Jakie są objawy porodu? Jak obliczyć jego termin?

Fot.: Emma Kim / Getty Images

Istnieje kilka sposobów na obliczenie daty porodu, żaden jednak nie daje stuprocentowej pewności. Mimo to ciężarna powinna przygotować sobie kalendarz porodu, a oprócz tego uważnie obserwować organizm. Pozwoli to nie przeoczyć pierwszych objawów i uniknąć dodatkowych powikłań.

Ciąża trwa średnio 266 dni od momentu poczęcia lub 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Mimo takiej wiedzy wciąż nie da się dokładnie określić, kiedy nadejdzie poród. Jego pierwsze oznaki mogą wystąpić już kilka tygodni przed rozwiązaniem. Z upływem czasu objawy porodu nasilają się, a ostatecznym sygnałem, że należy udać się do szpitala, są silne skurcze i odejście wód płodowych.

Pierwsze objawy porodu

Jednym z najwcześniejszych objawów porodu jest obniżenie dna macicy. W 36. tygodniu dno macicy osiąga swoje najwyższe położenie. Zaraz potem, na 3–4 tygodnie przed porodem, wraca do poziomu z 32. tygodnia. Zmniejsza się wówczas ucisk na narządy jamy brzusznej, ciężarnej łatwiej jest też oddychać. W tym samym okresie ciężarna może zacząć odczuwać pierwsze skurcze, tzw. przepowiadające. Pojawiają się one z częstotliwością 1 skurczu na 10 minut. Są sporadyczne, nieregularne, o różnym nasileniu, odczuwalne najczęściej w podbrzuszu. Ich wystąpienie to sygnał, że macica przygotowuje się do wysiłku związanego z porodem.

Skurcze przepowiadające należy odróżniać od skurczów porodowych, pojawiających się bezpośrednio przed rozwiązaniem. Podczas skurczów przepowiadających nie dochodzi do skracania i rozwierania szyjki macicy, istotną różnicą jest też ich nieregularność. Skurcze te nie nasilają się, całkowicie ustają po zażyciu leków rozkurczowych lub uspokajających.

Objawy porodu

Dojrzewająca pod koniec ciąży szyjka macicy staje się bardziej miękka i elastyczna. Zachodzi jej przesuwanie się do osi kanału rodnego. Widoczne jest jej większe lub mniejsze zgładzenie i rozwieranie. Do objawów nadchodzącego porodu należy także odejście krwiście podbarwionego czopa śluzowego. Moment ten poznaje się po wydzielinie z pochwy, pojawiającej się na kilka dni lub godzin przed porodem. Innym zwiastunem porodu są bóle krzyżowe, a także w okolicach ud i pachwin. Jest to efekt wstawiania się główki dziecka do kanału rodnego.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Niezawodną oznaką zbliżającego się rozwiązania są skurcze porodowe. Są one dłuższe i częstsze niż skurcze przepowiadające, a leki nie mają na nie wpływu. Towarzyszy im skracanie i rozwieranie szyjki macicy. Ciężarna odczuwa wtedy także ból w podbrzuszu i w okolicy krzyżowej oraz silne parcie na pęcherz. Oznacza to, że główka dziecka wstawia się do kanału rodnego. Częstotliwość skurczów porodowych zależy od okresu porodu – w pierwszym okresie są to 3 skurcze na minutę, w drugim 5–10 skurczów na minutę. Czynność skurczowa zmienia się w kolejnej fazie porodu – po urodzeniu– skurcze powoli zanikają. Gdy pojawiają się wątpliwości, czy występujące skurcze są skurczami porodowymi czy przepowiadającymi, ciężarną należy obserwować przez 1 lub 2 godziny.

Odejście wód płodowych

Istotnym objawem porodu jest odejście wód płodowych. Jest ono standardowym elementem porodu, ale może do niego dojść w ciągu doby przed rozwiązaniem. Odejście wód odczuwalne jest jako powolne sączenie z pochwy, rzadziej jest to nagły strumień. Z uwagi na duże prawdopodobieństwo zakażenia, odejście wód płodowych to sygnał, by natychmiast udać się do szpitala. Ewentualnej infekcji zapobiega się, podając ciężarnej antybiotyki. Gdy pojawiają się wątpliwości, czy rzeczywiście doszło do odejścia wód, wykonuje się badanie przez pochwę, z użyciem sterylnych wzierników. Czasami konieczne jest badanie ultrasonograficzne (USG). Wypływanie jasnego, zielonkawego lub krwiście podbarwionego płynu z szyjki macicy oznacza nadchodzący poród.

Data porodu

Termin porodu można obliczyć, stosując tzw. regułę Naegelego. Konieczna jest do tego znajomość daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Do daty tej dodaje się 7 dni, odejmuje trzy miesiące, oraz dodaje 12 miesięcy. Do określenia dnia porodu można też wykorzystać specjalne elektroniczne kalkulatory. Jeżeli ciąża jest efektem wykorzystania technik wspomaganego rozrodu, do daty zapłodnienia dodaje się 280 dni. Kobietom, u których cykle były nieregularne, w ustaleniu terminu porodu pomogą badania USG. Najdokładniejszą metodą jest obecnie pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL). Badanie to najlepiej wykonać do 10. Datę porodu szacuje się również podczas badania ginekologicznego na podstawie położenia dna macicy.

Co zabrać do szpitala na poród?

Przed wyjazdem warto przygotować sobie listę niezbędnych rzeczy do zabrania. Wśród nich powinny znaleźć się dokumenty i wyniki niektórych badań (HBsAg, morfologia, badania moczu, USG). Oprócz tego należy zaopatrzyć się w dwie koszule nocne, szlafrok, duże podpaski lub podkłady poporodowe oraz ubrania do założenia po wyjściu ze szpitala. Dla dziecka należy przygotować pieluszki, nawilżone chusteczki, ubranka, ręcznik i kosmetyki przeznaczone dla noworodków.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Bibliografia:

1. Grzegorz Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Warszawa 2015

Data aktualizacji: 11.02.2018,
Opublikowano: 11.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej