Jakie są objawy robaków u dzieci?

Fot. chasingmoments / stock.adobe.com

Robaki, czyli pasożyty jelitowe u dzieci, są zjawiskiem bardzo częstym. Objawy robaków u dzieci mogą być niecharakterystyczne, dlatego trudno zdiagnozować zakażenie. Najczęściej dziecku dokuczają bóle brzucha, biegunki, wysypki, a nawet zapalenia oskrzeli. 

Zakażenia pasożytami zdarzają się u dzieci bardzo często. Zarazić się można drogą kropelkową, przez podanie ręki lub zjedzenie zanieczyszczonego pokarmu. Źródłem zakażenia są również domowe zwierzęta oraz stojące zbiorniki wodne. Objawy pasożytów u dzieci nie są charakterystyczne, dlatego właściwe rozpoznanie przysparza wielu problemów. Dziecko może cierpieć na bóle brzucha i głowy, biegunki, problemy ze snem, wysypkę, kaszel czy astmę. Każdy pasożyt daje nieco inne objawy, w zależności od swojego cyklu życiowego oraz miejsca, w którym się zagnieździł.

Objawy zakażenia owsikami

Owsiki mogą dostać się do organizmu dziecka drogą pokarmową lub wziewną. Zdarza się, że nie dają żadnych objawów, ale najczęściej u dziecka pojawia się silny świąd w okolicach odbytu, gdzie samice składają jaja. Jeśli do zakażenia doszło u niemowlęcia, to dziecko staje się bardzo niespokojne i rozdrażnione, a w czasie przebierania pieluchy próbuje sięgnąć palcami do pupy. U starszych dzieci świąd odbytu prowokuje drapanie, przez co pod paznokcie dziecka dostają się jajeczka. Przy niedokładnej higienie rąk dochodzi do powtórnego zakażenia.

Oprócz swędzenia dziecku dokuczają inne objawy, do których zalicza się świąd sromu u dziewczynek, ból głowy, zgrzytanie zębami, bóle brzucha, zaburzenia snu i roztargnienie. Nieleczona owsica prowadzi do spadku odporności, przewlekłych stanów zapalnych pochwy i sromu u dziewczynek, zmian skórnych w okolicach odbytu i zapalenia wyrostka robaczkowego. W ciężkiej postaci choroby pojawia się wysypka skórna i zapalenie skóry, a także nudności i wymioty.

Jakie są objawy glistnicy?

Glista ludzka jest pasożytem, który może nie wywoływać widocznych objawów. Zakażenie może rozwijać się nawet przez 5 lat, a wystąpienie objawów związane jest ze zwiększeniem ilości pasożytów i ich cyklem życiowym. Larwy glisty ludzkiej najpierw trafiają do jelit, a stamtąd wędrują m.in. do wątroby, naczyń krwionośnych czy płuc. Mogą pojawić się w uszach, mózgu i oczach. Dojrzałe glisty bytujące w jelicie powodują zatrucie organizmu.

Objawy glistnicy u dzieci nie są charakterystyczne i zalicza się nich:

  • nadpobudliwość nerwową,
  • wzdęcia lub uporczywe kurcze w obrębie jelit,
  • kłopoty ze snem,
  • uporczywy ból gardła,
  • bóle w różnych częściach brzucha,
  • zmniejszenie masy ciała,
  • biegunki,
  • zgrzytanie zębów,
  • nawracające infekcje dróg oddechowych,
  • świąd skóry,
  • zapalenie spojówek.

W ciężkich przypadkach może dojść do krwawienia z płuc lub zatkania światła jelita przez nagromadzone w nim pasożyty. Leczenie niedrożności jelit odbywa się operacyjnie. Dziecku mogą grozić wówczas niebezpieczne powikłania wynikające z przedostania się glist do jamy otrzewnej. Malec zakażony glistnicą miewa napady duszności. Inne niecharakterystyczne objawy robaków u dzieci to kaszel i częste zapalenia oskrzeli.

Robaki u dzieci – objawy zakażenia tasiemcem, włosogłówką i lamblią

Lambliozę wywołuje wiciowiec jelitowy, nazywany lamblią. Do zarażenia dochodzi w wyniku spożycia zanieczyszczonego cystami pokarmu. Po przedostaniu się do organizmu pasożyty zagnieżdżają się w jelicie cienkim oraz w przewodzie trzustkowym i żółciowym. Cysty prowadzą do uszkodzenia śluzówki jelita, co upośledza wchłanianie tłuszczów, niektórych witamin i laktozy. Efektem są cuchnące stolce, zawierające niestrawione resztki pokarmów. Inne objawy lambliozy to:

  • rozlane bóle brzucha w prawym podżebrzu, występujące po jedzeniu, choć nie jest to regułą,
  • bóle głowy,
  • wysypka,
  • stany podgorączkowe,
  • bezsenność i uczucie zmęczenia.

Objawy lambliozy występują u zaledwie 10% zakażonych; u reszty choroba przebiega bezobjawowo.

Zakażenia włosogłówką u dzieci mogą nie dawać żadnych objawów. Występują one wyłącznie w przypadku masywnych zakażeń. Wówczas u dziecka można zaobserwować:

  • brak apetytu,
  • luźne, częste stolce z krwią i śluzem,
  • wzdęcia,
  • uczucie zmęczenia,
  • osłabienie,
  • spadek masy ciała,
  • częstą utratę przytomności,
  • drgawki,
  • kolki,
  • zaburzenia snu,
  • nerwicę i nadpobudliwość.

Nieleczone zakażenie włosogłówką może prowadzić do anemii, zapalenia wyrostka robaczkowego oraz chorób wrzodowych przewodu pokarmowego. U dziecka często występują alergiczne zmiany skórne i infekcje bakteryjne.

Początkowy etap rozwoju tasiemczycy jest bezobjawowy. Następnie pojawiają się symptomy mogące świadczyć o zakażeniu, czyli:

  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • brak apetytu,
  • odwodnienie,
  • wymioty,
  • problemy z wypróżnianiem,
  • spadek masy ciała,
  • osłabienie.

Do rzadziej występujących objawów zalicza się uczucie ucisku w gardle, niedokrwistość oraz zmiany skórne. Najgroźniejsze są zakażenia tasiemcem uzbrojonym, w których objawy zależą od umiejscowienia larw. Zajęcie ośrodkowego układu nerwowego może powodować drgawki, wymioty i zaburzenia psychiczne, a zagnieżdżenie się w oczach może skutkować zaburzeniami widzenia i utratą wzroku. 

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.01.2018,
Opublikowano: 26.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej