciw ich wypadaniu.

Czym są wcierki do włosów?

Wcierki do włosów są rodzajem silnie skoncentrowanej odżywki, która posiada wodnistą konsystencję. Dostępne są w przeznaczonych do kilkukrotnego użytku butelkach lub jednorazowych ampułkach. W odróżnieniu od większości preparatów do pielęgnacji włosów wcierek nie aplikuje się na całą długość włosa. Stosuje się je wyłącznie na skórę głowy, delikatnie wmasowując. Głównym przeznaczeniem wcierek jest łagodzenie wypadania i wspomaganie porostu włosów.

Systematyczne stosowanie wcierki na wypadanie i porost włosów zapewnia szybkie uzyskanie pozytywnego efektu, ponieważ produkt ten odżywia włosy od wewnątrz dzięki działaniu zawartych w nim minerałów, witamin lub wyciągów roślinnych na cebulkę włosa.

Polecamy: Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn

Zobacz także, jak można poprawić i przyspieszyć wzrost włosów:

Zobacz film: Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody

Efekty stosowania wcierek do włosów

Wcierki na porost włosów, ze względu na swój bogaty skład, zapewniają doskonały efekt odżywienia i regeneracji. Aplikowanie produktu poprzez wmasowywanie pobudza ukrwienie skóry głowy, co pozwala na odżywienie i dotlenienie cebulek włosów. Dodatkowo stymuluje metabolizm, wydłuża cykl życiowy włosa, łagodzi podrażnienia i pobudza wzrost cebulek włosowych. Włosy rzadziej wypadają, a porost nowych nabiera intensywności, przez co stają się gęstsze, grubsze i odporniejsze na niekorzystne działanie warunków środowiskowych. Znacznie słabiej się przetłuszczają (wcierki regulują produkcję sebum), zostają uniesione, a także zwiększa się ich sprężystość. Ponadto wiele preparatów zapewnia redukcję świądu i łuszczenia oraz nawilżenie skóry głowy.

Jak powinno się stosować wcierki do włosów?

W zależności od składu wcierki stosuje się przed myciem włosów (lekkie, oparte na ziołach) lub po nim (oleiste). W tym drugim przypadku wcierkę utrzymuje się na głowie zazwyczaj przez około godziny, a następnie spłukuje i myje włosy. Kwestia jej nakładania pozostawia wiele możliwości. Produkt aplikuje się bezpośrednio opuszkami palców lub przy użyciu wacików kosmetycznych, atomizerów, strzykawki, pipety czy innych aplikatorów. Preparat rozprowadza się na przedziałku, stopniowo odsuwa kolejne partie włosów, tworząc kolejne przedziałki, i powtarza aplikację.

Zobacz jak dbać o włosy, aby były piękne:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie wybrać wcierki na porost włosów?

Preparaty do wcierania na wypadanie i porost włosów powinny zawierać ekstrakt z prawoślazu, żeń-szenia, liści drzewa herbacianego, algi brązowej, nagietka, rumianku, sezamu, szałwii, łopianu lub pokrzywy. Korzystne działanie wykazują też te posiadające w składzie olejek z melisy, kolendry, awokado, owoców dzikiej róży, cytryńca chińskiego oraz rozmarynowy, tymiankowy lub rycynowy.

Domowe wcierki na wypadanie włosów

Wcierki na porost włosów można przygotować samodzielnie w domu. Opierają się one na naturalnych składnikach.

Na szybszy porost włosów doskonale sprawdza się wcierka z kozieradką. Jest ona znana też jako koniczyna grecka, greckie sianko lub boża trawka i jest powszechnie występującą w Polsce rośliną zielną. Jest bogatym źródłem selenu, krzemu, magnezu, potasu i żelaza. Nasiona kozieradki dostępne są w aptece i sklepie zielarskim. Opakowanie 100 g kosztuje około 4 zł. Łyżkę stołową nasion kozieradki zalewa się ¾ szklanki wrzącej wody, po czym odstawia pod przykryciem do zaparzenia i wystygnięcia. Niemalże wszystkie ziarna kozieradki opadają na dno, dlatego przecedzanie naparu nie zawsze jest konieczne. Napar ma żółty kolor i intensywny zapach, przypominający nieco przyprawę curry. Płyn najlepiej jest nakładać na skórę codziennie, po myciu włosów lub na godzinę przed nim. Kurację z kozieradką można prowadzić przez 3 tygodnie, nawet kilka razy w roku.

Kolejną propozycją jest wcierka na wypadanie włosów z mięty pieprzowej, pokrzywy, szałwii, skrzypu polnego i łopianu oraz kawy i cebuli. Przygotowuje się mieszankę ziołową sporządzoną z wymienionych wyżej ziół (po łyżce każde), którą zalewa się szklanką wrzącej wody. W kolejnej szklance zaparza się kawę z 3 łyżeczek, a cebulę kroi się drobno lub ściera na tarce, zalewa 2 łyżeczkami ciepłej wody i odstawia do puszczenia soku. Następnie przecedza się wszystkie mikstury, czyli napar ziołowy, kawę i cebulę, po czym miesza ze sobą. Tak przygotowana wcierka powinna być stosowana kilka razy w tygodniu przed myciem włosów.

Inną znaną domową wcierką na porost włosów jest wcierka z pokrzywy i skrzypu polnego. Najpierw przygotowuje się mieszkankę z jednej czubatej łyżki skrzypu i pokrzywy, którą zalewa się szklanką gorącej wody i odstawia pod przykryciem do ostudzenia. Po odcedzeniu wcierka jest gotowa do stosowania raz dziennie, najlepiej na umyte i lekko wysuszone włosy. Korzystne działanie daje też wcierka z cebuli. Jedną dużą główkę cebuli ściera się na tarce na małych oczkach, a następnie wyciska z niej sok, który wsmarowuje się w skórę głowy na około godziny przed myciem. Popularnością cieszą się także wcierka z kawy, czosnku, aloesu i czarnej rzepy.

Bibliografia:

1. Styczeń P., Jak dbać o włosy?, „Pharmaceutical Representative Polska”, 2016, 2, s. 48-50.

2. Kołomycew A., Jak dbać o włosy?, Gliwice, Helion, 2015.

Opublikowano: 31.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej