Jakie rodzaje trądziku występują u młodzieży, dorosłych i dzieci?

Fot. emapoket / Getty Images

Rodzaje trądziku są rozmaite, ale najbardziej znanym jest trądzik wieku młodzieńczego. Zmiany skórne tego typu mogą powstać jako skutek uboczny zażywania leków lub narażenia na szkodliwy czynnik w związku z podejmowaną aktywnością zawodową. Bez względu odmianę trądzik stanowi problem terapeutyczny, psychologiczny i społeczny.

Nieskazitelna cera należy do rzadkości. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn występują różne problemy skórne. Jedną z częstszych dolegliwości jest trądzik, którego etiologia i patogeneza jest wieloczynnikowa. Jest to schorzenie powszechnie występujące u osób w wieku młodzieńczym. Inne kliniczne typy trądziku stanowią m.in. ropowiczy, skupiony i bliznowaty. Wśród odmian trądziku wymienia się także niemowlęcy, który rozwija się u około 20% niemowląt.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN

Trądzik młodzieńczy – najbardziej znany rodzaj trądziku

Najbardziej znanym rodzajem trądziku jest trądzik młodzieńczy. Jest to schorzenie przewlekłe, szeroko rozpowszechnione, o wieloczynnikowym podłożu. Najczęściej kojarzone jest z okresem dojrzewania, kiedy w organizmie intensywnie zachodzą zmiany hormonalne. Trądzik jest wynikiem zwiększonego stężenia androgenów, czyli hormonów płciowych odpowiadających zwłaszcza za rozwój cech męskich (m.in. niski ton głosu, męski typ owłosienia), które zwiększają aktywność gruczołów łojowych. Mimo że szczyt zachorowań przypada na 14–17 rok życia u kobiet i 16–19 rok życia u mężczyzn, to problem nie jest obcy także dorosłym. Oprócz zmian hormonalnych wśród czynników predysponujących do rozwoju trądziku wymienia się wysokie zakwaszenie organizmu, podwyższony poziom cukru i czynniki genetyczne, a nawet psychiczne, związane ze stresem.

Charakterystyczny w przebiegu tej choroby jest łojotok obszarów skóry bogatych w gruczoły łojowe, tworzenie się zaskórników otwartych i zamkniętych, krostek i grudek zapalnych, a niekiedy i guzków, które pozostawiają blizny. Zmiany lokalizują się na twarzy w strefie T (czoło, nos, broda), plecach i górnej części klatki piersiowej.

Inne kliniczne typy trądziku

Inne kliniczne typy trądziku stanowią:

  • trądzik ropowiczy – objawia się zaskórnikami, krostami, grudkami i torbielami ropnymi, które goją się przez bliznowacenie, pozostawiając przy tym nierówne i wciągnięte blizny.
  • trądzik skupiony – najczęściej występuje u mężczyzn, kobiety chorują niezmiernie rzadko. W przebiegu choroby obecne są głębokie nacieki, torbiele ropne i bardzo duże zaskórniki. Po wygojeniu zmian skórnych pozostają nierówne blizny. Zmiany lokalizują się pod pachami oraz w okolicy pośladków i pachwin.
  • trądzik bliznowaty – w obrębie wykwitów trądzikowych tworzą się bliznowce – twarde guzy o podłużnym lub nieregularnym kształcie. Zmiany zapalne najczęściej lokalizują się na karku. Zazwyczaj występują razem z trądzikiem ropowiczym i skupionym. Wówczas przebieg choroby jest bardzo ciężki.
  • trądzik piorunujący – ciężka postać trądziku. Występuje głównie u chłopców w wieku okołopokwitaniowym. Jest rzadko spotykaną chorobą, której przyczyny powstania nie są całkowicie poznane. Za najbardziej prawdopodobną uważa się zaburzoną odpowiedź układu odpornościowego organizmu na rodzaj bakterii Propionibacterium acnes. Schorzenie charakteryzuje się gwałtownym początkiem oraz szybkim i agresywnym przebiegiem. Zmiany skórne mają postać zlewających się nacieków i ropni prowadzących do powstania martwicy krwotocznej. Masywnym objawom martwiczym towarzyszą dolegliwości w zakresie układu kostno-stawowego, objawy ogólne (gorączka, redukcja masy ciała) i odchylenia w wynikach badań laboratoryjnych (wysokie OB, leukocytoza, neutrofilia, niedokrwistość, białkomocz). Najczęstszymi lokalizacjami zmian są twarz, szyja i plecy.

Niemowlęca odmiana trądziku

Niemowlęca odmiana trądziku to bezbolesna dolegliwość skóry, która może się rozwinąć u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Czasami można ją zaobserwować już przy urodzeniu. Szacuje się, że dotyczy około 20% niemowlaków, przy czym częściej chorują chłopcy. Przypadłość utrzymuje się przez kilka dni do nawet kilku tygodni. Jak dotąd przyczyny jej powstania nie zostały dokładnie poznane, ale nie bez znaczenia jest przegrzanie, nieprawidłowa pielęgnacja skóry dziecka i działanie hormonów matki, które transportowane są przez łożysko podczas ciąży, a po urodzeniu dziecko otrzymuje je razem z mlekiem w czasie karmienia piersią.

Trądzik tego rodzaju wygląda podobnie jak trądzik młodzieńczy. W jego przebiegu pojawiają się przede wszystkim zaskórniki zamknięte (drobne, białe), a rzadziej otwarte (ciemno zabarwione), czerwone i okrągłe grudki, krosty, a przy nasilonym stanie zapalnym torbiele wypełnione ropą, które czasem pozostawiają blizny. Zmiany występują jedynie w obrębie twarzy, a zwłaszcza na czole i policzkach. Trądzik niemowlęcy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i wyglądu dziecka. Mimo to należy go zawsze skonsultować z lekarzem.

Odmiany trądziku wywołanego

Trądzik wywołany powstaje w wyniku działania czynnika prowokującego wystąpienie zmian, a objawy ustępują po jego wyeliminowaniu. Wśród najczęstszych rodzajów trądziku wywołanego u dorosłych wymienia się:

  • zawodowy – wywołany przez czynniki występujące w środowisku pracy, takie jak: związki chloru, smary, oleje mineralne, ropa naftowa, przetwory smołowe, dziegcie, pył węglowy, krzemionkowy, szklarski, drzewny, metalowy i murarski;
  • polekowy wywołany przez leki, m.in. przeciwtarczycowe, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, steroidy, witaminę B12, jod, sole litu i barbiturany;
  • kosmetyczny – wywołany przez kosmetyki, a zwłaszcza pudry, fluidy, róże, bronzery i inne kosmetyki kolorowe, które zatykają ujścia gruczołów potowych i łojowych.

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Białek K., Alekseenko A., Wojas-Pelc A., Trądzik piorunujący – zaostrzenie trądziku zwykłego leczonego izotretynoiną?, „Przegląd Dermatologiczny”, 2011, 98, s. 496–500.

2. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Annales Academiae Medicae Stetinensis”, 2014, 60(2), s. 13–18.

3. Iwanek K., Trądzik pospolity, „Lek w Polsce”, 2015, 25(1), s. 35-41.

Data aktualizacji: 19.04.2018,
Opublikowano: 19.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej