Jakie są podstawowe kształty twarzy? Kształt twarzy a dobór fryzury i ubioru

Fot. Klaus Vedfelt / Getty Images

Kształt twarzy to jeden z głównych czynników branych pod uwagę podczas doboru fryzury, makijażu, garderoby czy oprawek do okularów. Twarz może mieć kształt owalny, trójkątny, kwadratowy, okrągły. Dość często występują też formy mieszane, łączące cechy kilku powyższych.

Każdy człowiek ma niepowtarzalny wygląd zewnętrzny, w tym też charakterystyczny dla siebie kształt twarzy. Zdaniem stylistów twarz idealna powinna mieć owalny i lekko wydłużony kształt. Jednakże najczęściej spotykanym kształtem twarzy jest czworokąt lub twarz mieszana. Żeby uwidocznić mocne strony wyglądu zewnętrznego, a zwłaszcza twarzy, warto skorzystać z pomocy specjalistów, w tym fryzjera i stylisty. Technika analizowania kształtu twarzy i dobierania do niego fryzury najlepiej pasującej to tzw. visagism, który opracowany został przez Claude’a Juillarna.

W jaki sposób sprawdzić kształt twarzy?

Żeby określić, jaki ma się kształt twarzy, należy zaczesać gładko do tyłu włosy i patrzeć w lustro umieszczone na wprost oczu. W innym wypadku proporcje mogą zostać zaburzone. Kredką do oczu lub innym zmywalnym pisakiem należy narysować kontur swojej twarzy na powierzchni lustra. Na tej podstawie łatwo ocenia się, jaki kształt ma twarz.

Jakie są zasadnicze kształty twarzy?

Rozróżnia się cztery zasadnicze kształty twarzy: owalny, trójkątny, czworokątny, okrągły. Często jednak twarz nie spełnia konkretnych warunków, które pozwalają jednoznacznie określić jej kształt. Stąd też większość ludzi ma mieszany kształt twarzy.

W najbardziej pożądanym kształcie twarzy, tj. owalnym, najszersze miejsce stanowią kości policzkowe. Dolna część twarzy jest dłuższa od górnej. Twarz zaokrągla się w kierunku podbródka i czoła. Cechuje się łatwą do interpretowania mimiką i wyraźnymi rysami. Osoby o owalnej twarzy mają lekko okrągły podbródek i owalną linię porostu włosów.

Twarz trójkątna charakteryzuje się prostokątnym i szerokim czołem, które jest jej najszerszą częścią. Dość często u posiadaczy tego kształtu twarzy uwidaczniają się zakola. Dodatkowo mają oni wysoko osadzone kości policzkowe, a nierzadko też małe oczy, wąskie wargi, szerokie usta. Najwęższą część twarzy stanowi podbródek, który jest zaostrzony. Wysokość twarzy jest nieco większa od szerokości. Linia porostu włosów jest prosta lub w postaci serca.

Kolejnym przykładem kształtu twarzy jest czworokąt. Typowe są dla niego mocno kanciasta szczęka, duże oczy, pełne usta o zaokrąglonej, dolnej wardze. Twarz czworokątna ma taką samą szerokość na górnej i dolnej części oraz praktycznie jednakową szerokość i długość. Linia porostu włosów jest prosta.

Ostatni podstawowy kształt twarzy to okrąg. Charakteryzują go duże, szerokie oczy, pełna część policzkowa, duże usta. Długość i szerokość twarzy jest praktycznie jednakowa. Twarz wyróżnia się łagodnymi liniami bez kantów, a podbródek jest okrągły.

Zobaczcie, jakie zabiegi przywracają i poprawiają kontur twarzy:

Zobacz film: Zabiegi, które poprawiają i przywracają owal twarzy. Źródło: Klinika urody

Kształty twarzy i fryzury do nich

Kształty twarzy i dopasowanie do niego fryzury to nie lada wyzwanie. Posiadaczki pociągłej, szczupłej twarzy powinny wybierać uczesania odznaczające się objętością, takie jak loki z grzywką zaczesaną na bok, krótkie cięcie z wystrzępionymi bokami, uczesanie o charakterze nieładu na włosach, niewielka asymetria z przedziałkiem na bok, długie i lekko cieniowane włosy o strukturze fal.

Zobacz też: Zabiegi na włosy – keratyna, regeneracja, wzmocnienie

Najlepsze fryzury dla trójkątnego kształtu twarzy damskiej to cięcia asymetryczne lub wycieniowane do wewnątrz, fryzury wywinięte na zewnątrz lub z przedziałkiem na środku. Zapewnią one złagodzenie ostrych rysów podbródka. Unikać trzeba za to bardzo wysokich upięć, które optycznie wydłużają brodę.

Posiadacze kwadratowego kształtu twarzy powinni decydować się na krótkie, wycieniowane fryzury, opadające na twarz, łagodne i gęste fale, fryzury asymetryczne, okalające twarz lub wycieniowane od czubka głowy, zakrywające czoło. Fryzura, w której włosy kończą się na linii żuchwy, jest odradzana, ponieważ twarz wyglądać będzie na szerszą, niż jest w rzeczywistości.

Osoby o okrągłej twarzy powinny stawiać na fryzury, które optycznie ją wydłużą. Mogą to być cięcia asymetryczne do policzków lub krótkie, zaczesane do góry, fryzury średniej długości, zachodzące na policzki lub długie lekko falowane. W przypadku włosów spiętych na górze należy pamiętać o zostawieniu kilku pasemek po obu stronach twarzy. Fryzury te pozwolą optycznie zwęzić i wydłużyć twarz.

Kształty twarzy a elementy garderoby

Istotną zasadą, jaką powinno się kierować w wyborze ubrań czy dodatków z górnej części sylwetki, jest niepowtarzanie w nich kształtu twarzy, a dobranie w kontraście do niego. Dla przykładu osoby o twarzy okrągłej powinny stawiać na trójkątne lub pionowe dekolty, wzory czy dodatki. Posiadacze twarzy kwadratowej – na owalne i okrągłe, twarzy trójkątnej – na poziome lub okrągłe, zaś twarzy owalnej – na kwadratowe, trójkątne lub pionowe.

Posiadacze twarzy owalnej mają dużą dowolność w wyborze okularów, lecz powinni unikać tych o udziwnionych, geometrycznych kształtach. Osoby o twarzy okrągłej wybierać mogą okulary o kwadratowym lub kanciastym kształcie. W przypadku twarzy kwadratowej idealnie sprawdzą się okulary o tzw. kocim lub zaokrąglonym kształcie. Z kolei dla osób o twarzy trójkątnej najlepiej nadadzą się okulary z metalowymi oprawkami bez dolnej krawędzi.

Kształty twarzy – korzyści ze znajomości

Dostosowanie elementów garderoby, makijażu, oprawek okularów do kształtu twarzy jest bardzo ważne, ponieważ można w ten sposób skutecznie zatuszować jakieś elementy wyglądu zewnętrznego, z których jest się niezadowolonym, jak np. szpiczasty podbródek, zbyt okrągłe policzki, niskie lub wysokie czoło, odstające uszy, masywną szczękę. Kształty twarzy i odpowiednie do nich fryzury, ubrania, dodatki pozwalają podkreślić, uwidocznić atuty naszej aparycji. W dopasowaniu fryzury do kształtu twarzy pomóc może wykwalifikowany fryzjer, zaś garderoby – dobry stylista.

Data aktualizacji: 04.01.2019,
Opublikowano: 07.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej