Jakie są objawy piramidowe i w jakich chorobach występują?

peterschreiber.media

Objawy piramidowe pojawiają się, kiedy dojdzie do uszkodzenia ośrodków ruchowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Występują one w chorobach neurologicznych, np. stwardnieniu rozsianym i mózgowym porażeniu dziecięcym. Objawy piramidowe nazywane są także zespołem piramidowym.

: Układ piramidowy jest częścią układu nerwowego, która odpowiada za kontrolowanie postawy ciała oraz ruchów dowolnych, czyli zależnych od woli człowieka. Mięśnie są unerwiane ruchowo dwiema drogami: korowo-jądrową i korowo-rdzeniową. Każda z nich składa się z neuronu ośrodkowego i obwodowego. Pierwsza zaopatruje mięśnie twarzy, szyi i grzbietu, druga tułowia i kończyn. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia któregoś z elementów układu piramidowego, pojawiają się objawy piramidowe. Są one charakterystyczne dla niektórych schorzeń neurologicznych.

Kiedy pojawiają się objawy piramidowe?

Objawy piramidowe, zwane także zespołem piramidowym pojawiają się, kiedy dojdzie do uszkodzenia górnego neuronu ruchowego. Mieści się on w korze mózgowej. Przesyła sygnał z kory mózgowej do rdzenia kręgowego. Jego akson jest długi, dlatego sygnał przemieszcza się bardzo szybko.

Przyczynami pojawienia się objawów piramidowych mogą być:

  • urazy czaszki,
  • miejscowa zmiana zapalna,
  • stwardnienie rozsiane,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • neurodegeneracyjne zespoły porażenne,
  • otępienie czołowo-skroniowe.

Jakie są objawy piramidowe?

Objawy piramidowe związane z uszkodzeniem górnego neuronu ruchowego to:

  • wzmożone spastyczne napięcie mięśni,
  • osłabienie mięśni,
  • niedowłady i porażenia,
  • wzmożone odruchy głębokie,
  •  osłabione odruchy powierzchniowe,
  • mimowolne skurcze włókien mięśniowych (tzw. klonus),
  • zespół rzekomoopuszkowy.

Poza objawami piramidowymi stwierdza się także obecność odruchów patologicznych:

  • objaw Babińskiego – wyprostowanie palucha po podrażnieniu skóry na powierzchni stopy;
  • objaw Rossolimo – podeszwowe zgięcie palców po ich uderzeniu;
  • objaw Oppenheima – wyprostowanie palucha w odpowiedzi na ucisk krawędzi kości piszczelowej;
  • objaw Gordona – wyprostowanie palucha po uciśnięciu mięśni łydki;
  • objaw Jacobsohna – zgięcie palców ręki oraz kończyny w stawie łokciowym po uderzeniu w wyrostek rylcowaty kości promieniowej.

Objawy piramidowe w zależności od lokalizacji uszkodzenia

Objawy piramidowe w zależności od lokalizacji uszkodzenia górnego neuronu ruchowego mogą przyjąć różne postacie. Ich stwierdzenie zawsze wymaga ustalenia miejsca, w którym pojawiła się patologia.

Uszkodzenie kory mózgu skutkuje niedowładem lub porażeniem pojedynczej struktury (np. jednej kończyny lub tylko dłoni), a także drgawkami lub zaburzeniami mowy, będącymi oznaką podrażnienia kory mózgowej. Dolegliwości pojawiają się po przeciwnej stronie procesu chorobowego – objawy piramidowe lewostronne wskazują na uszkodzenie prawej strony i odwrotnie.

Uszkodzenie torebki wewnętrznej (blaszka istoty białej, która oddziela wzgórze od jądra soczewkowatego) objawia się niedowładem lub porażeniem połowiczym, a także niedoczulicą. Dolegliwości pojawiają się po przeciwległej stronie od procesu patologicznego.

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia pnia mózgu, u pacjenta obserwuje się porażenie jednej połowy ciała (przeciwnej do miejsca uszkodzenia), a także porażenie nerwów czaszkowych po stronie patologii. Jest to tzw. porażenie połowicze naprzemienne. Natomiast w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego objawy piramidowe (obustronne porażenie spastyczne) występują razem z zaburzeniami pozapiramidowych dróg czuciowych.

Objawy piramidowe a pozapiramidowe

Układ pozapiramidowy działa razem z układem piramidowym. Jest to struktura wspomagająca, która przejmuje niektóre czynności niewymagające skupienia. Automatyzuje je ponadto, dzięki czemu człowiek nie musi skupiać całej swojej uwagi, kiedy chce je wykonać. Układ pozapiramidowy reguluje także napięcie mięśni szkieletowych.

U osób, które chorują na chorobę Parkinsona, parkinsonizm, chorobę Huntingtona, a także na niektóre rzadkie zespoły neurologiczne (np. hemibalizm), mogą pojawić się objawy pozapiramidowe. Różnią się one od dolegliwości, które pojawiają się przy uszkodzeniu układu piramidowego, mimo że obie struktury współdziałają ze sobą.

Objawy piramidowe noszą nazwę zespołu pozapiramidowego. Należą do nich:

  • sztywność mięśni,
  • drżenie ciała,
  • zaburzenia chodu,
  • spowolnienie ruchowe (niezdolność do wykonywania szybkich ruchów),
  • opóźniona inicjacja ruchów.

Przy uszkodzeniu układu pozapiramidowego pojawiają się także ruchy mimowolne:

  • baliczne (obszerne i gwałtowne ruchy kończyn, przypominające wyrzucanie),
  • torsyjne (ruchy skręcające szyi i tułowia),
  • drżenie o niewielkiej amplitudzie,
  • pląsawicze (szybkie i obszerne ruchy kończyn),
  • tiki (krótkie, szybkie, powtarzające się ruchy jednej części ciała).

Zobacz wideo: Jak jest sbudowany układ nerwowy?

36,6

Bibliografia:

1. I. Hubner i wsp., Stwardnienie zanikowe boczne z objawami piramidowo- -pozapiramidowymi oraz jako zespół paranowotworowy – opis dwóch przypadków, [w:] „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2017, t. 13, nr 3, s. 137–143.

2. A. Prusiński, Podstawy neurologii klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1977.

Data aktualizacji: 08.04.2022,
Opublikowano: 10.04.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej