Jakie są przyczyny pękającej skóry na dłoniach?

Fot. Cunaplus_M.Faba / Getty Images

Problemy z pękająca skórą na dłoniach i palcach pojawiają się głównie jesienią i zimą, gdy skóra jest przesuszona z powodu panujących na zewnątrz temperatur. Nie jest to jednak jedyny powód powstawania bolesnych podrażnień. Kłopoty z naskórkiem mogą być także objawem chorób dermatologicznych lub reakcji alergicznej na tle pokarmowym związanej z nietolerancją glutenu.

Sucha pękająca skóra na dłoniach to zjawisko bolesne i mało estetyczne. Przywrócenie dłoniom właściwego wyglądu wymaga długotrwałej pielęgnacji i wyeliminowania czynników, które mogą mieć wpływ na podrażnienia. Przed rozpoczęciem kuracji warto poznać przyczyny problemów z pękającą skórą dłoni.

Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny

Do pojawiania się pękającej skóry na dłoniach przyczynia się wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Ponieważ objawy tego bolesnego defektu nasilają się głównie jesienią i zimą, za najczęstszą przyczynę uważa się zmiany temperatur.

Chłodne powietrze ma szkodliwe działanie na naskórek, ponieważ przesusza go, co skutkuje pękaniem i pojawianiem się bolesnych ranek. W takich sytuacjach nawet założenie rękawiczek wiąże się z dyskomfortem. Podobnie wygląda to przy odmrożeniach, których skutkiem jest pękająca skóra na dłoniach do krwi. Wygląda to nie tylko nieestetycznie, lecz jest również niebezpieczne. Rany na dłoniach stanowią idealną pożywkę dla bakterii, a w przypadku zakażenia konieczne jest długotrwałe leczenie.

Sucha pękająca skóra na dłoniach pojawia się także na skutek ich długotrwałego kontaktu z wodą lub substancjami o działaniu drażniącym i nieużywania środków pielęgnacyjnych. Wysuszona skóra swędzi, a drapanie tylko nasila uszkodzenia.

Ogromny wpływ na wygląd dłoni mają choroby dermatologiczne, takie jak egzema, łuszczyca albo atopowe zapalenie skóry. Chorzy na te schorzenia wymagają specjalistycznego leczenia i odpowiedniej pielęgnacji, która będzie zapobiegać pękaniu naskórka. Terapii farmakologicznej doustnej i miejscowej wymaga również grzybica oraz alergia (np. pokarmowa). Przyczyna uszkodzeń naskórka często jest upatrywana przez lekarzy w nietolerancji glutenu.

Niewłaściwie zbilansowana dieta to także czynnik, który przyczynia się do tego, że pojawia się pękająca skóra na dłoniach. Brak witamin, a w szczególności witaminy A, skutkuje zwiększoną podatnością skóry na uszkodzenia.

Polecamy: Suche skórki wokół paznokci. Jak o nie dbać?

Zobacz film i sprawdź jak dbać o skórę dłoni:

Zobacz film: Jak dbać o skórę dłoni? Źródło: Stylowy Magazyn 

Pękająca skóra na dłoniach i palcach – jak o nią dbać?

Pękająca skóra na dłoniach i palcach wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jej celem jest nawilżenie i natłuszczenie skóry, które będzie stanowiło barierę ochronną dla wszelkiego rodzaju uszkodzeń. Osoby borykające się z problemem pękającej skóry powinny w miarę możliwości wyeliminować czynniki mające wpływ na podrażnienia.

Środki zapobiegawcze, które pozwolą uniknąć podrażnień:

  • zakładanie rękawic ochronnych podczas kontaktu z substancjami o działaniu drażniącym,
  • stosowanie delikatnych preparatów myjących zamiast mydeł,
  • używanie kosmetyków dla alergików, np. emolientów o działaniu natłuszczającym, kosmetyków bez dodatku alkoholu,
  • smarowanie dłoni kremem o działaniu nawilżającym lub natłuszczającym każdorazowo po kontakcie z wodą (bardzo dobrym kosmetykiem natłuszczającym jest maść z witaminą A, która natłuszcza i regeneruje naskórek)

Przy problemach ze skórą warto wspomagać się suplementacją. W aptekach jest szereg preparatów witaminowych, które mogą być pomocne w regeneracji skóry.

Polecamy: Suche dłonie – sprawdzone domowe sposoby

Pękająca skóra na dłoniach – zabiegi kosmetyczne

Pękającą skórę na dłoniach warto poddawać okresowym zabiegom kosmetycznym. Nowoczesne metody pielęgnacji oferowane przez salony kosmetyczne są bardzo skuteczne. Niektóre kosmetyki (np. złuszczające peelingi) można przygotować samodzielnie. Usuwanie zrogowaciałego naskórka umożliwia regenerację skóry i pozwala wniknąć głębiej leczniczym substancjom aktywnym.

Do sporządzenia peelingu nie potrzeba wielu składników. Wystarczy 1 łyżka brązowego cukru, 1 łyżka oliwy z oliwek i odrobina soku z cytryny. Stworzony w ten sposób peeling nie tylko złuszczy martwy naskórek, ale też rozjaśni przebarwienia. W łagodzeniu podrażnień pomocne mogą się okazać maseczki z siemienia lnianego lub z ziemniaków.

Wykonywane okazjonalnie zabiegi kosmetyczne mogą się okazać niewystarczające, żeby wyeliminować całkowicie pękanie skóry na dłoniach. Żeby uzyskać dobre efekty, potrzeba codziennej regularnej pielęgnacji i wyeliminowania czynników, które mogą mieć wpływ na podrażnienia.

Smarowanie rąk kremem po każdym kontakcie z wodą musi stać się nawykiem. Krem powinien zawierać witaminy A i E oraz prowitaminę B5, która wspomaga odbudowę komórek naskórka i ma działanie łagodzące. Dobrym wyborem będą też kosmetyki, które działają uszczelniająco i odbudowująco na profil hydrolipidowy skóry, takie jak emolienty, preparaty zawierające mocznik oraz oleje.

Bibliografia:

A.D. Perry, J.P. Trafeli, Zapalenie skóry rąk: etiologia, rozpoznanie i leczenie, „Dermatologia po Dyplomie” 2010; 1(2), s. 9–17.

Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 25.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej