Jakie działanie ma maść borowinowa? Właściwości i zastosowanie

Fot: StockPlanets / gettyimages.com

Maść borowinowa jest łatwo dostępnym i skutecznym środkiem, który znajduje zastosowanie w leczeniu w chorobach reumatoidalnych i zwyrodnieniowych narządu ruchu. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dobroczynne właściwości torfu były znane już przed wiekami – korzystali z nich Kleopatra i starożytni Grecy. Począwszy od XIX w borowina była też używana jako surowiec leczniczy w sanatoriach i uzdrowiskach. Dzisiaj korzystanie z jej właściwości stało się o wiele prostsze – maść borowinową wystarczy zakupić w aptece.

Zobacz także: Czym jest kąpiel borowinowa? Czy można jej zażywać w domu?

Co to jest maść borowinowa?

Maść borowinowa wytwarzana jest z borowiny, czyli wysoko przetworzonego przez bakterię rodzaju torfu, a więc po prostu błota. Zawiera ona w swoim składzie nośniki umożliwiające jej konserwację i rozprowadzenie – etyl parahydrobenzoesanu, wazelinę i parafinę.

Jakie właściwości ma borowina? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jakie właściwości ma borowina? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Maść borowinowa – zastosowanie

Podczas zabiegów w uzdrowiskach wykorzystuje się między innymi dużą pojemność cieplną borowiny, dzięki której może ona równomiernie podgrzewać chore miejsca przez długi czas, jednocześnie uwalniając lecznicze składniki. Maść borowinowa ma nieco węższe zastosowanie, choć zachowuje podobne właściwości do kąpieli, okładów i nacierań. Stosuje się ją głównie w domowym leczeniu przy:

  • bólu kostnym i stawowym,
  • reumatoidalnym zapaleniu stawów i mięśni,
  • zesztywniającym zapaleniu kręgosłupa,
  • urazach i obrzękach narządu ruchu,
  • rekonwalescencji po zwichnięcia lub złamaniach.

Maść borowinowa – właściwości

Maść borowinowa zawiera wiele mikroelementów i soli oraz organiczne kwasy wytworzone przy udziale bakterii. Mają one właściwości odżywcze i regenerujące tkanki, a ponadto działają doraźnie przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Maść borowinowa przyspiesza także gojenie się i wchłanianie obrzęków oraz nacieków zapalnych. Dodatkowo uruchamia ona działanie cytokin, które działają ochronnie na chrząstki.

Zobacz także: Okłady borowinowe – wskazania, działanie. Jak stosować okłady borowinowe w domu?

Maść borowinowa – dawkowanie

Chore i bolące miejsca powinno się smarować maścią borowiną nawet kilka razy dziennie przez okres minimum 2–3 tygodni. Choć efekty przeciwbólowe można dostrzec niemal natychmiast, leczenie powinno być kontynuowane przez dłuższy czas, aby uzyskać odpowiednie efekty przeciwzapalne. Żeby wzmocnić działanie maści borowinowej, należy ją nałożyć podczas masażu. Nie zaleca się stosowania jej na duże powierzchnie ciała.

Gdzie kupić maść borowinową?

Maść borowinową można kupić w aptece i w sklepach zielarskich. Kosztuje około 20–30 zł. Często można dostać preparaty zawierające również inne składniki, na przykład olejki eteryczne, co wzmacnia i poszerza ich działanie.

Maść borowinowa – przeciwwskazania

Maść borowinowa może być stosowana u osób, u których istnieją przeciwwskazania do stosowania tradycyjnych zabiegów z użyciem borowiny polegających na podgrzewaniu ciała, dlatego używa się jej również u osób z osteoporozą i zaburzeniami krążenia.

Leku nie należy aplikować na uszkodzoną skórę – rany lub oparzenia. Nie powinien być też wykorzystywany przez osoby z alergią na którykolwiek składnik preparatu. Ze względu na brak odpowiednich badań nie zaleca się stosowania go u dzieci. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zachować ostrożność i skonsultować korzystanie z maści borowinowej z lekarzem.

Jak działa skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Czy maść borowinowa działa?

Istnieje wiele badań potwierdzających skuteczność działania borowiny na ból, dolegliwości reumatologiczne, zwyrodnieniowe i pourazowe. W większości z nich testowano jednak efekty klasycznej terapii uwzględniające zabiegi wykonywane w cieple. Ten sposób aplikowania borowiny zwiększa przyswajalność niektórych zawartych w niej składników i pozwala na optymalne wykorzystanie jej potencjału. Równocześnie jednak stwierdzono, że temperatura nie wpływa na strukturę kwasów humusowych.

Jakie skutki uboczne daje maść borowinowa?

Dotychczas nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych ani powikłań w związku ze stosowaniem maści borowinowej.

Maść borowinowa – jaką wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka preparatów do wcierania zawierających borowinę – tradycyjna maść borowinowa, żele, reumożele i emulsje.. Badanie przeprowadzone w 2011 roku wykazało, że największe stężenie kwasów humusowych występuje w klasycznej maści borowinowej, dlatego też ocenia się, że ma ona największą przydatność terapeutyczną.

Bibliografia:

https://www.doz.pl/leki/p4687-Masc_borowinowa

http://www.sulphur.com.pl/wp-content/uploads/2016/06/ulotka-masc-borowinowa.pdf

Drobnik M. i Latour T., Badania kwasów humusowych w preparatach leczniczych i kosmetycznych produkowanych z borowin, “Roczniki Polskiego Zakładu Higieny”, 62 (2), 2011 s. 225–231.

Drobnik M. i Latour T., Badanie wpływu procesów termochemicznych na zawartość i strukturę kwasów humusowych – podstawowego składnika preparatów borowinowych, “Roczniki Polskiego Zakładu Higieny”, 62 (4), 2011, s. 453–462.

Espejo-Antúnez L., Cardero-Durán M., Garrido-Ardila E. i in., Clinical effectiveness of mud pack therapy in knee osteoarthritis, “Rheumatology”, 52 (4), 2013, s. 659–668.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej